Jen připomeňme, že dostih, který se poběží letos u nás po 104., nese oficiální název Westminster České derby. Ve hře je dotace dva miliony korun, z nichž polovinu obdrží vítězná stáj. Toto klání může absolvovat kůň jen jednou v životě ve třech letech, a protože není možnost opravy, dostává tím zvláštní nádech.

Jen už účast v samotném dostihu je snem desetitisíců majitelů, neboť se běhá po celém světě. A není to jen záležitost sportovní, ale i společenská. Dámy v kloboucích provázejí tento dostih a v některých zemích, když přijde pán bez kravaty, klesá ve společenském žebříčku.

Zranění spolufavorita King Warriora

V letošní startovní listině je 16 koní z toho tři trénuje Ingrid Janáčková Koplíková. I když se v souvislosti se startem jejích koní řeší doping z nedávné minulosti, na derby to nemá žádný vliv.

Ovšem v úterý přišly z její stáje daleko horší zprávy. King Warrior, který měl být podle kursů druhým favoritem dostihu, se v tréninku zranil. To je pro majitelku, trenérku i žokeje Tomáše Lukáška velmi deprimující.

Ještě větším favoritem se tak stal San Sebastian, kterého povede český i španělský šampion Václav Janáček. Kůň sice absolvoval zatím nejvíce 1600 metrů (vyhrál Velkou jarní), ale prý mu ani délka 2400 metrů, na které se derby běží, nebude dělat potíže.

Poprvé se poběží Memoriál Filipa Minaříka

„Ve velké jarní, kterou vyhrál, ukázal skvělou formu a delší distance by mu vadit neměla“, řekl žokej Václav Janáček. Derby je ale specifický dostih a jak jsme se ale mohli přesvědčit v nedávné minulosti, dá se vyhrát i s kursy 33:1 či dokonce 50:1.

Dostihový den, ale nebude jen o derby. Na pořadu je dalších sedm klání, z nichž Zlatý pohár se letos poprvé poběží jako Memoriál Filipa Minaříka, nejlepšího českého žokej, který loni tragicky zahynul.

Kompletní startovní listiny jsou také k dispozici na webu www.chuchlearena.cz.