Dva nádherné souboje svedli házenkáři Dukly na domácí palubovce s druhým celkem norské ligy Haslum HK. Na jejich konci byla radost z postupu do druhého kola Poháru EHF.

Euforii Pražanů pak trochu zchladilo jméno příštího soupeře – Záporoží.

„Tak to je přesně to, co jsme vůbec nechtěli,“ komentoval výsledek kvalifikace o Ligu mistrů. V ní ukrajinský mistr a pravidelný účastník prestižní klubové soutěže posledních let ztroskotal na řeckém PAOK Soluň.

Dvakrát doma

Základ k postupu přes Haslum položili Pražané zřejmě už dávno před zápasem. Na poli diplomatickém. A to když se jim podařilo vyjednat, že budou hrát dvakrát v Praze. „Klasickým systémem doma – venku by to bylo hodně složité,“ potvrdil Pavel Pauza, kouč Dukly.

Už v prvním sobotním střetnutí, kdy byla Dukla ve Sparta Arena na Podvinném Mlýně jako host, měla v závěru tříbrankový náskok, ale nakonec se musela spokojit s remízou 24:24. „A to nebylo na zápas venku špatné,“ smál se v neděli Daniel Čurda, sportovní ředitel klubu.

Druhý den pak bylo dílo po vítězství 28:25 dokonáno. „Už na konci první půle jsme si vypracovali asi klíčový náskok,“ říkal Pauza. „Definitivně jsem ale v postup uvěřil, až když Kuba Škvařil zvyšoval na 27:21 (v 54. minutě, pozn. aut.),“ kouč Pražanů.

Nejdříve domácí soutěž

„Takových zápasů by naši mladí kluci potřebovali víc. Hrálo se ve vysokém tempu, bez nějakých zákeřností,“ pochvaloval si trenér Dukly.

První zápas s ukrajinským týmem je na programu až za měsíc (10. a 17. října), a tak teď přijde na řadu česká nejvyšší soutěž. Do ní vstupuje Dukla zítřejším zápasem s Třeboní (hraje se od 19.00 v hale na Ruzyni, pozn. aut.). O tom, že bude hráče obtížné motivovat na extraligu, Pauza odmítl diskutovat. „To nemůže být těžké. Kluci jsou mladí, chtějí vyhrávat,“ tvrdil.

Bez zájmu diváků

Přestože z tváře kouče vyzařovala spokojenost, našel na úspěšném vystoupení v poháru kaňku. A tou byl nezájem diváků. V sobotu jich přišly necelé tři stovky a v neděli ještě méně. „Z toho jsem zklamaný. Nevím, co už by lidi chtěli. Než jít zadarmo se podívat na házenou,“ narážel Pauza na fakt, že na zápas měli volný vstup senioři, mládež i každý člen svazu házené.

To ostře kontrastovalo se zájezdem Norů, s nímž přicestovalo třicet příznivců…