HC Dukla Praha – HC Pelister 08 Bitola3. kolo Challenge Cupu, neděle 23. listopadu – 11.00, hala Eden, Vladivostocká 10, Praha 10 – Vršovice. Přímý přenos vysílá ČT sport.

 „Nejdůležitější je pro hráče mezinárodní konfrontace. Chceme pracovat s mladými, kteří potřebují ke svému růstu nejen zápasy české extraligy, ale také evropské. To jsme pochopitelně věděli po celou dobu. V průměru nás ale jedno kolo vyjde na 300 tisíc korun. Děkujeme našim partnerům, že nám umožnili užít si atmosféru Challenge Cupu," vysvětluje sportovní manažer Dukly Daniel Čurda, která si pro ostrý start přála jiný celek než makedonský HC Pelister 08 Bitola.

 „V osudí byly čtyři týmy, které jsme nechtěli. Jeden z nich byl z Izraele, druhý z Ukrajiny, třetí z Estonska a poslední z Makedonie. Důvodů to mělo více. Vzdálenost, kvalita a bouřlivé prostředí v bitolské hale," doplňuje manažer týmu, který v české extralize válí. Přestože v létě výrazně omladil, porazil v posledním kole vedoucí Zubří 31:24 a bodově se na ně dotáhl.

 „Výsledek nás samozřejmě povzbudil. Nelze ale srovnávat extraligu a Challenge Cup. To jsou naprosto jiné soutěže," nepřeceňuje domácí tažení lodivod Pražanů Jan Josef, který si k přípravě na poháry pozval jiný celek, katerské vicemistry Al-Gharafa SC.

 „Remíza 25:25 je slibná. O to víc, že jsem v utkání hlavně zkoušel, ať už jinou obranu, nebo netradiční složení týmu. Katařani mají ve svém středu hráče, se kterými se v české extralize nepotkáte. Účastníky mnoha mistrovství světa, borce, kteří na vrcholné akci sahali po medaili. Našim klukům předvedli docela jiný styl házené a těm, kteří by se cítili po Zubří neporazitelní, odhalili rezervy," podotýká trenér, který toho o Pelisteru příliš neví.

 „Řekl bych, že téměř nic. Podařil se nám sehnat pouze jeden desetiminutový sestřih. Z něho se taktika těžko odvozuje, nicméně musí. Vycházíme z obecných znalostí makedonské házené, kterou hrají takzvaní „míčaři". Kluci, kteří ať se dotknou jakéhokoliv míče, umějí s ním. Pokud se jim daří, jsou neuvěřitelně silní, když se jejich stroj zadrhne, jsou schopni zápas fatálně odevzdat. Začnou se hádat mezi sebou, s rozhodčími, faulovat," poodkrývá líc i rub hry Makedonců první muž pražské lavičky. Svou taktiku ale na psychické labilitě soupeřů stavět nechce.

 „O žádné provokování se pokoušet nebudeme. Bitola bude mít silovější hráče, my rychlejší. Toho chceme využít. Zodpovědně a agresivně bránit, chodit do rychlých brejků. Pokud se to podaří, máme šanci uspět a vybudovat si pro odvetu dostatečný náskok," míní Jan Josef. Otázka se tak nabízí už pouze jediná: jaký?

 „V Makedonii to bude peklo. Pokud chceme pomýšlet na postup, musíme vyhrát o pět, lépe o osm branek," dodává.

Představení týmu soupeře, názor experta Tomáše Řezníčka, který v Makedonii hrával, čtete v dnešním (pátečním) Pražském deníku.