„Pořádně se protáhněte před každým závodem, zamakejte a hlavně si to užijte. Nejdůležitější je to, co si z toho odnesete,“ motivuje pražské svěřence trenér Jan Nevrkla. Ten trénuje handicapované plavce už přes dvacet let a spolu se čtyřnásobným vítězem paralympiády, mistrem Evropy i světa Martinem Kovářem je zakladatelem programu Kontakt bB.
Organizace oslaví dvacetileté výročí
„Je to neziskovka, která rozšiřuje možnosti plavání pro handicapované, a to zejména tělesně. V současné době ale máme i plavce se zrakovým a mentálním postižením. Zároveň je to základní stavební kámen pro české plavání handicapovaných obecně. Dodnes spousta klubů nese část jeho jména,“ vysvětluje ředitel závodů Štěpán Cagaň.
Příští rok oslaví organizace dvacetileté výročí a výsledky plavců jsou rok od roku lepší. V sobotu se na dlouhém bazénu Aquacentra Šutka sešlo 128 závodníků, aby zaplavali skvělé časy a nominovali se tak na dva nejprestižnější světové závody. Utkali se v disciplínách na 50 a 100 metrů všemi způsoby, 150 polohový závod, 200 polohový závod, 200 i 400 volný způsob a představily se i smíšené štafety na 4X50.
Plavci jsou rozděleni do několika skupin
„Štafety se od klasických závodů liší tím, že mohou být libovolně smíšené. Není tu tolik handicapovaných plavců, máme tedy volnější pravidla, aby kluby vůbec daly nějaké dohromady,“ vysvětluje Cagaň.
Odlišný je také způsob hodnocení. „Platí tu všechna pravidla úplně stejně, jako u klasického plavání, ale jsou tu výjimky podle jednotlivého handicapu. Poté se plavcům přidělí body a je sestavena výsledková listina,“ objasnila vrchní rozhodčí Marcela Morávková. Na rozdíl od obou mistrovství a paralympiády, kde jsou plavci rozděleni do několika skupin podle svého handicapu, funguje na Strahov Cupu takzvaný germen paralympic systém. To znamená, že je nastavená tisícibodová hranice a trojčlenkou se dopočítá, kolik bodů náleží jednotlivému plavci.
Zlato přidala i na štafetu
Závodů se zúčastnili české i zahraniční plavecké hvězdy, tedy účastníci a účastnice paralympiády i mistrovství. Zaplavala si i nejmladší česká paralympička z Ria Anežka Floriánková. Ta zvítězila na 100 metrů znak v čase 1:26,13 a s časem 40,14 zvítězila i na poloviční trať. Zlato přidala i na štafetu 4X50 metrů volný způsob.
Závodila kromě jiné i dvojnásobná medailistka z mistrovství Evropy a paralympijská finalistka Vendula Dušková a finalista z mistrovství světa Tomáš Hlavinka. Oba plavci v neděli odjíždějí na mistrovství světa v Mexiku. Tomáš poplave 50 prsa a Vendula se představí v disciplínách 400 volný způsob, 100 P, 200 polohový závod a 100 volný způsob.
/Kristýna Žáková/