Jičín disponuje hráči, kteří mají více házenkářských nedostatků než kladů. Snad až na gólmana Kuriala nemá ve svém středu žádnou hvězdu. Hráči jsou malí, lehcí, zato pohybliví. Do puntíku dokáží plnit taktické pokyny svého trenéra Babáka a bít se hladově o každý míč. To jim slouží ke cti, díky tomu i zaslouženě zvítězili v duelu s Pražany. Otázkou ovšem zůstává, zda se dokáží stejně úspěšně prezentovat i v evropském poháru, kde na ně čeká dánský Skjern. To je ale téma na jiný článek.

 „Musím pogratulovat Jičínu k naprosto zasloužené výhře," otevřel gentlemansky tiskovou konferenci trenér Dukly Pavel Pauza.

 „Pomalu nemám co hodnotit. Zklamali jsme v útoku. To, že bude soupeř napadat náš nacvičený přechod do rychlého protiútoku bylo jasné. To, že ale utkání vyloženě zkazíme a uděláme jen v první půli patnáct technických chyb je na pováženou," kroutil hlavou lodivod, jehož hráči působili na jičínském brankovišti velmi neohrabaně.

 „Byli jsme statičtí. Neviděl jsem žádné náběhy. Přechody na dva pivoty byly také špatné a druhá vlna ta byla ještě horší," doplnil Pauza.

Pak si vzal slovo kouč domácích Aleš Babák.

 „Vítězství si nesmírně ceníme. Z utkání jsme měli obavy. Náš tým se teprve dává dohromady," přiznal trenér, který věnoval v týdnu mnoho času taktické přípravě.

 „Dalo se čekat, že budou zápasu dominovat obrany. Pavel má pravdu, že jsme viděli předchozí duel Dukly se Zubřím, ve kterém se prosadila hlavně z brejků," pokračoval.

 „Kluky chválím za výbornou, fyzicky náročnou obranu. Ta byla zlomová. Duklu jsme nenechali kombinovat a zavřeli jí brankoviště," usmíval se muž, který našel na hřišti i mimořádné individuální výkony jednotlivců.

 „Zápas orámovaly famózní zákroky obou brankářů Petržaly a Kuriala," dodal.

Rams: Hráli jsme moc špatně

PETR RAMS. Jen málo kladů se dalo najít na výkonu Dukly v Jičíně. Jedním byl tradičně famózní Petržala v její brance, druhým solidně fungující obrana a třetím výkon čtyřgólové spojky Petra Ramse, muže, který poslední léta kariéry věnoval spíše boji se zraněními, než s obranou soupeřů.

Petře, jak složité bylo prosadit se proti obraně Jičína?

Dost, kluci jsou hodně pohybliví. Nemohu kritizovat rozhodčí. Pokud se ale nemůžete ani rozeběhnout s míčem, tak je poměrně složité hrát.

Čím jste se chtěli prosadit?

Tím, že budeme navazovat hráče. Mylně jsme si mysleli, že budeme hrát na proskoky. Bohužel byli soupeři ještě pohyblivější, než jsme čekali. Nedařila se nám ani kombinační hra, ani střelba ze spojek. Všechno se zvrtlo v individualistické pojetí.

O házené se říká, že je hrou spojek, první gól z tohoto postu padl až ve 20. minutě.

To vypovídá o tom, že je v Česku veliká nouze o kvalitní spojky. Hraje se takzvaná proskakovaná, nikoliv házená. Zubří mělo v prvním kole extraligy hodně pasivní zataženou obranu, proto jsme se prosadili i ze spojek. Tentokrát to ale nešlo.

Jak jste na tom zdravotně?

Momentálně se cítím velmi dobře. Musím to zaklepat, těch zranění bylo opravdu moc. Pomáhají mi tréninky s bývalým překážkářem Jiřím Mužíkem. Sice jsem nezhubl, nabral jsem ale svalovou hmotu.

Co udělat proto, aby se podobná prohra už neopakovala?

O utkání si musíme nejdříve popovídat, ne ale u piva, nýbrž na tréninku a pak ho hodit definitivně za hlavu. A taky musíme změnit hru.

Přístupem nebo systémem?

No… Hráli jsme moc špatně, musíme změnit obojí.

Groh: Bylo to hodně běhavé

JIŘÍ GROH. Až o deset branek vedli hráči Jičína v průběhu duelu s pražskou Duklou. Největší zásluhu na tom měla obrana, v čele s bezchybným Kurialem. Na jména Bareš, Naimann nebo Jiří Groh asi Pražané jen tak nezapomenou.

Jiří, čekal jste, že porazíte Duklu tak jednoznačně?

Těžko říct, jestli byl zápas jednoznačný. Nám se vcelku povedl první poločas. V tom druhém to ale jednoznačné nebylo. S Duklou jsou utkání většinou vyrovnaná.

Jak moc náročné je aplikovat vaši obranu?

Velmi, nám ale nic jiného ani nezbývá. Postupný útok nám až tak moc nejde, proto musíme vybojovat míče a chodit do rychlých brejků. Ještěže hraji jen v obraně, útočit bych už nejspíš nestíhal. (směje se)

Dovolili by vám rozhodčí aplikovat takto agresivní obranu i na hřištích soupeřů?

(směje se) To je pěkně záludná otázka. Myslím si, že dovolili, nehráli jsme určitě nijak záludně, zákeřně, tedy mimo rámec pravidel.

Co stálo za snížením Dukly v závěru utkání?

Už nám docházely síly. Bylo to hodně běhavé. Šlo tedy o logické vyústění děje.

Dvacet minut nedaly Dukla ani Jičín gól ze spojky. Je ještě česká házená hrou spojek?

(směje se) Tak to se mě moc ptáte, já házenou až tak nesleduji. My jsme nižších postav, tvrdá rána z dálky nám tak není dána. Zase máme dobrou obranu. Česká házená už je taková specifická, víc běhavá. Zeptejte se na Dukle, tam jsou kluci narostlejší.

Může být „malý celek" Jičína konkurenceschopný v pohárové Evropě?

Těžko říct, máme za sebou jen zápasy s Bulhary a při vší úctě k nim, to příliš těžký soupeř pro nás nebyl. Teď na nás čekají Dánové. Musíme doufat, že nedopadneme jako Bulhaři u nás.

HBC Ronal Jičín - HC Dukla Praha 21:17 (12:5)

Sestava a branky Jičína: Kurial, Machalický - Krahulec 3, Král 2, Bareš 2, Naimann, Vocásek 6, Lepieš 3, Klačo 1, Drbohlav 1, Zeman, Groh 1, Kraus 2, Rychna. Trenér Babák.

Sestava a branky Dukly: Petržala, Rangl - Petružela, Kern, Komárek, Kastner 1, Šik 5, Mráz 2, Piskač 1, Kotrč 2, Polášek, Rams 4, Jeníček 1, Šůstek 1. Trenér Pauza.