Julie Coufalová hraje softbal od dvanácti let a od sedmnácti nastupuje v nejvyšší soutěži. Svému týmu nyní pomohla k obhajobě poháru.Oproti svým vrstevnicím byla vždy nadprůměrná, dávno reprezentuje Česko také v dospělé kategorii. Ke sportu ji přivedl otec.

Joudrs patří k elitě

„Táta je neslyšící, komunikujeme znakovou řečí a odmala jsem byla zvyklá se na oči spoléhat. Možná proto se mi daří míč trefovat,“ myslí si Coufalová, která je jednou z nejobávanějších pálkařek extraligy. „Vím, že mám v tátovi obrovskou podporu, je na mě pyšný, a mě to pomáhá podávat co nejlepší výkony,“ děkuje.

Joudrs patří k absolutní elitě. Tým z Bohnic si triumfem zajistil účast v Evropě (kde letos získal bronzové medaile). Ve finále proti Ledenicím nečekalo na jeho hráčky nic lehkého, musely se prosadit proti rychlým míčům nejlepší domácí nadhazovačky Veroniky Peckové.

Táta nebo kouč

Do posledního okamžiku ztrácely, pak ale Julie Coufalová tvrdým odpalem donutila soupeřky chybovat a její družstvo si došlo pro klíčový bod. I díky němu tak Joudrs opět mohou vyzvat kluby z Itálie a Holandska. Nic nového za smetánkou starého kontinentu vyjíždí už dvanáctý rok.

Příběh mužů ze Spektra byl trochu jiný. Byť i oni obhájili triumf v domácím poháru. Finále proti městským rivalům Tempu vedoucímu mužstvu extraligy, které překvapuje svými výkony celou softbalovou veřejnost zvládli suverénně a ozdobili ho hned třemi homeruny (10:4).

Táta je zarytý fanda týmu

Autorem jednoho z odpalů za plot byl Tomáš Klein. I na jeho úspěších má lví podíl otec, jenž funguje ve Spektru jako kondiční trenér. „Kluci v týmu si na to museli zvyknout a já taky. Najednou nešlo o tátu, ale kouče. Náš vztah jsem se musel naučit v sobě přepnout,“ vysvětluje pětadvacetiletý reprezentant.

„Nebýt táty, softbal bych nikdy nehrál, on mě přihlásil do oddílu a odmala mě vozil na tréninky. Neuvěřitelně mě podporuje, je zarytý fanda týmu, jinak už si to neumím představit,“ líčí.

Softbal se stane náplní volného času rodiny

Typický obraz pro softbal, kterému se v Česku věnují celé rodiny. Děti hrají v mládežnických kategoriích, rodiče v dospělých. Pak se z tátů a maminek stávají trenéři nebo pomáhají s organizací v klubech a chodí fandit.

„Když dáte dítě na softbal, nevodíte ho do oddílu jako do kroužku. Stane se náplní volného času celé rodiny. To na něm máme nejraději,“ potvrzuje Ivan Klein, otec Tomáše. V rodině mají už řadu medailí: i borci z Černého Mostu v létě vybojovali evropský bronz. A díky letošnímu pohárovému triumfu mohou snít o další. Ale zpět na domácí scénu. Softbalová sezona pro

Julii ani Tomáše zdaleka nekončí. Sice už mají v kapse Český pohár, ještě na ně ale čeká semifinále, případně finále nejvyšší soutěže. Joudrs cítí šanci na zlatý hattrick. Spectrum po oslavách v letech 2014 a 2015 touží přivézt titul z Havlíčkova Brodu zpět do Prahy a potvrdit, že metropole je softbalu zaslíbená. Podaří se? To ukážou až říjnová klání.

/ HELENA NOVOTNÁ/