Vzájemné zápasy sezony 2014-1520. září 2014 Lovosice – Dukla 27:28 – 3. kolo extraligy
6. prosince 2014 Dukla – Lovosice 22:25 – 14. kolo extraligy
30. ledna 2015 Lovosice – Dukla 30:24 – čtvrtfinále Českého poháru

„Pokud si vezmeme všechny dvojice, považuji sérii Dukly s Lovosicemi za nejvyrovnanější," myslí si bývalý český reprezentant, který ve své bohaté kariéře oblékl například dres Chambéry Karel Nocar a nyní předává své postřehy čtenářům Deníku v roli experta.

„Oba soupeři dokázali vyhrát jedno extraligové střetnutí, oba zvítězili na hřištích soupeře. Jsem tedy zvědavý, jestli dovedou potvrdit domácí prostředí. Očekávám výsledek 3:2, jen nedokážu odhadnout, pro který tým," říká odborník, který na našich stránkách celý týden představoval hráče jednotlivých postů a jemuž ještě chybí oglosovat spojky.

„Pokud se podíváme na ofenzivu Dukly, zjistíme, že má velice nebezpečnou levou stranu. Na spojce tam najdeme Davida Šůstka, který je nejlepším střelcem Dukly. Ve středu pak stojí Jakub Sviták, který se na jaře rozehrál k velice dobrým výkonům. Vždycky měl veliký cit pro přihrávku, přehled na hřišti, nyní ale začal konečně střílet a vychází mu to," pochválí dvojici Nocar. Podobné nadšení nechová k pravé straně.

„Na pravé spojce Dukly se točí více hráčů, ať už Dieudonné Mubenzem, Petr Rams, zaskakovalo tam křídlo Jakub Kastner. Nikdo z nich ale není ještě na úrovni Šůstka se Svitákem," podotkne Nocar a svou řeč stočí na Lovosice.

„Severočeši mají v celém spojkovém řadu více hráčů. Zleva Jan Landa, Dominik Miko a Pavel Chroustovský, pravák na pravé spojce. S ním ale alternuje levák Josef Jonáš. Vrátíme se na levou spojku, kde se objevuje Václav Klimt, někdy Jiří Motl. Ve středu Milan Berka, který má moře zahraničních zkušeností a dovede ve hře Lovosic vždycky něco změnit," vypočítává expert, poté dodá:

„Vyrovnanost lovosických spojek může být jejich výhodou. Zodpovědnost i únava se tak může rozložit na více hráčů, což hraje v play-off obrovskou roli. Na druhou stranu má Dukla dvě výraznější individuality na levé a střední spojce. Bude to proto velmi zajímavé."

Čtěte také: Kotrč versus Motl? Křídla zdobí Duklu i Lovosice

Miko: Série se rozhodne v Praze

close DOMINIK MIKO. zoom_in Kdo může být hlavní postavou Dukly v sérii s Lovosicemi? David Šůstek. Kdo by měl uhlídat kanonýra? Dominik Miko, 28letý muž mnoha tváří. Tatínek tříletého Mikuláše, inženýr architekt a navíc střední spojka Severočechů.

Dominiku, jak se těšíte na Davida Šůstka?
Hodně, potkávali jsme se už v 1. lize, kdy hrál za Nové Veselí a já za Louny. S ním je to docela peprné, máme spolu nevyřízené účty.

Vyprávějte.
Na hřišti se semele ledacos. V osobní rovině nic nehledejte, vše zůstane na něm.

V čem spatřujete Šustkovu sílu?
Má ohromný tah na branku. Pokud se rozeběhne, těžko ho zastavíte. Musíte to udělat po prvním kroku, poté nastane problém.

To, jestli dá Šůstek deset nebo čtyři branky za zápas, může být klíčové. Jak se vám v takové pozici nastupuje?
Pokud dá jeden hráč deset branek a další žádné, budeme spokojeni. Nevěřím ovšem, že nám je David dá. Horší je ale vždycky, pokud se góly rozloží na celý tým.

V útoku budete také na očích, jelikož tvoříte projev Lovosic. Jaká je vaše herní filozofie?
O filozofii bych nemluvil. Uvědomuji si ale, že si nemůžeme s Duklou dovolit žádné závody. Má mladé, fyzicky skvěle vybavené hráče. Musíme vycházet z tvrdé a agresivní obrany. V útoku pak hrát v klidu, na jistotu.

Léta kraloval lovosické rozehrávce Milan Berka. Co jste se naučil od velké osobnosti celé české házené?
Na Milanovi jsou vidět zkušenosti, které nabyl v cizině. Jeho házená vypadá dobře, vše je precizně zahrané. Jeho velikou předností je improvizace. Předal nám základní prvky, které se razí v moderní házené. Funguje jako takový náš konzultant.

Vaše kariéra je zajímavá. Po úvodu v Lovosicích jste dal přednost studiu, hrál „jen" 1. ligu. Bylo těžké vrátit se mezi elitu?
Z vrcholové házené jsem vypadl na pět let, rok nehrál vůbec. Návrat byl těžký z hlediska času. Rozdíl mezi soutěžemi je vlastně jen v počtu tréninků. Jinak si myslím, že by kluci z 1. ligy zvládli bez problémů extraligu, jen více trénovat.

Jak zvládá den tatínek, architekt a extraligový házenkář?
Je to složité. Nešlo by to bez podpory, kterou já naštěstí doma mám a za kterou děkuji. Mikuláš už taky chodí na házenou. Ne vždy ale fandí Lovosicím, což mě mrzí. (směje se) Povzbuzuje ty, co zrovna křičí, tedy i Duklu.

Vystudoval jste architekturu, hrajete házenou. Doplňují se vám oba světy?
Mám zkušenosti, že se nad házenou nevyplatí dvakrát přemýšlet. Šlo o můj nešvar. Dneska už vím, že je spíš potřeba zatnout zuby, hrát na sto procent a vypnout hlavu.

Vraťme se k sérii. Co ji rozhodne?
První dvě utkání. Pokud jednou vyhrajeme na Dukle, věřím, že doma postup nepustíme.

Znamená to výsledek 3:1 pro Lovosice?
Raději 3:0. Jako táta bych potřeboval mít volno na Velikonoce. (směje se)

Šůstek: Slovo 'musíš' neslyším

close DAVID ŠŮSTEK. zoom_in Projděme si některá čísla. Levá spojka Dukly David Šůstek vsítila v základní části extraligy 120 branek, což ji zařadilo na sedmé místo. Do lovosické sítě se trefila dvanáctkrát. Odehrála všechna utkání. Prostě tahoun, jak má být.

Davide, těšíte se na souboje na lovosickém brankovišti? Konkrétně na Dominika Miku?
Dominik není úplně nejpříjemnější obránce. Je tvrdý, zákeřný ale není. Hrajeme malé derby, čtvrtfinále play-off, agresivita k tomu patří.

Miko vás chce atakovat po prvním kroku. Recept je tedy jasný, udělat dva?
(směje se) Když si vše takto shrneme, určitě. Musím se snažit se mu vyhnout, dostat se za něj, nahrát dál nebo vystřelit.

To, jestli dáte deset nebo čtyři branky za zápas, může být klíčové. Jak se vám v takové pozici nastupuje?
Nad počtem branek nepřemýšlím. Budu se snažit předvést minimálně svůj průměr.

Tlak cítíte? Říkají na Dukle, Davide, musíš?
Nic takového okolo sebe neslyším. Samozřejmě očekávání máme. Nejsem ale na hřišti sám. V drtivé většině sezony mně kluci pomohli svými brankami. Díky nim jsem se často dostal do herní pohody. Věřím, že nám to vydrží.

Mluví se o tom, že je levá strana Dukly, až po střední spojku lepší než pravá. Souhlasíte?
Těžko hodnotit. Pokud vedle sebe máte Milana Kotrče, hraje se vám lépe.

Co ona pravá strana?
Té se rád zastanu. Rozhodně si nemyslím, že by byla nějak výrazně slabší. Na pravé spojce máme nejzkušenějšího hráče Petra Ramse, který může něco naučit Dieudonné Mubenzema, jenž je na tom výborně fyzicky. Petr je sice pomalejší, dokáže si ale vyčíhat nejsprávnější příležitost. Na pravém křídle nastupují Štěpán Jeníček a Jakub Kastner, což jsou rozdílné typy hráčů, vhodně se ale doplňují a mají něco, čím nám mohou pomoci.

Dá se podobně hovořit o Lovosicích, kde vidíte slabiny?
Nejlepší hráči jsou Jiří Motl a Jan Landa. Veliký pozor si musíme dávat také na lovosickou spolupráci s pivotem. Pravá strana je asi o něco horší.

Úloha levé spojky je také v obraně, kde nejčastěji narazíte na duo Pavel Chroustovský a Josef Jonáš. Jací jsou?
Různorodí. Jde o dvoje různé bránění. Pavel je pravák a Josef levák. Musíte se jinak postavit. Oba dva jsou nepříjemní střelci. Chroustovský chodí víc do kliček, Jonáš se snaží ohrozit branku z dálky.

Pojďme k vyhlídkám série. Jakým výsledkem dopadne?
Uděláme všechno proto, abychom obě domácí utkání vyhráli. Pokud se to povede, soupeři budou hodně nervózní a my bychom mohli v Lovosicích urvat hned první zápas. Tedy tipuji výsledek 3:0, i když přiznávám, že já tam nehraji dvakrát rád.

Proč?
Nejde o bouřlivé prostředí, nesedí mi palubovka. Oproti Ruzyni je hodně tvrdá, každý pád na ní bolí dvakrát. Další negativní věc pro mou hru je ta, že se na ní nemohu pořádně odrazit.

Program série Dukla versus Lovosice - hraje se na tři vítězství28. března 19:30 hala Ruzyně – Praha
29. března 16:30 hala Ruzyně – Praha
4. dubna 9:55 hala Chemik – Lovosice
5. dubna 17:00 hala Chemik – Lovosice
8. dubna 18:00 hala Ruzyně – Praha