Dvě trefy v prodloužení rozhodly o majitelích medailí na světovém šampionátu v České reprezentace.

Nejprve v nastaveném čase zarmoutil domácí výběr útočník Stucki, který zajistil Švýcarsku bronz. Ve skandinávském derby pak Finové přepsali krátké dějiny florbalu a stali se poprvé mistry světa.

Vládci všech šesti šampionátů ze Švédska prohrávali po první třetině 0:4, v té třetí už ale svítil na ukazateli skóre stav 6:4 pro obhájce titulu. Finsko se ale nevzdalo a s trochou štěstí dokázalo srovnat krok. V prodloužení pak protrhl hráz fanoušků oděných v bílomodrých dresech Tutu.

Velký obrat předvedl i český tým - z 1:3 na 4:3. Do konce souboje se Švýcarskem scházelo 153 vteřin, když poslal Čechy do vedení Vojtěch Skalík.

Střelec čtvrté branky rozskákal diváky v pražské O2 Areně a hráči propadali euforii. Chtěli se věrným fanouškům odvděčit ještě aspoň jednou gólovou tečkou.

Poněkud ale zapomněli bránit a záhy se vzduchem okysličeným bronzovou příchutí prohnala tvrdá rána Matthiase Hofbauera. Po 58 minutách střeleckých dostihů se začínalo znovu.

„Atmosféra, která tu byla, zafungovala negativně, kdyby se hrálo jinde, míček bychom podrželi a Švýcaři by už se rozložili,“ spekuloval trenér Zdeněk Skružný.

Češi měli možnost ještě v prodloužení, ve hře na náhlou smrt. Tu ale zasadil soupeř, z bleskové akce po devíti minutách hry.

„Gólu předcházela naše chyba ve středním pásmu,“ všiml si Skružný. „V prodloužení jsme každopádně chtěli udržet míček co nejdéle na polovině soupeře a čekat na nějakou stoprocentní šanci.“

Taktika pro ošidný vrchol utkání nevyšla, Švýcaři se prosadili i ve třetí bitvě s českým týmem o světový bronz.

Čeští florbalisté se stali spolehlivými sběrateli čtvrtých míst. Z dosavadních sedmi šampionátů skončili na neoblíbené pozici už čtyřikrát.

Na sedmém mistrovství světa ale zanechali výborný dojem. „Odehráli jsme turnaj se ctí, jen tomu chybí ta medaile,“ souhlasil kouč Skružný. „Nejsem si jistý, jestli tenhle výsledek někdy přebolí. Hned po posledním utkání jsem řekl hráčům, že můžou být hrdí za předvedenou hru. Po všech stránkách tohle bylo nejlepší mistrovství světa.“

O 3. MÍSTO

ČESKO - ŠVÝCARSKO 4:5 PP (0:1, 1:0, 3:3 - 0:1)

Branky a asistence: 40. Sikora (Fridrich), 52. Zálesný, 57. Sikora (Zálesný), 58. Skalík (Ostřanský) – 5. C. Hofbauer, 41. C. Hofbauer (Antener), 48. Stucki (Antener), 58. M. Hofbauer (C. Hofbauer), 70. Stucki (Cadisch). Rozhodčí: Bengtsson a Polverari (oba Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 13 211.

Sestava ČR: Rytych – Jakůbek, Garčar, Nesměrák, Chrápek, Slaný, Folta – Ostřanský, Cepek, Kožušník, Zálesný, Fridrich, Sikora, Richter, Fojta, Novotný – Skalík.

FINÁLE

ŠVÉDSKO - FINSKO 6:7 PP (0:4, 3:0, 3:2 – 0:1)

Branky a asistence: 21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen), 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Djurling (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) – 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen). Rozhodčí: Jorstad a Zouhar (oba Nor.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:3. Diváci: 14 208.