„Záměr a podmínka výrobce přece zněly: aktivní sportovec,“ směje se Martin Doktor. „Vyšší sportovní věk nevadí.“

Dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice a Sportovec roku 1996 chtěl loni uzavřít bohatou kariéru. Však mu bude třiatřicet.

„Jenže přišla nabídka, jak si ji prodloužit a živit se tím. Znova mě to začalo bavit,“ říká nyní už zadák deblu.

Přesvědčil ho nový parťák Jiří Heller, s nímž už to před čtyřmi lety v jedné lodi zkoušel.

Změna je život!

„Přes zimu jsem si dal dlouhý odpočinek, vypustil dlouhodobý pobyt v Africe,“ vypráví Doktor. Počasí mu pomohlo, najezdil hodně kilometrů doma. „Objemově mám trochu míň, ale podle časů z testů jsem na tom přibližně stejně.“

Heller je mistrem světa ze čtyřkanoe na neolympijské trati 200 metrů. Drobný chlapík ze Sedlčan, zvaný „Mikro“, teď přesídlil z pražské Dukly ke kanálu do Račic. „Zvykl si, nemá problém,“ říká o něm zkušenější z dvojice.

Tréninkové plány staví Josef Doktor, starý bard. „I pro něj přišlo oživení, baví ho to,“ vypráví o tátovi jeho syn. První ostrá zkouška čeká na reprezentačních testech koncem dubna. „Nikdo nám to zadarmo nedá. I když ani nevím, jak ty debly letos vyjedou,“ uvažuje Doktor.

Hlavně potřebuje trénovat, ladit společnou souhru. „Nechceme se zbytečně honit, potřebujeme dosáhnout toho, abychom se o vodu neprali,“ vysvětluje. „Je to něco jiného, řídíte větší loď, jezdí se kratší úseky.“ Proto vyrazí společně až na třetí podnik Světového poháru.

Hlavním cílem je mistrovství světa a tam šesté místo, zajišťující přímo účast na olympiádě v Pekingu. „Jo, to by bylo, hned první rok…,“ zasní se Doktor.

Druhou šanci by měli v kontinentální kvalifikaci až za rok na jaře.

V Číně by se kanoista objevil už na čtvrtých hrách. Už dříve také potvrdil touhu po startu v ukázkové posádce dračí lodi. „Jestli bych zvládl oboje? Na termíny jsem ještě nekoukal,“ usmívá se.

Takže další motivace pro medaile nejen pamětní. „Pro ně to přece děláme, ne? Jen tak se vozit nemá cenu…“