Zatím to připomíná pohádku o Otesánkovi. Jen doufejme, že pražské El Niňo nepostihne stejný konec.

Ale popořádku.

Před sedmi lety vznikl přechodem hráčů Čechie Karlín a spojením tří subjektů Stavební fakulty ČVUT, SKST El Niňa Praha a Sportovního klubu Kotlářka nový celek stolního tenisu.

Oficiální název je proklatě dlouhý, ale nikdo týmu neřekne jinak než úderně: El Niňo.

To vymyslela parta okolo stavaře Zbyňka Špačka, bývalého hráče, prezidenta klubu a hlavního donátora.

Proč El Niňo? „To je přece vítr, který všechno sfoukne, takže jsme tým, který soupeře jednoduše odvane,“ traduje se v klubu. A je jedno, že El Niňo je ve skutečnosti klimatická anomálie, při které dochází k extrémnímu oteplením povrchu oceánu ve východní rovníkové části Pacifiku.

El Niňo totiž domácí scénu válcuje jako uragán.

Z pátého místa v mužské extralize družstvo strmě stoupalo na třetí, druhé, v dalších dvou letech k titulu mistrů, loni přišel pokles na druhé místo a letos znovu titul! K tomu je třeba přidat, že další dva týmy hrály semifinále.

V mládeži je situace obdobná. V minulých sezonách se stali mistry republiky i starší žáci a Tomáš Tregler zvítězil přesvědčivě třikrát za sebou. „To je příklad odchovance, kterého začal formovat Josef Plachý,“ poukáže Petr Kaucký, aktivní hráč a jeden z trenérů El Niňa.

Široká členská základna je velkou devizou klubu. Věřte nevěřte, v současné široké nabídce zájmů nemá problém s novými adepty. „Dokonce jsme ani nedělali nábory, děti se samy hlásily. Stolní tenis je hodně přístupný, hraje se i na školách,“ říká Kaucký.

I trenérské obsazení klubu je hvězdné. Líheň se snaží povznést ke hvězdám někdejší reprezentační kouč Pavel Špaček, reprezentant Plachý a někdejší československá hvězda Jindřich Panský.

„Zbyněk Špaček si stahuje nejlepší lidi v Praze a okolí a je teď asi nejdůvěryhodnější osobou v českém stolním tenisu,“ vyzdvihuje Kaucký.

To všechno stojí odhadem čtyři miliony korun na sezonu. Otázkou je, jak to dlouho vydrží, jelikož živit stolní tenis v Česku není jednoduché.

„Zbyněk má sedmiletého syna, který hraje, a přestěhoval se nad Kotlářku, takže snad jo,“ doufá Kaucký.

Stolně-tenisový Otesánek zatím požírá, co mu stojí v cestě. Snad nedopadne jako jeho předchůdci na vrcholu české scény. Frýdek Místek a Horní Suchá totiž náhle zkrachovaly a týmy byly rozpustěny.

„Nám to snad v dohledné době nehrozí,“ opakujeKaucký.