Tento dostih může kůň běžet jen jednou ve třech letech, a tak úspěch v něm je ojedinělý a byl odepřen mnoha majitelům, kteří vlastnili ty nejlepší koně.

Letos si může svůj splnit majitel roku 2008 Jiří Charvát, který by vyhrál derby poprvé. Jeho Mariydi, povede ho žokej Radek Koplík, má za sebou úspěšnou kariéru na britských ostrovech, ale v prvním letošním startu v Praze se stal obětí kolize. Jeho trenérem je František Holčák stejně jako spolufavorita Age of Jape ze stáje Bača Palkovice. Ten naopak své tři letošní starty, ať už v Praze nebo Bratislavě proměnil ve vítězství a v jeho sedle bude Jean Pierre Lopez.

Trenérem dvou favoritů

A jaké to je být trenérem dvou favoritů od dvou různých majitelů, na to jsme se zeptali trenéra Františka Holčáka: „Favorité jsou favorité, nejsme to jen my. V derby však platí stále známé rčení, že tento dostih často nevyhrává ten nejlepší, ale nejšťastnější. Štěstí budeme moc potřebovat. Zvládám to s majiteli profesionálně, ale nezakrývám, že přece jen nervozita je velká. Oba koně jsou v pořádku, Mariydi se po té kolizi a zranění zotavil velmi dobře, skákali jsme kolem něho maximálně, ale povedlo se. Slivovici na oslavu preventivně chladíme, doufám, že ji budeme moci po neděli otevřít s radostí.“

„Černé koně“ ze Slovenska

Když hovořil František Holčák o štěstí, to se odvrátilo v loňském derby od slovenské trenérky Zuzany Kubovičové, když její Teddy Ready spadl krátce po startu. Letos je na tom podobně jako Holčák – přiváží do Prahy dva koně dvou majitelů. Easy Tiger (ž. Jaroslav Línek) i Ramblin Scout (ž. Zdenko Šmída) mohou být „černými koňmi“ dostihu.

„O spolupráci mých dvou svěřenců rozhodně nepůjde, každý bude startovat sám za sebe,“ řekla úspěšná trenérka.

Jediným koněm z Německa bude nakonec Derwisch, těžko soudit o jeho šancích na vyšší příčky. Před týdnem vyhrál menší dostih v Düsseldorfu, v jeho sedle byl a bude i při pražském startu německý šampión z Panamy žokej Eduardo Pedroza.

Jak a za kolik do Chuchle?

Derby začíná v neděli ve Velké Chuchli sice ve 14 hodin, ale je o něj zvýšený zájem, takže přijeďte raději včas, otevřeno je již od 11 hodin.

Nejrychlejší dopravou ze středu hlavního města je vlak. Pozor, se změnou jízdního řádu odjíždí dříve. Tedy např. z hlavního nádraží 12.41, 13.11, 13.41 (vlaky stavějí i na Smíchově), v Chuchli jste za čtvrthodinku.

Vstupné základní je 200 korun, v něm je obsažen celobarevný dostihový program. Jinak platí všechny slevy, tedy například děti do 15 let zdarma, majitelé opencard rovněž zdarma, majitelé jiných kupónů MHD 60 korun.

České derby v číslech

Dotace: 3 000 000 korun

Vítěz získá: 1 200 000 korun

Délka dráhy: 2400 metrů

Počet startujících: 16

Den a čas startu: neděle, 16.50 hodin.

Kůň s největším výdělkem: Age of Jape (1 248 400 korun)

Startovní listina Českého derby

Mariydi – žokej Radek Koplík
Nordost – žokej Martin Srnec
Honour of Gracie – žokej Rastislav Juráček
Simon des Champs – žokej Jan Rája¨
Easy Tiger – žokej Jaroslav Línek
Arcibaldo – žokej Gary Hind
Oranžový Expres – žokej René Koplík
God Bless You – žokej Jiří Chaloupka
Marl Bora – žokej Jiří Palík
Ramblin Scout – žokej Zdenko Šmída
Victory Next – žokej Jakub Pavlíček
Derwisch – žokej Eduardo Pedroza
Pumpkin – žokej Dušan Andrés
Age of Jape – žokej Jean Pierre Lopez
Maribor – žák Jan Verner
Iryklon – žokej Václav Janáček
Kanoisté opět postaví Trojského koně

Divoký kanál na Vltavě o víkendu ještě více zčeří vodní slalomáři. Mezinárodních závodů Trojský kůň se zúčastní kanoisté ze čtyř světadílů. Na startu nebudou chybět olympijské vítězky Hilgertová a Kaliská nebo dvojnásobní medailisté z OH Volf se Štěpánkem.

„Je to téměř naše domácí trať, tak budeme mít výhodu proti ostatním. Chceme předvést špičkové jízdy, aby diváci byli spokojeni,“ slíbil Jaroslav Volf.

Pro české reprezentanty budou závody ostrým startem před trojnásobnou účastí v seriálu Světového poháru, který postupně hostí Francie, Slovensko a Německo. Oba víkendové dny začíná program v Troji v 9.15 hodin.

Přední Kopaninu dělí od divize už jen bod

Před jedenácti lety fotbalisté Přední Kopaniny, tenkrát ještě pod názvem ČZU Praha, postoupili z pražského přeboru do divize. A teď si mohou podobný kousek zopakovat. Stejně jako tehdy k tomu potřebují bodovat v posledním zápase na domácí půdě, stejně jako tehdy se hraje v sobotu odpoledne.

Jen soupeř je jiný, místo Uhelných skladů se postaví červenomodrým do cesty Motorlet B. Rozdíl je v tom, že v roce 1998 šlo o vzájemný souboj o postup, tentokrát ale ne, rezerva Motorletu už ví, že skončí třetí.

Tým domácích, který sídlí poblíž ruzyňského letiště, vede kolo před koncem tabulku o tři body před Duklou B. Přední Kopanině stačí k jistotě prvenství v tabulce a tudíž i postupu remíza.

„Teď to nedotáhnout, to by bylo velké zklamání,“ řekl trenér Přední Kopaniny Pavel Mejdr. „Téměř celou sezonu vedeme tabulku, tak to nechceme zazdít v závěru špatným výkonem nebo zbytečnými hrubkami. A Motorlet B? Nechceme spekulovat. Víme, že potřebujeme bodovat, a to je celé.“

Druhá v pořadí Dukla B hraje už v sobotu dopoledne v Záběhlicích na hřišti letošního nováčka ČAFC. Rezerva druholigového týmu z Julisky, pokud skončí druhá, však dost možná bude moci brzy také slavit, i když ne úkor neštěstí někoho jiného.

Stane se tak v případě, že Sparta Krč odstoupí z ČFL a bude hrát v příštím ročníku jen přebor. V tuto chvíli se to zdá být dokonce velmi pravděpodobné, zázračný zachránce v podobě nového sponzora se dosud v Krči nenašel.

Podolí s Cholupicemi o postup do přeboru

Utkání roku v I. A třídě je tady. Přesněji řečeno ve skupině B, kde si to spolu rozdají v posledním kole o postup do pražského přeboru týmy Slavoje Podolí a Sokola Cholupice. Hraje se v Podolí, stadion Kavčí Hory, a sice v sobotu od 10.15.

Domácím, jež trénuje bývalý reprezentant František Jakubec, stačí remíza, mají totiž při bodové rovnosti lepší vzájemná utkání, zatímco hosté, loňští vítězové Poháru PFS, musejí zvítězit. Na poměry pražské I. A třídy se čeká mimořádná návštěva, možná až pěti set diváků.

Ve A-skupině I. A třídy si již dříve zajistilo postup do přeboru béčko Loko Vltavín. Holešovičtí tak oslavili dva triumfy současně, když předevščím jejich áčko vyválčilo historický postup z divize do ČFL.

Desetiletí elévové hrají o Velké finále

Poprvé v pětileté historii největšího mládežnického fotbalového turnaje pro hráče do deseti let E.ON ČR Junior Cup se regionální kolo koná v Praze. V neděli bude bojovat v Horních Počernicích 12 týmů, většinou pražských (Vikt. Žižkov, Admira, Vyšehrad, Slavia, Braník, ČAFC, Aritma).

Turnaj začne v 9.00 ve dvou skupinách, finále začne po 16 hodině. Vítěz postoupí do podzimního Velkého finále a nejlepší hráč získá týdenní turnus ve Fotbalové škole Petra Čecha.

Juliska přivítá fotbalové legendy

Fotbalový pohár internacionálů – Legendy 2009. Takový je název turnaje, v němž lze znovu spatřit s míčem u nohy spoustu hvězd minulosti.

V neděli na stadionu Dukly na Julisce začne program už v 9.30 koncertem dechovky a dalšími akcemi, o hodinu později se utkají bývalí hráči Sparty a Dukly, čtvrt hodiny před polednem pak změří síly Slavia s Bohemians. Finále je na programu od 15 hodin. Na pořadu je mj. i ocenění bývalých hráčů Dukly a soutěž pro diváky. Vstup je zdarma.

Do Edenu na ženský lakros i americký fotbal

V areálu Slavie v Edenu se již naplno rozjelo lakrosove mistrovství světa žen. Češky mají dnes volno, v sobotu v podvečer se střetnou s Němkami a v neděli rovněž od půl šesté s Walesem.

Na tento zápas už v Edenu naváže finále České ligy amerického fotbalu 2009 – XVI. Bowl, jež se uskuteční na hlavním fotbalovém stadionu Slavie.

Střetnou se dva nejlepší české týmy a velcí rivalové Prague Lions a Prague Panthers. Začátek programu jed v 18 hodin, výkop v půl sedmé.

Kromě atraktivního finále čeká návštěvníky doprovodný program v podobě tanečních ukázek, roztleskávaček i vystoupení Deadly show v podání DJ Rockstara.

V semifinále Lvi přemohli brněnské Aligátory, zatímco Panteři tým havířovských Ďáblů. Ve finále se bude rozhodně na co dívat.Mistrovský titul obhajují černozlatí Panteř, kteří se kromě toho probojovali i do finále evropského poháru EFAF Cup. I tento finálový souboj se uskuteční v Edenu, a to 4. července a soupeřem Pražanů bude francouzský tým Thonon Les Bains Black Panthers. Tedy rovněž Panteři…

(dp, alp, klt)

Kam za sportem o víkendu v Praze?

PÁTEK 19. června

ATLETIKA 12.30 Odlet Barbory Špotákové na ME družstev do Portugalska (letiště v Ruzyni).

CYKLISTIKA 12.00 Testovací víkend kol pro veřejnost (Ski a Bike Centrum Radotín, Topasová 1 a 5).

KANOISTIKA Trojský kůň – závody SP ve vodním slalomu: 8.00 až 15.00 trénink, 15.00 až 17.00 stavba trati pro semifinálový závod, 17.00 ukázkové jízdy (kanoistický kanál v Troji, Praha 7).

LAKROS MS žen – utkání ve skupinách: 10.00 Rakousko – Haudenosaunee (tým složený ze 6 národů), 11.30 Austrálie – Japonsko, 13.00 Skotsko – Německo, 14.30 USA – Kanada, 16.00 Irsko – Nizozemsko, 17.30 Wales – Nový Zéland (vše v areálu SK Slavia v Edenu).

SOFTBAL Extraligový turnaj žen: 15.00 Joudrs Praha – Radotín a Chemie Praha – reprezentace Slovenska, 16.45 Radotín – Výběr II. ligy žen a reprezentace Slovenska – Tempo, 18.30 Výběr II. ligy žen – Joudrs a Tempo – Chemie (vše Svoboda Park, hřiště při ZŠ Dolákova 555 v Bohnicích). 17.00 Eagles Praha – SVŠ Plzeň, 18.45 SVŠ Plzeň – Sharx, 20.30 Sharx – Eagles (vše areál v Krči, Pálkařská 225, Praha 4).

SOBOTA 20. června

AKROBATICKÝ ROKENROL 11.45 Mistrovství Prahy (KD Vltavská, Bubenská 1, Praha 7).

ATLETIKA 14.00 Run and Bike Festival (trati 10 km a kratší, start na Masarykově náměstí v Říčanech).

BASEBALL Extraliga mužů: 11.00 a 14.00 Eagles Praha – Liberec Patriots (areál v Krči, Pálkařská ulice, Praha 4).

BRUSLENÍ Ice Arena Letňany: 16.00 až 18.00.

CYKLISTIKA 9.30 Testovací víkend kol pro veřejnost (Ski a Bike Centrum Radotín), 10.00 Mistrovství ČR v bikrosu (Bikrosklub Řepy, ul. U Boroviček).

FLORBAL 9.00 Pohár Kotlářky, turnaj pro děti do 10 let (Unihoc Arena – Stadion mládeže, Na Kotlářce 1, Dejvice).

GYMNASTIKA 10.00 Čerti s andělem – závody žákyň s jejich trenéry (ZŠ Strossmayerovo nám., Praha 7), 10.00 Modřanský pohár ve sportovní gymnastice dívek (ZŠ Pertoldova, Praha 4, Modřany).

INLINE BRUSLENÍ 10.30 Vltavský maraton Inline (park Stromovka). Doprovodný program: 12.00 vystoupení Miss Aerobik, 12.30 módní přehlídka + taneční skupina, 13.45 a 14.45 exhibice brusle + Miss Aerobik, 17.00 módní přehlídka + taneční skupina.

JEZDECTVÍ 10.00 Hobby závody pro veřejnost (areál TJ Slavia Ptice, okres Praha-západ).

KANOISTIKA Trojský kůň – závody SP ve vodním slalomu: 9.15 až 12.30 kvalifikace soutěží mužů C1 a C2 a žen C1, 13.30 semifinále soutěží mužů C1 a C2 a žen C1, 15.20 finále soutěží mužů C1 a C2 a žen C1 (kanoistický kanál v Troji, Praha 7). Radotínská neckyáda: 13.00 Splavování Berounky na netradičních plavidlech (Říční lázně v Radotíně, Praha 5).

KULIČKY 11.00 až 19.00 Otevřený turnaj (Dětský ostrov, Praha 1).

LAKROS MS žen – utkání ve skupinách: 10.00 Dánsko – Haudenosaunee, 11.30 Anglie – Kanada, 13.00 Korea – Nizozemsko, 14.30 USA – Japonsko, 16.00 Skotsko – Nový Zéland, 17.30 Česko – Německo (vše v areálu SK Slavia v Edenu).

NOHEJBAL 8.30 Otevřený turnaj dvojic (kurty v Konojedech, okres Praha-východ), 10.00 Otevřený turnaj dvojic (areál ZŠ Vybíralova na Černém Mostě).Extraliga mužů: 10.00 Avia Čakovice – Šacung VHS Benešov (Jizerská 328, Čakovice). I. liga žen: 10.00 TJ Solidarita – Nymburk (Pod Strání 7a, Praha 10-Strašnice).

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL 8.30 Turnaj Poštovní spořitelny smíšených družstev juniorů (Beachklub Pankrác, areál v Horáčkově 1100, Praha 4).

POZEMNÍ HOKEJ Extraliga mužů – skupina o 5. až 8. místo: 16.00 Bohemians – Rakovník (hřiště na Hagiboru, Izraelská ul., Praha 10). Extraliga žen: 15.00 Hostivař – Rakovník (hřiště Na Groši, Praha 10), 18.00 Bohemians – Hradec králové (hřiště na Hagiboru, Praha 10).

RAGBY Exhibiční zápas: 17.30 Česká republika XV – Czech Stars (hřiště RC Sparta na Podvinném mlýně, Praha 9, Vysočany).

SOFTBAL Extraliga mužů: 14.00 Eagles Praha – Kotlářka, 16.00 Radotín – Kotlářka, 18.00 Radotín – Eagles (vše areál v Krči, Pálkařská 225, Praha 4). Extraligový turnaj žen: 9.30 až 19.30 Utkání o umístění a play off (Svoboda Park, hřiště při ZŠ Dolákova 555 v Bohnicích).

SPORTOVNÍ STŘELBA Velká letní sportka – sportovní pistole (střelnice Hrdlořezy, Učňovská 1, Praha 9).

TAEKWON-DÓ 9.00 Czech Open 2009 (hala Slavie v Edenu, Vladivostocká ulice, Praha 10).

VODNÍ TURISTIKA 9.00 Z Braníka do Troje na kanoích (Braník, loděnice V Náklí, 300 m nad mostem Inteligence).

VOLEJBAL 9.00 Otevřený turnaj smíšených družstev (areál Sokola, Roztoky u Prahy).

NEDĚLE 21. června

AEROBIK 10.00 Trampolínky + flexi-bary aneb Léto už tu máme, do těla si dáme (Sportcentrum Palmovka, Heydukova 6, P raha 8).

AMERICKÝ FOTBAL Liga mužů, finále play off: 18.00 Prague Panthers – Prague Lions (Synot Tip Arena v Edenu).

ATLETIKA 10.00 Jarov – Károv (kros 3 km, start u žel. st. Jarov).

BOWLING Mistrovství Evropy mužů a žen: 9.00 První den turnaje dvojic (Best Bowling centrum, Metropole Zličín, Řevnická 1, Praha 5), 12.00 Chodovská devítka (SB centrum Chodov, K Horkám 1, Praha 4).

BRUSLENÍ Ice Arena Letňany: 13.30 až 15.30.

CYKLISTIKA 9.30 Testovací víkend kol pro veřejnost (Ski a Bike Centrum Radotín).

CYKLOTURISTIKA 9.00 Z Braníka do Troje na kolech (Braník, parkoviště před loděnicí V Náklí).

DOSTIHY 14.00 České derby (závodiště ve Velké Chuchli, Radotínská 69, Praha 5).

KANOISTIKA Trojský kůň – závody SP ve vodním slalomu: 9.15 až 12.45 kvalifikace soutěží mužů a žen K1, 13.30 semifinále soutěží mužů a žen K1, 15.30 finále soutěží mužů a žen K1 (kanoistický kanál v Troji, Praha 7).

LAKROS MS žen – utkání ve skupinách: 11.30 Austrálie – Anglie, 14.30 Kanada – Japonsko, 16.00 Německo – Nový Zéland, 17.30 Česko – Wales (vše v areálu SK Slavia v Edenu).

NOHEJBAL II. liga mužů: 10.00 TJ Pankrác – Semily (Lomnického 1, Praha 4). II. liga žen: 10.00 SK Oáza Praha – Máslovice (Jeremenkova 106, Praha 4).

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL 8.30 Turnaj Poštovní spořitelny mužů a žen (Beachklub Pankrác, areál v Horáčkově 1100, Praha 4).

SOFTBAL Extraliga mužů: 14.00 Eagles Praha – Radotín, 16.00 Kotlářka – Radotín, 18.00 Kotlářka – Eagles (vše areál v Krči, Pálkařská 225, Praha 4). Extraligový turnaj žen: 9.30 Utkání o umístění a play off, 15.00 finálové utkání (Svoboda Park, hřiště při ZŠ Dolákova 555 v Bohnicích).

SPORTOVNÍ STŘELBA Memoriál Karla Streita st. (střelnice v Sedlci, Praha 6), Velká cena Magnum – libovolná pistole (střelnice Magnum, Kamýcká 192, Praha 6).

(klt, dp)

Fotbal v Praze

PÁTEK 19. června

Česká liga dorostu: dvojzápas Slavia B – Liberec: 14.45 starší, 17.00 mladší (hř. ZŠ Nad Přehradou, Horní Měcholupy).

Česká divize dorostu: Dukla – Sokolov: 16.45 a 19.00 (Juliska zadní hř. UMT).

SOBOTA 20. června

Divize: 10.15 Admira – Meteor.

Pražský přebor: 10.15 Union Vršovice – Zličín, Aritma – Radotín (UMT), Háje JM – Vyšehrad B (hř. Šeberov UMT), Uhříněves – Uh. sklady, 10.30 ČAFC – Dukla B, 17.00 Přední Kopanina – Motorlet B.

A třída: 10.15 Podolí – Cholupice, D. Měcholupy – Junior, 17.00 D. Počernice – D. Chabry, Třeboradice – Kyje, Šeberov – Rapid Malešice (UMT), Kunratice – Stodůlky, Nebušice – Košíře, Řeporyje – Ďáblice.
B třída: 10.15 Kačerov – Braník, Chuchle – Radotín B, 10.30 Nusle – Modřany, Př. Kopanina B – Zličín B, Union Žižkov – Dubeč B, 13.00 ČAFC B – H. Měcholupy B (UMT), 15.30 Řepy – 1999 Praha (hř. Uh. sklady), 16.00 Meteor B – Klánovice (hř. Libeň), 17.00 Lochkov – Podolí B, Újezd Praha 4 – Junior B (hř. Štěrboholy).
Česká divize dorostu: Vikt. Žižkov – Příbram B: 10.00 starší, 12.15 mladší (hř. Xaverov UMT), Junior Praha – Děčín: 10.15 a 12.30 (hř. V Úžlabině UMT).

NEDĚLE 21. června

Pražský přebor: 17.00 Újezd nad Lesy – Královice.

A třída: 10.15 Troja – Krč B, 17.00 Slivenec – Aritma B, Zbraslav – SK Střešovice.
B třída: 17.00 Fórum Ukrajinců – SK Střešovice B (hř. Šeberov UMT), Bohnice – Újezd n. L. B, Hostivař – JM Chodov.
Legendy 2009: Fotbalový pohár internacionálů: 9.30 slavnostní zahájení, 10.30 Dukla – Sparta, 11.45 Slavia – Bohemians, 13.50 utkání o 3. místo, 15.00 finále, 16.00 slavnostní vyhlášení (stadion Dukly na Julisce).

Turnaj desetiletých: 9.00 E.ON ČR Junior Cup 2009, regionální kolo Praha a střední Čechy (na Xaverově).