Nápadnou shodu vidí reprezentační kouč Zdeněk Skružný v letošním semifinále a ve stejném utkání dosud jediného medailového šampionátu v české historii.

„Před čtyřmi lety jsme hráli semifinále se Švýcarskem a na lavičce jsme měli švýcarského asistenta, teď proti Finům máme finského,“ objasnil Skružný.

Však se také Pasi Tilander má co otáčet, teď spočívá taktické vedení dnešní bitvy o finále hodně na něm.

Finové zatím na turnaji neodhalili své slabiny. Ve čtyřech zápasech nastříleli 37 branek a inkasovali jen sedmkrát. A gólman Toivoniemi vládne statistikám s úspěšností 97 procent.

„Ale můžou nás podcenit,“ upozornil Skružný. „Zdá se mi, že nás finští hráči přehlížejí, přijdou mi v tom maličko nezodpovědní.“

Zato realizační tým Suomi počítá s každým rizikem. To může představovat i divoká divácká kulisa, která připraví jejich hráčům pekelné chvíle. „Trenéři si uvědomují, že bude plná hala, ale i to, že jsme odehráli kvalitní zápas se Švédy a jsme připraveni,“ odhadl český kouč.

Finové přivezli do Prahy nejzkušenější tým celého šampionátu. Klíčoví hráči spolu působí už řadu let a na hřišti se najdou i poslepu. „Tým je dobře doplněn mladými hráči,“ připojil Skružný.

Vzájemná komunikace mezi vedením českého a finského mužstva během turnaje téměř neexistuje. „Přitom právě s nimi máme nejvíc přátelské vztahy,“ prozradil domácí trenér. „Tady se ale jenom tak prolínáme, jenom se pozdravíme a každý se soustředí sám na sebe.“

V pořadí první semifinále v pražské O2 Areně začíná dnes v 16.10 hodin. Druhý finalista vzejde z večerního duelu favorizovaných Švédů se Švýcarskem.