Loni si oba celky pohoršily. Pražané brali bronzovou medaili. Valaši skončili na páté příčce. Přesto se dá opět čekat střetnutí jako řemen.

S tím souhlasí i největší hvězda domácích, gólman Tomáš Petržala.

 „Utkání s tradičním a velikým rivalem jsou vždycky těžká," připomíná brankář, který hru soupeřů detailně zná.

 „Lze říci, že nejsilnější zbraní valašského celku je rychlý přechod do útoku a vzorová oddanost svému klubu. Dále se tento tým vždy vyznačoval kvalitní obranou a díky dobré práci trenéra gólmanů pana Miky, se mohlo Zubří v každém ročníku opřít o kvalitního brankáře," nezapomene na vyhlášenou školu.

 „U Zubří bych ani nevyzvedl jedince, jako spíše kolektivní pojetí hry. Ale přesto na levém křídle čaruje postavou nevelký Mičkal. Práce na brankovišti a vůdcovské schopnosti připadají na Tomáše Bechného. Střelbu z větší vzdálenosti nejvíce obstarává loňská zimní posila Trifunovič," vypočítává největší zbraně Valachů. Pak se zastaví nad jednou neznámou.

 „Otazníkem nejen pro Duklu, ale i pro celou extraligu, zůstává příchod nového srbského trenéra a jeho vliv na obraz hry našeho soupeře ze Zubří," doplňuje.

HC Dukla Praha – HC Gumárny Zubří
1. kolo Triglav pojišťovna extraligy, sobota 7. září, 16.30 hodin, hala Ruzyně, Pilotů 217, Praha 6.

Tip redakce: Vítězství domácích 21:20.
V duelu „Petržalovy Dukly" a „Orságova Zubří" žádné brankové hody nečekejte. Naše vize je následující. Do konce utkání bude zbývat 30 sekund a Petržala vyškrábne nepříjemnou pumelici Trifunoviče. Dukelský gólman následně vyšle do brejku Kotrče, který potvrdí pověst muže závěrečných okamžiků. To bude na Dukle radosti…

S gólmanem Zubří o pražském duelu

PETR ORSÁG.S týmem Gumáren je jeho jméno spojeno už deset let. To do oddílu přestoupil z mateřského Vsetína. V házenkářské baště zažil největší úspěchy, včetně triumfu v extralize. To ještě kryl záda Malinovi.

Loni už čtyřiadvacetiletý brankář Petr Orság chytal a patřil k oporám. S klubovou sezonou ale spokojený nebyl.

 „Přestože byl tým po mistrovské sezoně hodně omlazený, tak za pátou příčkou nemůže být v Zubří nikdo rád. Měli jsme na víc," nebojí se použít kritická slova Orság.

Neúspěch v Zubří vyvolal klasickou odezvu, trenéra Mičolu vystřídal Srb Čelić.

 „Příprava se neodehrávala tak, jak jsme byli zvyklí. Místo klasických dvou týdnů tvrdého drilu jsme dostali všichni individuální plán. První trénink jsme tak absolvovali už s míčem. Hned jsme začínali s herními kombinacemi a podobně," pochvaluje si.

 „Byl jsem za to moc rád, běhání po kopečkách nikoho nebaví," usmívá se borec, na jehož celek čekaly komunikační problémy.

 „Pan trenér na nás ze začátku mluvil přes tlumočníka, později nám udával pokyny přes spoluhráče Tomáše Bechného nebo srbštinou, která je češtině hodně podobná," vysvětloval hráč Zubří, tedy týmu, který přes léto prakticky neposílil.

 „Kádr máme podle mě stále silný a hlavně zkušenější. Měli bychom hrát rychlou házenou, která by se měla divákům líbit. Určitě bychom měli skončit výš než loni," nepochybuje gólman, který se ani duelu s Duklou nebojí.

 „Do Prahy jedeme minimálně pro bod. Nikdo přeci nechce prohrát. Čeká nás tam jistě vyhecované a vyrovnané utkání," uvědomuje si.

 „Dukla má specifickou halu. Její hru zdobí výborná obrana, za kterou září brankář Petržala. Jde o kompaktní tým s drtivou silou v rychlých brejcích," tvrdí opora, která se do taktiky trenérovi rozhodně neplete.

 „Tu nechám na panu Čelićovi. Je mi docela jedno o kolik vyhrajeme. Radost budu mít při vítězství o gól i třeba o pět," přiznává.

Očima experta

MARTIN ŠETLÍK.Česká házená má jen málo osobností kalibru Martina Šetlíka. Posuďte sami. 44letý Západočech oblékl za svou kariéru více než 250krát dres se lvíčkem na prsou. Zúčastnil se olympiády, mistrovství světa i Evropy. Jeho umění ho dovedlo do Bundesligy i nejvyšší francouzské soutěže. Nyní druhým rokem vede tým Talent M.A.T.Plzeň, který je, dle mínění expertů, největším favoritem Triglav pojišťovna extraligy.

 „Z pozice favorita nemám velikou radost. Něco jiného jsou prognózy a něco jiného samotná soutěž. I když je fakt, že tým od zimního odchodu Bečváře zůstal pohromadě a přišli tři noví hráči Jakub a Milan Škvařilové a Martin Kavka. Tedy svou sílu má. To ale musíme dokázat na hřišti," vysvětluje Šetlík. Pak se zastaví nad pražským duelem.

 „Pro mě je jednoznačným tipem vítězství domácích. Věřím, že brankář Petržala opět sehraje klíčovou roli v utkání," nepochybuje legenda, která se na 1. kolo extraligy už vyloženě těší.

 „Celé kolo podle mě nebude ještě tolik svázané taktikou. Proto bych se nebál říct, že padne hodně gólů a Dukla výrazně vyhraje, cirka o čtyři až sedm branek," dodává.

Pauza: Extraligu chceme samozřejmě vyhrát

PAVEL PAUZA.Už šest let vede házenkáře pražské Dukly z pozice hlavního trenéra Pavel Pauza. Za tu dobu se s nimi vrátil do absolutní tuzemské špičky a získal i mistrovský titul, který se Pražanům šestnáct let vyhýbal. Loni jeho výběr skončil třetí. Jaká bude sezona 2013/14?

Trenére, jak probíhala příprava?
Začali jsme jako každý rok na konci července v Harrachově, kde se věnujeme fyzičce. Po sedmi dnech jsme se přesunuli do Prahy. Dvoufázově jsme trénovali na Ruzyni. Výraznější změna byla jen jedna. Začali jsme spolupracovat s bývalým výborným překážkářem Jirkou Mužíkem, který nás vedl dvakrát týdně a přinesl nám více rychlosti a dynamiky.

Hráči označovali na sociálních sítích přípravu za nejtěžší, co pod vámi zažili. Byl to záměr?
Myslím si, že jejich pocit vyplývá hlavně z toho, že jsme prakticky neměli problémy se zraněními. Je rozdíl, pokud hráč vynechává dny nebo trénuje v kuse.

Absolvovali jste dva turnaje. První vítězný ve Veselí.
K němu nemám výhrady. Dal jsem šanci všem hráčům, kteří měli zřetelný hlad po hře a chtěli se mi ukázat.

V Jičíně přišlo třetí místo.
S Považskou Bystricí jsme prohráli hlavně kvůli tomu, že jsem zkoušel typ obrany 2-4, který v extralize moc praktikovat nebudeme. S Jičínem se vždy pereme, remíza proto není neúspěchem.

Pojďme ke změnám v kádru. Odešel Konšel. Proč?
To by byl dobrý dotaz na něj. Dohoda o další spolupráci existovala. V momentě, kdy jsme se scházeli do přípravy, přišel s tím, že se rozhodl, že bude hrát v Hranicích. Vidím dva důvody, blízkost od domova a jeho pocit, že nezapadl do kolektivu. Mně se to ovšem nezdálo.

Proč ukončil Lehocký kariéru už ve 26 letech?
To je jednoduché, Martin má opakované problémy se zády. Při rekreačním volejbale mu opět vyskočila ploténka. Lékaři ho varovali, že by v případě dalších problémů, třeba ani nemusel chodit. To je veliký risk.

Není riskem pustit gólmana Suchého do Nového Veselí?
Je. Tři výborné brankáře si ale nedrží žádný z týmů. Důvody, proč je Tomáš ve Veselí jsou dva. Enormní zájem klubu, a to speciálně o něj. Tomáš navíc potřebuje být v týmu, kde získá důvěru ve své výkony. Loni měl na konci sezony chytat v pozici jedničky a ne úplně to dokázal. Teď bude jedničkou každý den. Na jaře by pak měl u nás hostovat a tyto zkušenosti prodat.

Z dorostu přicházejí mladíci Bradáč, Jeníček, Kuklík a Pícha.
Bradáč je vyšší kluk, který by měl zasáhnout do extraligy především v obranné fázi. Dobrá alternativa ke Kernovi. V útoku má rezervy, musí makat hlavně na střelbě. Jeníčka asi uvidíme v zápase se Zubřím. Je to dobrý, dynamický hráč s kvalitním odrazem i koncovkou. Zvedl výrazně konkurenci na pravém křídle. S Kuklíkem a Píchou počítáme zatím hlavně do prvoligového béčka.

Jak je to s Komárkem?
To je zajímavý typ, hráč, který se dokáže gólově prosadit. Jeho obrovský zájem a nezměrná vůle ho vystřeluje na palubovku.

Jaké jsou extraligové cíle Dukly?
Nejsme alibisté. Extraligu chceme samozřejmě vyhrát. Jestli na to naše síla bude stačit, si nejsem úplně jistý. Silné budou Plzeň a Hranice, stejně tak Zubří a mnozí další. Uvidíme…