Dost možná jste loni zaznamenali výzvu: Díky, trenére! Kdokoliv mohl nominovat svého oblíbeného kouče dětí a mládeže. Akci podpořilo více než 30 svazů a řada slavných trenérů i sportovců.

Za dva roky navrhli úctyhodných 1800 srdcařů z 50 odvětví. „Díky projektu jsem získal větší respekt pro svou práci. Úžasná zkušenost," děkuje Michal Eisenkolb, florbalový lodivod Sparty a loňský vítěz. Jehož kralování skončí v neděli.

Součástí soutěže bude desetiminutová ukázka cvičení 

O titul Trenéra mládeže bude bojovat deset finalistů. Šest žen a čtyři muži. Sporty rozličné. Od tradičních, jako je fotbal či hokej, po málo známé cheerleaders.

Na všechny bude čekat desetiminutová ukázka cvičení s dětmi před porotou. V ní zasednou trenérské ikony, volejbalista Zdeněk Haník, basketbalistka Natália Hejková nebo legendární hokejista Jiří Holeček. Svou účast přislíbili mentální kouč Marian Jelínek i herec a režisér Jakub Kohák.

Praha má tři želízka v ohni 

„Mám za sebou několik probdělých nocí, kdy jsem přemýšlela, co předvést porotě. Bude to show," slibuje softbalistka Petra Kolkusová z Tempo Titans. Do haly ji přijedou podpořit spoluhráčky i rodiče svěřenkyň. „Předvedeme takovou ‚tempospartakiádu'. Celé vystoupení bude pěkný kvapík. Ukážeme cvičení a soutěže, co zapojujeme v období přípravy," dodává.

Hodiny pilování nejsprávnější sestavy má za sebou také trenérka cheerleaders Nicole Kolářová z Prague Eagles. „Chceme představit sport, který není v Česku až tolik vidět," líčí žena, jež začala připravovat mládež už ve svých třinácti letech.

Lakrosistka nazývá své svěřence indiánskými jmény 

„Bydlela jsem kousek od školy, ve které jsme dělali cheerleaders. Proto jsem trenérce nabídla, že jí budu chodit pomáhat s malými dětmi. Bavilo mě vytvářet choreografii a stříhat hudbu," vzpomíná. Lakrosistka Anna Dočkalová nazývá své svěřence indiánskými jmény. Na Zbraslavi běhají „Přísný vlk" i „Nedostižný šíp".

Proč to dělá? Její sport vymyslel indiánský kmen v Kanadě. „Na tradici chci navázat. Když se někdo bojí, povím mu, že indiáni strach neznají," popisuje své metody Dočkalová, která v roce 2013 založila vlastní klub. Se sportem procestovala několik zemí a během tréninků dbá na mentální koučink. „Zavedli jsme takzvané ‚plnění emocionální nádrže'. Auto potřebuje palivo a svěřenec pochvaly."

Rozhodne porota, improvizace i fanoušci 

I takové příběhy se snaží podchytit projekt Díky, trenére. Jak klíč ovšem určí vítěze? Z desítky finalistů vybere porota čtveřici nejlepších, kteří budou soutěžit o titul Trenéra mládeže 2016 ve třech týmových hrách se svěřenci, které si vylosují. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíce bodů.

„Rozhodne improvizace a schopnost kouče dobře spolupracovat s cizími dětmi," líčí hlavní organizátor Petr Rydl. Pomoci může i přízeň publika. Proto opakujeme, že program na Podvinném mlýnu začíná zítra v pravé poledne. A vstup na akci je zdarma.

Finalisté 2. ročníku soutěže Díky, trenére se představují

Petra KolkusováTempo Titans (softbal), Praxe: 20 let
close Petra Kolkusová. info Zdroj: Facebook Díky, trenére zoom_in

Pohledem organizátorů
 „Petra je jedním slovem profík. Úspěšná trenérka, která čerpá z metod načerpaných od zahraničních odborníků. Tréninky se snaží zpestřit mnoha různými způsoby."

Nicole KolářováPrague Eagles (cheerleaders)
Praxe: 10 let
close Nikole Kolářová. info Zdroj: Facebook Díky, trenére zoom_in

Pohledem organizátorů
„Vedla jeden z nejvíce vysmátých tréninků, na jaký jsme se přijeli podívat. Měl naprosto úžasnou atmosféru. Holky Nicole milují. Už se těšíme na show, kterou předvedou ve finále."

Anna DočkalováTJ Sokol Zbraslav (lakros)
Praxe: 9 let
close Anna Dočkalová. info Zdroj: Facebook Díky, trenére zoom_in

Pohledem organizátorů
„Zamilovala se do lakrosu, založila klub, kde stále přibývají svěřenci. Byla v zahraničí a během tréninků používá mentální koučink. A hlavně své svěřence mění v nebojácné indiány."

Další členové top 10Jiří Frendl (badminton), Český Krumlov
Jiří Šiman (baseball), Plzeň
Michal Bíza (fotbal), Hodonín
Jaroslava Šmrhová (házená), Plzeň
Zuzana Radostová (hokej), Karlovy Vary
Světla Kořistková (lyžování) Ostrava
Robert Votipka (ragby), Kralupy nad Vltavou

Vítěz získá pobyt v prestižním světovém tréninkovém centru v hodnotě 50 tisíc korun. Dalších 50 tisíc obdrží jeho klub. Druhý v pořadí dostane 50 tisíc korun na zahraniční stáž. Polovina částky půjde oddílu. A třetí 25 tisíc na studijní pobyt dle vlastního výběru.

Čtěte také: Florbalisté už hledí k MS. Cepek: Nepojedeme na výlet. Chci zlato