V těsném finiši předčil český kůň Joseph Felixe s Janem Rájou, největší favorité Black Canyon a Nagano Gold skončili hluboko v poli poražených. Prvně jmenovaný skončil desátý, druhý byl až čtrnáctý. O naprosto výjimečném výsledku derby svědčí i fakt, že nikdo ze sázejících neuhodl pořadí nejen prvních tří, ale ani prvních dvou.

Dostihy ve Velké Chuchli. Ilustrační foto.
Štěstí se skloňuje ve všech pádech a napětí před derby sílí

Palík už se jednou z věnce s modrou stuhou radoval

Pro majitele vítězného koně dr. Jiřího Charváta, který je i jeho chovatelem, vybojovali Joseph s Palíkem jeden milion korun. Po dostihu byl pochopitelně v euforii, i proto, že se
triumfu dočkal poprvé. „Několikrát jsem měl šanci derby vyhrát, ale nakonec se to povedlo s největším outsiderem s kurzem 50:1, který měl před derby jen tři starty" kroutil hlavou šéf stejnojmenné DS Charvát.

Žokej Jiří Palík už jedno vítězství v derby zažil. Z věnce s modrou stuhou se radoval v roce 2005. „Tenkrát to bylo úplně jiné vítězství a nedá se to moc srovnávat. Pamatuji, že jsme před dvanácti roky měli s klisnou Ready for Life výborný průběh dostihu. Tehdy vyhrála jasně, naproti tomu dneska jsem musel o vítězství perně bojovat," říkal krátce po dostihu.

Praga Praha - Jimi Vyškov (v modrém)
Vyškovský obhájce titulu zůstal bez medaile. Praga zvítězila

„Ze začátku, když kůň nestíhal tempo, nechal jsem ho odpočinout. Pak si ho sám diktoval," vrátil se k nedělnímu dostihu a připomněl, že Josephův věhlasný německý otec Lando (mj. vítěz Japan Cupu) triumfoval v řadě dostihů podobným způsobem.

Ani v rámcových dostizích favorité nevítězili

Favoritovi Black Canyonovi jeho trenér Dalibor Török věřil stejně jako Noble Cliffsovi, ale nakonec se s Josephem utkal o vítězství třetí vzadu Felix. „Na jednu stranu to je zklamání, ale na druhou ne. Věřím, že druhá místa z klasických dostihů se nám už podaří proměňovat ve výhry," konstatoval.

Ani ve většině rámcových dostihů největší favorité nevítězili. Ať už to byla Drakyiáda, Master of Gold, Mikesh, Aldar nebo Solar Eclipse. Tak už to ale někdy bývá. Takové jsou dostihy.