„Velkokarlovický mág“, jak se Františkovi Holčákovi často přezdívá, prostě umí své svěřence na derby připravit. Tentokrát má v poli „černého koně“ Troop Commandera. Ten však bude na startu výjimkou.

Jste přesvědčený, že zvládne 2400 metrů, i když neabsolvoval žádný vytrvalecký dostih?
Určitě mu věřím. Ukazuje to i v práci, kde je mu partnerem i Arcturus (loni získal na Slovensku Trojkorunu – pozn. red.), a tak mám porovnání. V sedle bude mít slovenského šampiona Zdenko Šmida. Je to zkušený žokej, umí se dobře rozhodnout a má moji i majitelovu důvěru. Moc neskrývám, že jsem optimista. Akorát mám jednu obavu.

Můžete ji blíže specifikovat?
Nechci se nikoho dotknout, ale pár koní do derby moc nepatří. Obávám se toho, aby se některý z nich se někde „nezamotal“ a nepoškodil počínání někoho z favoritů. Vím, že tento názor nebude populární, ale zároveň vím, že každý majitel chce mít v derby svého koně.

Přes všechnu pečlivou přípravu a péči se může stát, že neuspějete. Jak nesete porážky?
Nejde o mne. Spokojený musí být především majitel. A ten můj už dospěl k tomu, že se jedná o dostihy, a v nich je možné cokoli. Ale to neznamená, že bych si dělal nějaká „zadní vrátka“. Pro úspěch v derby musíte udělat maximum. Navíc věřím, že nám letos bude nakloněna i paní Štěstěna.