Zatímco ve většině atletických disciplín je překonání světového rekordu nad síly současných atletů, v dlouhých bězích – hlavně mimo dráhu – jsou ještě rezervy. Potvrdila to Joyciline Jepkosgeiová z Keni, která prosvištěla trasu Sportisimo 1/2Maratonu Praha v čase 1:04:52.

Nevěřila, že překonala světový rekord 

Vítězka po doběhu na náměstí Jana Palacha nejdřív nechápala, co se jí vlastně podařilo. Navíc přiznala, že až do cílové rovinky vůbec nevěděla, jaký výkon ohrožuje. „Běžela jsem si svůj vlastní závod a nechala se řídit vlastními pocity. Ještě teď si nejsem jistá, jestli jsem světový rekord opravdu zaběhla," kroutila hlavou v sobotu dopoledne žena, která jako první na trati 21,0975 km prolomila hranici 65 minut a o 14 sekund zdolala necelé dva měsíce staré maximum krajanky Peres Jepchirchirové.

Na startu chtěla běžet na sto procent 

Kvalita výkonu Jepkosgeiové se dá poměřit i tím, že svým časem nechala za sebou kromě Jiřího Homoláče (1:03:23) všechny ostatní české vytrvalce. „Na startu jsem jednoduše chtěla běžet na sto procent a teď jsem strašně šťastná. Chtěla jsem si jen zlepšit osobní rekord. Všechno mi vyšlo, je to skvělý výkon," smála se třiadvacetiletá Keňanka, která si osobní rekord zlepšila o minutu a 16 vteřin.

I když v Evropě závodí pouze rok, není českým fanouškům zcela neznámá. Loni v květnu totiž Joyciline Jepkosgeiová vyhrála půlmaraton v Karlových Varech. Jak se bude vyvíjet její další běžecká kariéra?