TJ Vodní stavby Zelený pruh: Tým moderních gymnastek pro pódiové skladby tvoří 20letá Anežka Šťástková, 22letá Linda Kotrbatá, 21letá Monika Čápová, 23letá Kateřina Blažková a 19letá Gabriela Davidová.

Největší úspěchy pražských děvčat jsou: 2010 – Absolutní vítězky Českomoravského poháru, 2011 – 3. místo v Českomoravském poháru, 2010-2012 – Přebornice Prahy.

Děvčata, jak se dala vaše pětice dohromady?
Anežka: My jsme na sebe zbyly. Původně jsme byly v oddíle rozděleny na mladší a na starší. Z těch, které  vydržely, se utvořil jeden celek.  Proto máme benjamínka Gabču i starší Kačku. Je to ale ten lepší zbytek. (smích)

Jak funguje spolupráce pěti děvčat?
Linda:  Tak jako vždy mezi děvčaty. Někdy to zaskřípe, jindy je to v pořádku. Máme se ale rády, scházíme se spolu i mimo tělocvičnu, kde chodíme na různé party. Co se týče  sestav, tak diskutujeme, a pak se nějak dohodneme. V tom nám to nikdy neskřípe. Máme stejný vkus.

V čem to skřípe?
Linda:  Jsme holky. Občas jedna nemá náladu a je nepříjemná, jindy druhá… (smích)

Máte ve svém středu nějakou šéfku?
Monika: My to bereme podle věku. Je to Káča, která je z nás nejstarší a je do moderní gymnastiky i nejvíc zapálená.

Jaké je to šéfovat čtyři dívky?
Kateřina: Nevím, jestli jim zrovna šéfuji. Je pravda, že jsem hodně cílevědomá a gy-mnastika je pro mě hodně důležitá. Proto se snažím jít za vítězstvím a brát s sebou celý svůj tým. Přístup volím samozřejmě kamarádský. Přesvědčuji, přesvědčuji a přesvědčuji. (smích)

Funguje to ve vašem týmu jako třeba na fotbale, tedy, že benjamínek nosí kužely, míče?
(smích) Gabriela:  Naštěstí ne, a já teď hlavně doufám, že to holky nezavedou. Vždycky se domluvíme. Každá z nás se snaží udělat pro tým co nejvíc.

Proč jste se přihlásila právě do Českomoravského poháru?
Anežka: Dříve jsme závodily i v nejvyšší soutěži. V poslední době už se ale více zaměřujeme na práci a školu. Českomoravský pohár je tak pro nás ideální. Měly jsme možnost závodit sólově. V týmu je ale daleko větší sranda.

Jde i o vítězství?
Linda: Ano, tím, jak jsme stárly a neměly tolik času na trénink, tak se dostavovaly i nezdary. K tomu je potřeba připočíst to, že je Českomoravský pohár časově i finančně méně náročný. A těší nás i to, že vyhráváme.

Jak vznikala sestava pro Českomoravský pohár?
Monika: S holkama jsme se sešly na soustředění. Gabča vybrala hudbu. Pustily jsme si jí a říkaly si, co by se nám do toho líbilo. Omezeny jsme byly výběrem náčiní. Letos máme obruče a švihadla, což nás moc nepotěšilo, chtěly bychom jiné, třeba kužele.  Nakonec jsme rády, že se choreografie našim fandům líbí.

Jak to bylo s kostýmy?
Kateřina: Rozhodly jsme se pro černo-bílou kombinaci. Tuto variantu jsme zvolily proto, že jsme přeci jen starší, a tak jsme chtěly být elegantní. Je ale pravda, že jsme přemýšlely, že kostýmy ozdobíme růžovou barvou. Všechny jsme se na tom shodly, ale nezrealizovaly to. (smích)

Podle čeho jste volily hudbu?
Gabriela: Snažila jsem se, abychom měly něco, co jsme ještě neměly. V minulých letech jsme volily spoustu dramatických kusů. Teď jsme se rozhodly pro orient. V něm se holky našly. Hlavně Monča, ta je vyloženě orientální typ. (smích)

Dá se něco vymyslet na líčení?
Anežka: Musíme být hlavně výrazné. Koberec je veliký. I když jsme někde vzadu, tak musíme na diváky působit upraveným dojmem. Barvy se volí podle dresu. Proto máme tmavší líčení.

Po čtvrtém závodě Českomoravského poháru jste třetí. Jak jste zatím spokojené?
Linda: Dá se říct, že jsme spokojené. Určitě bychom se  chtěly dotáhnout na vrchol. Provedení zatím nebylo nikdy stoprocentní. Občas nám padalo náčiní. Musíme si ho lépe hodit, lépe pro něj doběhnout. Musíme chodit více na tréninky, to je zásadní.

Který byl nejlepší a nejhorší závod?
Monika: Nejvíce se nám dařilo v Zubří, kde jsme vyhrály. Nejhorší bylo naše poslední vystoupení v Brně, kde jsme byly až  čtvrté. Byla to škoda, rozdíl ve známce byl snad tři body.

Jak se vám jelo z brněnského závodu?
Kateřina: Moc špatně. Jely jsme v jednom autě a byly takové skleslé. Bylo nám to moc líto, jelikož jsme tam předvedly řadu nepřesností. Sestavu umíme zajet lépe. Chceme vyhrát celý Českomoravský pohár. Potřebovaly jsme proto stáhnout ztrátu a asi jsme až moc chtěly. Místo dobrého výkonu se tak dostavila tréma.

Co udělat proto, aby se tréma v domácím prostředí nedostavila?
Gabriela: Musíme se s ní umět vypořádat. V domácím prostředí bude ještě větší. Pro naše fanoušky ale chceme sestavu zajet co nejlíp.

Změnily jste proto přípravu?
Anežka: To ne, po dobu Českomoravského poháru trénujeme stále třikrát týdně. Nezaměřujeme se na jeden start, ale na celek.

Co čeká na gymnastky Vodních staveb v den závodu?
Linda: Zpočátku bude den organizační. Budeme pomáhat trenérům s organizací závodu dětí. Pak se musíme soustředit na to, abychom se pořádně nalíčily a učesaly, což nám trvá cirka hodinu. V kostýmu jsme za deset minut. Musíme se pořádně rozcvičit. No a pak už si budeme chtít závod užít.

Na jaké známky pomýšlíte?
Monika: Pokud chceme pomýšlet na zlatou medaili, pak bychom chtěly za jednu sestavu získat alespoň jedenáct bodů.Nejdůležitější pro nás bude ale to, abychom se líbily divákům. Pro ně tento sport děláme.

Máte nějaké místo v sestavě, po kterém vám, jak se říká, spadne onen kámen ze srdce?
Kateřina: Takových okamžiků je víc. Nejdůležitější je ale chvíle, ve které  máme obruče navázané na švihadla, rozhoupeme je a pak chytáme. To, když se povede, tak nás to vždycky ohromně povzbudí a celou sestavu jdeme s lepším pocitem.

Stalo se vám, že jste obruče nerozvázaly?
Všechny: Taky! (smích)

Po pražském závodě na vás čeká ještě břeclavský. Je ve vašich silách vyhrát celý pohár?
Gabriela: Chceme vyhrát tady i v Břeclavi.Pokud se to podaří, můžeme získat pohár. Bude to ale hodně těžké.

Českomoravský pohár po 4. závodě:

1.-2. místo Břeclav a Ústí nad Labem
3. místo TJ Vodní stavby Zelený pruh
4. místo TJ METEOR České Budějovice
5. místo SK MG Zlín
6. místo Mariánské Lázně…

5. závod Českomoravského poháru se uskuteční v neděli 1. prosince od 10 hodin (ženy startují od 17 hodin) v hale Zelený pruh 1294, Praha 4.