Vytrvalkyni Tereze Hrochové to letos běhá. Důkazem bylo v sobotu druhé na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem, kde dosáhla času 1:13:49 a nestačila jen na Ukrajinku Valeriii Zinenkovou (1:13:43). I proto je favoritkou nedělní české klasiky - silničního mistráku Běchovice-Praha.

Navíc vítězka předešlých tří ročníků Moira Stewartová na startu chybí. Sedmadvacetiletá Tereza Hrochová tak bude těžko hledat soupeřku a mohla by se po dvou stříbrech a jednom bronzu ze slavného závodu konečně dočkat vítězství.

Vítězství v sérii EuroHeroes

Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka by si to určitě zasloužila. Časem 34:09 je totiž třetí nejrychlejší závodnicí historie mistrovského klání a vedle toho má za sebou velice úspěšnou sezonu. V jejím průběhu skončila čtvrtá v půlmaratonu na univerziádě a k tomu přidala další tři závody na této distanci s časy pod 1:14.

Blíží se závody horských kol Bike Ranch Cup.
Na kolech do Višňovky. Bike Ranch Cup čeká jubilejní desátý ročník

Tereza Hrochová s pohárem za vítězství v sérii EuroHeroes.Tereza Hrochová s pohárem za vítězství v sérii EuroHeroes.Zdroj: RunCzechÚčastnice OH v Tokiu vyhrála i mistrovství ČR na dráhové desítce nebo v běhu do vrchu. Velmi kvalitním časem se prezentovala také na silniční desítce v rámci nedávného Birell Race Prague, kde zaběhla 33:49, což je jen těsně za jejím osobním rekordem.

A díky druhé příčce z Ústí si závodnice startující v barvách Škody Plzeň pojistila výhru v EuroHeroes, jejímž cílem je podpořit a rozvíjet talenty evropské atletiky. Do série se počítají i výsledky z Mattoni 1/2Maratonů v Karlových Varech, Českých Budějovicích a Olomouci.

Vrzalová se vrací po mateřské pauze

Adeptek na přední umístění v cíli na žižkovské Pražačce je víc. Diváci se mohou těšit například na vítězku Běchovic z roku 2016 a čtvrtou nejrychlejší ženu historie Simonu Vrzalovou. Ta se vrací po mateřské pauze a postupně se dostává do formy. Důkazem je druhé místo v závodě na 5000 metrů na mistrovství ČR v Táboře.

Prahu v sobotu večer rozpohybovali nejlepší běžci.
Worku králem Birell Grand Prix, Yaremchuk zaběhla v Praze evropský rekord

Poslední dva závody mužů měly stejného vítěze. Byl jím brněnský Martin Zajíc, který bude i letos cílit na prvenství a tím pádem i na vítězný hattrick. Letos běhá opět dobře. Nejprve získal titul na dráhové desítce, když si v Žilině zaběhl osobní rekord 29:39,56. Na mistrovství ČR v Táboře bral zlato i na pětce.

V Berlíně pak zaznamenal osobák na půlmaratonu, který zvládl za 1:05:31. V Lille pak zaběhl svou dosud nejrychlejší silniční desítku, když si s tratí poradil v čase 29:45. Nyní by rád vše završil třetím běchovickým triumfem v řadě.

David Šůstek ještě v dresu pražské Dukly.
Házenkář Šůstek vyrukuje na bývalým spoluhráče. Na Duklu se fakt těším, říká

Kdo prožene Zajíce?

Nedostane to však zadarmo. Postaví se mu například Patrik Vebr. Ten s ním loni dokázal držet krok až do závěrečných stovek metrů. Na pražském půlmaratonu byl nejlepším Čechem v čase 1:05:42. V belgickém Lokerenu pak proběhl silniční desítku za 29:51.

Historicky nejúspěšnějším závodníkem ze startovky je Jakub Zemaník, jenž dokázal Běchovice třikrát vyhrát. Přemožitele nenašel v letech 2015, 2017 a 2020 a k tomu si ještě doběhl pro dvě stříbra. Letos si už připsal půlmaratonský titul. Počítat se musí i s Jiřím Homoláčem, běchovickým králem z let 2016 a 2018.