Když se potkali, zaklesli se do sebe a deset minut se snažili toho druhého zničit. Porazit.

Když to skončilo, postavili se. Potřásli si pravicí, objali se a usmáli. Neuvěřitelné. Oni se usmáli. Před chvílí chtěli toho druhého skoro zabít a nyní se poplácávají.

A těch plácačů bylo téměř osm desítek. Byly mezi nimi i ženy.

A do toho na tribunách a kolem těch dvou lidé křičeli, pískali, tleskali.

Tu a tam někdo vykřikl radostí. V té chvíli ale jiný sklopí oči a smutně odchází. Někdy je to ale horší. Porážka zabolí. Nejen na duši, ale především na těle.

Manto Cup No G1.

Sportovní hala Lužiny zaznamenala nápor bojovníků, kteří si to rozdali v graplingu.

Maraton zápasů v jednotlivých kategoriích trvala přes čtyři hodiny. Na jeho konci se radovali jen někteří. Vítězové. Mnozí už nyní začali léčit své šrámy.

Princip graplingu je podobný ostatním bojovým sportům – přeprat svého soupeře. Grapling ve své podstatě je sportem bez kopů a úderů. Je to boj, kdy se soupeři snaží jeden druhého různě přelomit, nasadit páku tak, že soupeř vzdá.

Vesměs se bojuje deset minut. V první pětiminutovce se soupeři spíše „oťukávají“. V tomhle čase se neboduje. Může být ale boj ukončen, když jeden ze soupeřů vzdá. Zvítězit tak, že soupeř už nemůže vzdorovat a boj vzdá, se může i ve druhé pětiminutovce. Tam se už ale za úspěšně provedené chvaty a hmaty počítají body. Pokud tedy boj neskončí předčasně, přijdou na řadu body. Ty jsou jasně dané, uděluje je jediný rozhodčí, který prožívá zápas s dvojicí bojovníků na tatami. Navíc stolek časoměřičů disponuje ručním ukazatelem bodů, a tak všichni mají jasný přehled, jak si kdo z bojovníků vede.

Organizátorem bojového Manto Cup No G1 byl Dariusz Sack. „Jsem spokojen, boje to byly tvrdé, hodně zajímavé. Jsem nadšen z vysoké účasti,“ uvedl Sack.

Lužinských bojů se zúčastnili kromě Čechů rovněž bojovníci ze Slovenska, Polska, Německa, Itálie, Francie a Kanady. „Historicky to byl vlastně první mezinárodní turnaj v graplingu v České republice. Účastnili se i výborní zápasníci v MMA, jako třeba slovenský reprezentant Josef Kubáň či výborný Čech Jaroslav Smetánka,“ podotkl Sack.

Výsledky Manto Cup No G1

Ženy do 55 kg: 1. Lenka Cechlovská (MMA Liberec), 2. Andrea Cisárová (BJJ Revolution), 3. Lucia Labašová (BJJ Revolution). Muži do 65 kg: 1. Witold Fedyna (BOI Team), 2. Miroslav Kubáň (Lutadores Opole), 3. Petr Neumann (Aranha Team). Muži do 70 kg: 1. Ondrej Cetkowski (Sai klib) 2. Sylvio Felg (PSV Annaberg), 3. Filip Macek (UFT Mladá Boleslav). Muži do 75 kg: 1. David Kedzuch (PIT Gym/GCF), 2. Vít Vávra (Poděbrady), 3. Richard Andrš (Hummer Fitness Praha). Muži do 80 kg: 1. Pawel Tomalik (Lutadores Opole), 2. Tomasz Wawrzycki (Forca Brava GT Opole), 3. Tomáš Čerych (Poděbrady). Muži do 85 kg: 1. Leszek Jaremkowski (Forca Brava Gold Team Opole), 2. Marcin Grzesik (Bastion Tychy), 3. Jakub Stejskal (Pretorian Gym). Muži do 90 kg: 1. Lukáš Tureček (Aranha Team), 2. Jaroslav Moltaš (Allaround Fighters), 3. Michal Popelák (MMA Team Jičín). Muži nad 90 kg: 1. Jan Veverka (Hanumangym Praha), 2. Jan Růžek (Poděbrady), 3. Robert Gajčiar (BJJ Revolution Slovakia).

Open muži: 1. 1. Leszek Jaremkowski (Forca Brava Gold team Opole), 2. David Kedzuch (Pit Gym/GCF), 3. Lukáš Tureček (Aranha Team). Open ženy: 1. Helena Sičáková (Laugarcio Trenčín), 2. Lenka Čechlovká (MMA Liberec), 2. Lucia Labašová (BJJ Revolution).