close Startovní listina 100. ročníku dostihového Českého derby. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Od první výhry Boxerla v roce 1921 se toho – pokud se týká očekávání majitelů, trenérů i jezdců – moc nezměnilo. Každý chce zvítězit, ale snem mnohých je pouze zúčastnit se.

Kůň se tohoto dostihu může zúčastnit jen jednou v životě ve třech letech. Atmosféra proto bývá vzrušená a nervózní. Vždyť i drobná chyba jindy neomylného žokeje se nedá už nikdy napravit. I proto platí staré rčení, že derby mnohdy nevyhrává nejlepší dvojice, ale ta nejšťastnější.

A slovo štěstí rezonuje i ve výrocích zástupců hlavních favoritů. Tím největším je slovenský Opasan, ale v jeho případě to tak být nemuselo. Stáj totiž musela zvolit „českou cestu“, jelikož se v Bratislavě neběhalo. Trenér Jozef Chodúr hodnotí šance v derby střízlivě.

„Ano, vyhrál suverénně tři dostihy za sebou, ale v derby se může stát cokoli. Je potřeba i kousek štěstí. Samozřejmě chceme vyhrát. Opasan je v pohodě, ale nevíte, kdo ze soupeřů se o hodně zlepší, kdo nachystal svého svěřence právě jen na tento vrchol,“ prozradil s tím, že v sedle hnědáka bude jako v předchozích startech Radek Koplík.

Klisny nebývají často vítězkami derby, i když se to například v roce 2018 nečekaně podařilo Blessed Kiss. Teď však patří k favoritům hnědka Zariyannka, kterou povede zkušený žokej Tomáš Lukášek. Ten už má ve své sbírce i vítězství v polském a maďarském derby.

A jak vidí šance klisny? „Je dobré, že si drží formu. Doufám, že ji v derby, i když budeme potřebovat i kousek štěstí, prodáme. Ale mám-li být upřímný, hodně jí věřím,“ přiznal.

Ovšem nejen jména Opasana a Zariyannky se skloňují ve všech pádech. Velké šance v jubilejním ročníku klasického dostihu má i Rate. Jeho poslední vystoupení sice trochu zklamalo, ale v neděli ho povede mnohonásobný český a španělský šampion Václav Janáček. A jeho zkušenosti mohou být rozhodující.

„Černým koněm“ dostihu je Troop Commander, svěřenec velezkušeného Františka Holčáka. Ale jak už naznačil jeho kolega Chodúr, v derby může uspět kdokoli.

A na potvrzení jeho slov uvádíme dva příklady. Už vzpomínané překvapení Blessed Kiss nebo o rok dříve Josepha. Ten vyhrál v kurzu 50:1. Derby je prostě ve všech směrech výjimečný dostih.

Kapacita bude omezena na tisíc diváků
Z důvodu aktuálně platného opatření ministerstva zdravotnictví (v souvislosti s prevencí proti onemocnění covid-19) bude omezena kapacita počtu diváků na 1000 osob. „Samozřejmě nás mrzí, že zrovna jubilejní stý ročník připadl na letošek, kdy se vše mění a svět bojuje s pandemií. I tak ale věříme, že si návštěvníci 100. Českého derby, i přes všechna omezení, užijí zábavu a napínavou podívanou,“ říká Marie Vítková majitelka Chuchle Areny. Všem majitelům zakoupených vstupenek v předprodeji, který skončil ve čtvrtek, bude vstup do Chuchle Areny Praha umožněn, stejně jako držitelům permanentek a legitimací ZTP. Zbylé vstupenky budou prodávány v neděli v pokladně areálu (pouze do vyčerpání kapacity). Areál se otevírá v 11.00 a přijdete-li s předstihem, máte ještě naději vstupenky získat. Na derby neplatí volný vstup držitelům ročního kupónu MHD, nahraném na kartě lítačka.