Martine, jak hodnotíte poslední přípravný zápas?

Čekali jsme, že tu Poláci předvedou lepší hokej. Bylo vidět, že nepřijeli v nejsilnějším složení. Jednalo se ale pořád o nesmírně kvalitní hráče, vicemistry světa z haly.

S Poláky se utkáte i ve skupině Mistrovství Evropy. Je dobré s nimi nyní hrát?

Myslím, že je to pro nás plus. Alespoň okoukáme taktiku, jak presují, jak si nabíhají, jak se točí vzadu. Trenéři rádi pracují s videem a tak rozbor našich utkání jistě použijí.

Máte za sebou řadu přípravných turnajů. Jak moc vás straší prohra s Ruskem 1:9?

To je naše specialita, máme občas takový výpadek. Například v roce 2009 jsme vyhráli turnaj v Argentině a na něm prohráli s Belgií 0:9. S Ruskem šlo o pověstný den blbec, nedařilo se nic. Nehledal bych proto systémovou chybu, ale mluvil o selhání jednotlivců.

Může se výsledek negativně projevit na psychice týmu?

Může, ale nám to vždycky spíš pomůže. Jakmile dostaneme facku, makáme daleko víc.

V neděli odlétáte do dějiště šampionátu, v pondělí hrajete se Švédskem. Nebudete unavení?

Není to rozhodně ideální. Nemůžeme si ale moc vybírat. Jsme rádi, že do Vinnitsy vůbec letíme. Trocha nepohodlí nás určitě nerozhodí.

S jakými cíly jdete do turnaje?

Jednoznačně za postupem. Při vší úctě k našim následovníkům, mám totiž pocit, že další generace nedosahují kvalit současných hráčů. Proto cítím šanci právě teď.

Letos jste působil v Mönchengladbachu ve 2. bundeslize. S jakými úspěchy?

Vedení chtělo postoupit. Přes zimu ale odešlo pět klíčových hráčů. Tým se rozpadl a my dohrávali ligu zcela rozhození a skončili až pátí.

Jak se dostane český pozemní hokejista do Německa?

Hrál a studoval jsem ve Skotsku, kam jsem se dostal přes Skota, který zase hrával ve Slavii. Když jsem dodělal školu, říkal jsem si, že je na návrat do vlasti ještě brzy a tak jsem se poptal u svých spoluhráčů. Pomohly mi kontakty gólmana Filipa Neussera.

Není pro českého reprezentanta 2. bundesliga trochu málo?

To určitě ne. Naše 1. liga je o poznání horší než 2. bundesliga. Hodně jsem se toho v Německu naučil. Navíc si nejsem vůbec jistý, jestli bych na tamní nejvyšší soutěž měl.

Je možné se na této úrovni hokejem živit?

Kdybych chtěl, tak ano, i když bych si rozhodně nijak nevyskakoval. Mně ale šlo o to naučit se jazyk, nespoléhat se pouze na pozemák a tak jsem vedle sportu pracoval v importu zboží jedné čínské firmy.

Vracíte se do Slavie, proč?

V Německu jsem byl spokojený. Zjistil jsem ale, že mi chybí sešívaný dres. Jsou tu i další důvody. Sportovní, které se jmenují evropské poháry a osobní. Chtěl bych v Česku dále studovat. Znovu se potkávat s kamarády, které znám od dětství.

Jaké cíle máte s červenobílým družstvem?

Přestože se stále zlepšuje President Praha, byl bych špatný slávista, kdybych nevěřil v obhajobu mistrovského titulu. Úspěch očekávám i v evropském poháru.

David NEJEDLÝ