Celkem třináct prvoligových týmů už odcestovalo nebo vprůběhu zimní přípravy ještě odcestuje na soustředění, jen tři celky sázejí na domácí podmínky.

Program? Jen málokdo se vyhne někým oblíbeným, jiným zatracovaným běžkám. Kromě toho fotbalisty čekají kondiční tréninky, aerobik nebo spining (pocení na cyklistických trenažérech). „Ten jsme do programu zařadili hlavně vzhledem kpočasí. Terény nepřejí žádnému velkému běhání venku. Pro hráče to určitě bude příjemné zpestření,“ vysvětlil zlínský trenér Pavel Hoftych. Jeho tým vyráží vpondělí do Luhačovic.

Bohemians 1905už zamířili tradičně na osadu Jizerka vJizerských horách. „Letos tam zjedné výrobní haly vyrostla sportovní hala, takže využijeme ituto novinku. Ale jinak budeme především na běžkách, vposilovně a podobně,“ naznačil kouč Zbyněk Busta, že ani klokani nebudou ušetřeni náročných tréninkovýchdávek.

Stejně jako týmy, které místo hor volí přípravu vdomácím prostředí (jen uJablonce jsou obě místa totožná). České Budějovice dokonce angažovaly kondiční trenérku– a to ne jen tak ledajakou. Srealizací zimního drilu bude kouči Františku Strakovi pomáhat někdejší skvělá atletka Helena Fuchsová.

„Chtěla bych použít atletickou průpravu. Takže medicinbaly, švihadla nebo lanče. Využijeme ipřekážek, co se týče koordinace pohybu a stability. Pokud budeme vtělocvičně, tak žebřiny, bedny, lavičky,“ vypočítala žena, která dělá kondiční trenérku uhokejové Slavie, dříve pomáhala hokejistům Sparty nebo volejbalovému Olympu.

„Příprava je sice krátká, jen šest a půl týdne, ale bude rozhodně náročná,“ prohlásil kouč Plzně Stanislav Levý. Ani jeho tým se ze západních Čech nikam stěhovat nebude.

Ať doma, či na horách, čeká fotbalisty pořádný dril. Zněj je částečně vytrhnou jen zápasy na Tipsport Cupu nebo přátelská utkání. Herní soustředění přijdou na řadu až na konci ledna.

Soustředění prvoligových týmů

Jizerské Hory– Liberec (6.1), Teplice (6.1), Kladno (12.1), Bo-hemians 1905(7.1)

Krkonoše– Sparta (6.1), Slavia (6.1), Viktoria Žižkov(7.1)

Jihovýchodní Morava– Ostrava (5.1), Zlín (14.1)

Českomoravská vrchovina– Olomouc (6.1)

Jeseníky– Brno (7.1)

Severní Čechy– Most (9.1)

Střední Čechy– Mladá Boleslav (7.1)

Domácí prostředí– Jablonec, České Budějovice, Plzeň

Pozn.: Číslo vzávorce značí den, kdy týmy odjíždějí.