HC Dukla Praha – ABC Braga 30:32 (13:14)Nejvíce branek: Šůstek 9, Jeníček 5, Reichl 4, Sviták 4 – Antunes 6, Rebelo 6, Martins 4. Rozhodčí: C. Kekes, P. Kekes (oba Maďarsko). Sedmičky: 2/1 – 4/3. Vyloučení: 1:5. Diváci: 550. První zápas 27:42, postoupila Braga.

 „Je to škoda, doma jsme mohli uspět. Soupeři mají ale naprosto precizně zvládnutou první a druhou vlnu. Spolupráce spojek je poté famózní. K tomu je hrozně těžké dostat se do jejich obrany," vysvětloval Josef po prohře 30:32, jinak se ale snažil hledat na výkonu především pozitiva.

 „Bragu jsme předčili ve hře jeden na jednoho, ve které se dařilo Davidu Šůstkovi. Lepší máme také oba brankáře," podotkl kormidelník.

Přes všechny klady je ale nutné konstatovat, že Portugalci sérii dominovali.

 „Osmifinále se dalo sehrát lépe, především v Braze, kde jsme po úvodní dvacetiminutovce úplně odpadli. Soupeři nám poté ukázali, že jsou jinde. Mají daleko zkušenější hráče, kteří nastupují do lepší soutěže než my, objevují se stabilně v evropských pohárech. Nezbývá, než jim pogratulovat k zaslouženému postupu," dodal Josef.

Sviták: Braga téměř nechybovala

JAKUB SVITÁK.Jedenáct branek vsítil v prvním duelu osmifinálové série s Bragou Jakub Sviták. V odvetě už si obrana Portugalců střední spojky Dukly více hleděla, přesto se dokázala prosadit čtyřikrát.

Jakube, cítil jste před dvojutkáním větší odhodlání než před extraligovými zápasy?
Samozřejmě, pro nás je ohromná radost hrát podobná střetnutí. Těší nás, že nám vedení umožnilo prezentovat se v evropských pohárech. Do play-off české extraligy nám to jistě pomůže.

V Braze se nezrodil dobrý výsledek, dvacet minut jste se ale drželi. Jak jste vše viděl?
Tomáš Petržala v úvodu zavřel branku. Pak se naše hra ale úplně rozpadla v obraně, v útoku jsme dělali jednoduché technické chyby. V odvetě jste viděli, že každou z nich Braga trestá.

V Portugalsku jste vstřelil jedenáct gólů. Kde se ve vás probudil apetit kanonýra?
Začal jsem střílet sedmičky, každá proměněná mě zvedla sebevědomí. Trenéři si už dlouho přejí, abych víc střílel, snažím se jejich rady plnit. Jsem rád, že jsem vše zúročil právě v evropských pohárech.

Co jste si říkali po porážce 27:42?
Šlo o to, co nejdříve hodit debakl za hlavu, soustředit se na další extraligový zápas s Plzní, který byl pro nás také důležitý. Semknout se a ukázat všem, že nejsme až tak špatní.

Jít do utkání za stavu "0:15" je asi složité?
Určitě, na druhou stranu nás vážně těší každý zápas s evropskými týmy. Udělali jsme krok kupředu, je super, že jsme se zlepšili a prohráli už pouze o dva góly. Příště třeba vyhrajeme.

Zamlouvala se vám atmosféra v hale?
Byla neskutečná. Vážíme si toho, že na nás přišlo do Edenu tolik lidí. Udělali jsme maximum proto, abychom je potěšili.

V Braze jste zářil, doma se tolik neprosadil. Z jakého důvodu?
Její obránci mě už daleko více hlídali. Kličky, které vycházely v Braze tak docela nefungovaly, soupeři je měli přečtené. V Portugalsku se mi více dařila také souhra s pivotem. A ještě, při první sedmičce, kterou jsem nedal, bylo vidět, že šel po ní gólman najisto.

Proto jste si s Davidem Šůstkem občas vyměňovali místa?
David je střelec z dálky, snažím se mu proto natáhnout hráče, aby měl prostor ke střelbě.

Na levou spojku jste vážně malý.
Necítím se tam zle, věřím si při hře jeden na jednoho. Když mám vedle sebe Milana Kotrče nebo Honzu Petruželu jsem přesvědčený, že buďto dají branku oni, nebo se uvolním sám a vystřelím.

Osmifinále skončilo, dvakrát jste prohráli. Cítíte zklamání?
Ano, udělali jsme ale, co jsme mohli. Braga má zkušený tým s hráči, kteří téměř nechybují. My vyrobili hrozně moc technických chyb, které nás položily.

Dala se série sehrát lépe?
Hlavně v Portugalsku jsme nepodali optimální výkon.

V této zemi se vám nebývale dařilo, co si tam zahrát natrvalo?
Nebránil bych se tomu. Jde o velmi příjemnou destinaci.