V září se z výhry radovaly Hostivařanky, které přetlačily červenobílé 2:1. O tom, kdo uspěje tentokrát, jsme si povídali se dvěma záložnicemi, s šestadvacetiletou Terezou Mejzlíkovou ze Slavie a o osm let starší Pavlínou Trčkovou z Hostivaře.

Děvčata, jak probíhala zimní příprava?
Tereza: Víceméně jsme se nezastavily. Část našeho týmu se kromě halové sezony připravoval na Ligu mistryň. Takže jsme kromě tréninků v hale chodily ještě běhat a jako „osvěžení" jsme měly i několik hodin fitboxu. Zbytek celku, který halu nehrál, chodil pravidelně běhat.
Pavlína: Zimní příprava byla fyzicky dost náročná, především pak o běhání. Doufáme proto, že z ní budeme těžit po celou sezonu.

Nastaly ve vašem týmu nějaké změny?
Tereza: Konec halové sezony s námi ze zdravotních důvodů nedohrála naše kapitánka Lucia Kovalčíková, která prozatím také nenastoupí. To je pro nás velká ztráta, ale věřím, že se s tím popereme. Minimálně první zápas neodehraje ani moje sestra Adéla, která se na zmiňovaném halovém poháru zranila a jejíž rekonvalescence se bohužel protáhne o něco víc, než se předpokládalo. Náš kádr alespoň posílila reprezentantka Jindřiška Reichlová z Bohemians.
Pavlína: Žádné razantní změny nenastaly, pouze jsme do kádru přizvaly dvě talentované dorostenky. K hokeji se vrátila útočnice Eliška Kopánková, která dříve působila v Jičíně nebo Mnichovicích. Také jsme oslovily děvčata z Bohemians, jejichž tým se bohužel rozpadl. Je možné, že k nám některá z nich přijde hrát. Za což budeme jenom rády.

Zatímco Slavia vyhrála halovou část sezony a obsadila čtvrté místo v Lize mistryň, Hostivař skončila v soutěži poslední. Může to ovlivnit venkovní část?
Tereza: Hala je specifická a nedá se příliš srovnávat s venkovní variantou hokeje. V náš prospěch sice může hrát prodloužená fyzická příprava a nabyté zkušenosti v poháru, ale venku to bude o něčem jiném. Vždy nám chvíli trvá, než se dostaneme do toho správného tempa a přeladíme se z haly na ven. Nicméně věřím, že jsme připravené a pokud předvedeme stejného týmového ducha jako v hale, tak budeme hrát dobře.
Pavlína: Určitě ne. Halová a venkovní jsou dvě odlišné části. Samy dobře víme, že jsme v té venkovní o poznání lepší.

Jak vzpomínáte na poslední vzájemný duel?
Tereza: Na Hostivaři se nám vždycky hraje o něco hůř. Nevíme, čím to je, ale je to tak. Minule jsme nevyužily šance, které jsme si vytvořily, naopak Hostivař z mála vytěžila, co mohla. Nevedlo se nám ale ani v obranné fázi. Doufejme, že šlo jen o chvilkový zkrat.
Pavlína: Velmi ráda. Po dlouhé době jsme dokázaly porazit jeden z nejlepších týmů extraligy, a to na domácím hřišti a ještě před velikou účastí našich věrných fanoušků. Co víc si přát?

Může mít tento výsledek vliv na odvetu?
Tereza: Věříme, že ne. Do zápasu půjdeme o to zodpovědněji a hned od začátku se budeme snažit udávat tempo hry. Nechceme se soupeřkám přizpůsobit, naopak mít utkání ve vlastní režii a nastřílet dostatek gólů, abychom Hostivař přesvědčivě porazily.
Pavlína: Určitě ne.

Jak moc podstatné je to, že se tentokrát hraje v Edenu?
Tereza: Doma se nám bude dařit jistě lépe, byť už jen z pověrčivosti. (směje se) Pozitivní je i to, že jsme na naše hřiště přeci jen zvyklé. Výhodou by mohlo být i domácí publikum, které, jak věříme, nás přijde podpořit.
Pavlína: Vždycky se všem hraje lépe na domácím hřišti. I tak se ale budeme snažit získat co možná nejlepší výsledek.

Pojďme k soupeři. Jak vnímáte osobnost Pavlíny Trčkové, respektive Terezy Mejzlíkové?
Tereza: Pavla je moc fajn člověk, jak jsem ji poznala na několika reprezentačních srazech i mimo ně. Na hřišti jako soupeřku ji ale moc nemusím. Je těžké proti ní hrát. Má dlouhé nohy a je rychlá, čehož dobře využívá. Také si umí tělem pokrýt balonek, až se někdy rozčiluju, že to hraničí s pravidly. (směje se)
Pavlína: Terku jsem blíže poznala až v reprezentaci. Vždycky jsem o ní věděla, že je to vynikající hráčka a jsem ráda, že jsem jí mohla poznat osobně a zjistit, že je to i skvělý člověk.

V čem je síla Hostivaře, Slavie?
Tereza: Hostivař je nevyzpytatelná. Hraje tvrdě. Ač se někdy může zdát, že nesystematicky, často nás dokáže překvapit. Výraznou roli v týmu hraje Denisa Neplechová, která je svou nepředvídatelností a tvrdostí velmi důrazná v útoku, stejně tak Monika Košťálová, která má velmi dobrou techniku hole a je rychlá, čímž nám často v našem kruhu zavaří. Vyniká samozřejmě i Pavla Trčková, jejíž přednosti už jsem zmiňovala.
Pavlína: Slavie těží hlavně ze zkušenosti hráček. Tři čtvrtiny týmu tvoří holky, které mají zkušenosti s reprezentací. Tudíž jsou dokonale sehrané, dokonale o sobě vědí. Právem je to tým, kterému patří extraligové tituly.

Jak hrát na soupeřky?
Tereza: Nekompromisně. Je třeba, abychom se ve střeleckém kruhu přestaly „upejpat" a dávat si přednost a využívaly tam šance, které si vytvoříme. V obraně si pokrývaly hráčky. V záloze se nabízely a dobře si rozdávaly balony. Jestli toto budeme plnit, neměly by nás žádné soupeřky v extralize ohrozit.
Pavlína: Naší tajnou zbraň, kterou jsme použily na podzim a s níž jsme vyhrávaly nejtěžší zápasy, neprozradím. (směje se) Řeknu jen, že musíme hrát fair-play. (směje se)

Na co byste chtěly pozvat diváky?
Tereza: Na pozemní hokej přece. (směje se) Nemusíte ani chodit kvůli nám, ale přijďte podpořit pozemní hokej. Ten náš malý, ale krásný a jedinečný sport.
Pavlína: Na hezké ženy v krátkých sukýnkách. (směje se)

Váš tip na výsledek?
Tereza: Po zvážení všech proměnných v podobě ztracených i získaných hráček, lokace hřiště, míry nabuzení a předpovědi počasí, si myslím, že bychom měly vyhrát takových 3:1. (směje se)
Pavlína: Zásadně netipuji. Nevím totiž nikdy dopředu, jak se hostivařské modelky na zápas vyspí. (směje se)

Vaše cíle do jarní části extraligy?
Tereza: Udržet se na vedoucích příčkách tabulky, hrát finále a samozřejmě ho vyhrát. Především ale zapracovat na fyzičce, technice a na našem systému hry, abychom se dobře připravily na pohár, který nás čeká v květnu.
Pavlína: I my se chceme udržet co nejvýše, zahrát si play-off a pověsit si na krk jednu z medailí.

Šlágr kola se hraje v pražském Edenu v sobotu 6. dubna od 10.45 hodin.

Mistryně jedou do Rakovníka

Až na čtvrté pozici zakončily podzimní část extraligy úřadující mistryně republiky z oddílu HC Praga 1946. Už tuto sobotu se ale mohou posunout o příčku výš. Chybí jim k tomu „maličkost", vyhrát na hřišti HC 1972 Rakovník.

 „Od utkání očekávám největší možné nasazení od obou týmů a celkově pohledný hokej s mnoha brankovými příležitostmi," myslí si krajní obránkyně Pragy Tereza Tůmová.

 „Rakovník je samozřejmě kvalitním soupeřem a zápasy s ním jsou vždy velmi vyrovnané. Před týdnem na hostivařském turnaji jsme jej ale dokázaly porazit, a tak věřím, že se nám to podaří zopakovat. Proto tipuji vyrovnaný souboj s výsledným 3:2 v náš prospěch," pokračuje sebevědomě osmnáctiletá česká reprezentantka. Pak se vrátí do zimní přípravy.

 „V ní jsme se zaměřily na kondiční a fyzickou část. Měly jsme dvakrát týdně běhací a jednou týdně posilovací trénink. Teď nám jen zbývá spojit vše s technikou a zúročit ve hře. Snad se nám to podaří, tím spíš, že v našem týmu nedošlo k žádným změnám," věří Tůmová.

Ani v kádru Rakovníka nedošlo k veletočům.

 „Záložnice Markéta Křikavová hraje v anglické nejvyšší soutěži za tým Slough HC. Na jejím postu by měla zaskočit posila z Bohemians Denisa Preissová," objasňuje útočnice Středočešek Anna Vorlová, jejíž celek se v zimě také zaměřil na fyzickou část.

 „Řeknu to velmi jednoduše. Jenom jsme běhaly, běhaly a běhaly. Vlastně jsme kromě přípravného turnaje na Hostivaři nedržely hokejku v ruce. Bez fyzičky se ale neobejdeme," uvědomuje si osmnáctiletá dívka, jež už se nemůže dočkat soboty.

 „Praga byla vždycky silným soupeřem a bude i tentokrát. Možná o to víc, když zápasem s námi vstupuje do jarní části extraligy. Ve své sestavě má řadu zkušených a dobrých hráček, které výborně brání a jsou silné ve středu hřiště. Na druhou stranu tým doplnily mladší hráčky, které ještě nemají tolik zkušeností a dělají proto i chyby," hledá cestu za body usměvavá blondýnka.

A jak vše dopadne?

 „To si neodvážím tipovat, samozřejmě ale doufám, že vyhrajeme," zakončuje odhodlaně.

Zelenobílé hokejistky se loučí s extraligou

S lichým počtem týmů bude pokračovat ženská pozemně hokejová extraliga. Vedení Bohemians Praha se totiž rozhodlo v zimní pauze odstoupit ze soutěže. Důvod je prozaický, za klokanky nemá kdo hrát.

 „Náš tým je ve věku, kdy se ženy stávají matkami. Momentálně máme čtyři hráčky těhotné a další mimo hru po úrazech kolene," vysvětluje nečekaný krok opora celku Karolina Němcová, která ovšem nevidí budoucnost zelenobílých v černých barvách.

 „Svou činnost jenom přerušujeme, na podzim se vrátíme v plné síle. Pokud by měla některá z hráček zájem podpořit nás svým hokejovým uměním, je vítána," dodává.