Dosavadní pražské maximum držel z roku 2012 Atsedu Tsegay z Etiopie, Sawe ho překonal o 23 sekund. „Jsem moc šťastný, že mám nový osobák a rekordní čas. Neměl jsem žádnou krizi, trať jsem proběhl bez problémů. Jsem nadšený,“ říkal v rozhovoru v ČT závodník, který před půlmaratonem trénoval několik dní v parcích ve Stromovce a na Letné. „Praha je nádherné město. Líbilo se mi už při tréninku, ale dneska mě krása města dostala kompletně.“

Jeho krajan Geofry Kipchumba byl na druhém místě pomalejší o minutu a 37 sekund. Závod žen byl vyrovnanější. O prvenství bojovaly až do posledních stovek metrů Etiopanka Gete Alemayechuová a Keňanka Jesca Chelangatová. Prvně jmenovaná rozhodla o vítězství ve druhé polovině závodu. V cíli jí naměřili čas 68:07, její rivalka zaostal jen o tři vtěřiny.

Nově se startovalo z Bubenském nábřeží vedle populární lávky HolKa u Holešovické tržnice. Na trať vyběhlo rekordních 15 500 vytrvalců ze 115 zemí, ze zahraničí jich dorazilo přes devět tisíc. V deset ráno už bylo teplo a takřka bezvětří. Řadu sportovců zaskočily vysoké teploty, na trati bylo až 26 stupňů.

To způsobilo komplikace nejen pro české elitní běžce, ale Afričané s tím zase velké problémy neměli. Od začátku diktovala tempo skupina afrických favoritů. Sawe nasadil tak rychlé tempo, že vodiči brzo odstoupili. Před polovinou závodu už běžel Keňan osamocený. Ve famózním tempu každým krokem zvyšoval náskok.

Patrik Veber se dostal do cíle jako nejlepší z českých mužů, ale spokojený nebyl. „Bylo to pro mě těžké, od začátku jsem se trápil. Mam raději chladnější počasí. I když jsem byl na vyšší teploty připravený z tréninkové přípravy v Keni, tak to bylo těžké. Nesedlo mi to,“ konstatoval běžec, který zaběhl čas 66:05.

Česká jednička Tereza Hrochová proběhla cílem za 74:19. „Nastoupila jsem z plného tréninku. Běhala jsem na horách, kde ještě občas sněžilo. Docela jsem si teplo protrpěla. Začátek mě kvůli počasí celkem dost sejmul, zlepšila se to až ve druhé části,“ konstatovala.

Podmínky pro sportovce byly nadstandardní, říká Jiří Nečásek

"Prvního letošního běžeckého závodu 1/2Maraton Praha se účastnilo více než 15 tisíc lidí. Při jeho průběhu došlo i k určitým zdravotním potížím běžců, nejčastěji se jednalo o přehřátí. Bezpečnostní zabezpečení závodů je pro naši organizaci naprosto klíčové, proto dnes bylo podél tratě více než 60 zdravotníků první pomoci, mobilní hlídky na kole s defibrilátory a záchranná služba měla stanoviště po trase i v cíli. Podle předběžných informací potřebovalo ošetřit kolem stovky účastníků.

O všechny problémové případy se postarala Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy společně s městskou nebo dopravní policií. Patří jim za jejich nasazení a profesionalitu velké poděkování.

Na běžce jsme apelovali, aby v tomto netypickém počasí nepřeceňovali své síly a zaměřili se na pitný režim. Tělo na takové počasí není začátkem dubna tak navyklé. Některé ale počasí pravděpodobně zaskočilo, protože těsně před startem bylo zamračeno, až v průběhu dopoledne se vyjasnilo a teploty se vyšplhaly nahoru.

Před startem jsme navýšili počet minerálních vod nebo iontových nápojů na občerstvovacích stanicích. Občerstvovací stanice byly po trati na každých 2 až 3 kilometrech, což je nadstandardní zabezpečení – větší než doporučuje světová atletická federace.

Celkem bylo pro účastníky připraveno kolem 45 tisíc lahví s minerální vodou a přes 10 tisíc litrů iontových nápojů, k tomu jablka, banány a pomeranče. Podle našich informací nikde na občerstvovacích stanicích vody nedošly, byly k dispozici v průběhu celého závodu. Doufáme, že všichni budou zase v pořádku, a že se znovu potkáme při závodech na trati. Ještě jednou děkujeme všem zdravotnickým a policejním složkám za obrovské nasazení," řekl do médií Jiří Nečásek, marketingový manažer RunCzech.