Olympijský vítěz z roku 2012 se cítí tak dobře, že dokonce připouští prodloužení kariéry až do příštích her v roce 2020. Důvod? Jednak takřka ideální zdravotní stav a pak změna trenéra. Od března se dvaatřicetiletý Svoboda připravuje pod vedením Libora Capaliniho, bronzového olympijského medailisty z roku 2004. „Po letech byla změna potřeba. Objevil jsem nové rozměry a věřím, že mi Libor pomůže. A když ne, tak to mám aspoň na koho svést,“ směje se moderní pětibojař pražské Dukly.


Dá se popsat v čem se trénink Libora Capaliniho liší od předchozího v podání kouče Jakuba Kučery?
Tréninky jsem pro mě zábavnější. Stejné věci dělám jiným způsobem, čímž se změnily dlouholeté stereotypy. Capi vnesl do tréninku úplně jinou energii. Pro mě to je inspirativní, mám z takové práce větší radost a baví mě to z jiného úhlu.

V čem se to projevuje?
Tréninky mě tolik nevyčerpávají. Nové je i to, že trénuji s novými mladšími kolegy. Dřív jsem byl zvyklý v přípravě soutěžit s Ondrou Polívkou, což přináší určité benefity, ale na druhou stranu se někdy stalo, že jsem to s tréninkem přehnal.

Nevzbudil přestup olympijského vítěze v malém sportu emoce, nebyl Jakub Kučera naštvaný?
Nebyl. Myslím, že se mu také ulevilo. Oba jsme minimálně poslední rok cítili, že už naše spolupráce není ono a že se s tím musí něco udělat. Proto jsem se rozhodl k radikálnímu kroku, který navenek mohl vzbuzovat emoce, ale šlo o správné rozhodnutí pro obě strany.

Přitom dál působíte na Julisce a trénujete poblíž své bývalé skupiny…
Pokukujeme po sobě, protože trénujeme na stejných místech a v podobných časech. Potkáváme se každý den stejně jako dřív. Oddělit se od sebe úplně nemůžeme, všichni jsme v Dukle. Trenéři jsou spolu taky v kontaktu, a tím je myslím všechno zábavnější. Došlo k formálním změnám, které mají spíš psychologický efekt.

Dá se říct, co děláte jinak?
Jiný je přístup trenéra a jinak je nastavená spolupráce. Dřív to bylo víc direktivní a člověk si nemohl vybírat. Teď mám větší svobodu. Loni jsem chtěl skončit, teď už na to nemyslím.


Sahají myšlenky na prodloužení kariéry až k další olympiádě v Tokiu?
Jsem schopný připustit myšlenku, že budu závodit ještě tři roky a budu se snažit o kvalifikaci na olympiádu. Určitě ale nikde nebudu vykládat, že mým cílem je vyhrát v Tokiu. Mám nějaké roky, svým sportem se zabývám dost dlouho a už se těším na život po něm. Kdybych třeba potkal nějakou pěknou ženskou a měli bychom děti, tak budu mít priority úplně odlišné. Proti tomu by pak nějaká olympiáda nehrála skoro žádnou roli. Víc k tomu zatím říct nemohu, uvidí se až po sezoně. Mám také jiné plány, které mě lákají.

Můžete o nich něco prozradit?
Láká mě stát se trenérem. Také bych rád v Praze organizoval na nejvyšší úrovni pětibojařské závody, ale vzhledem k problémům s financováním českého sportu nevím, v jakém horizontu by bylo reálné takový podnik uskutečnit. Zatím se snažím projekt připravit tak, aby byl co nejatraktivnější. Jsou to výzvy, které nenaplním hned. Jednu jsem si ale už funkcí ve výkonném výboru Svazu moderního pětiboje částečně splnil.


Trénovat byste chtěl děti, nebo spíš starší pětibojaře?
Přemýšlel jsem o tom, jak začít, a vyšlo mi, že s úplně malými dětmi bych to asi neuměl. S dospělými bych také nechtěl začínat, takže se mi jako ideální jeví nějaká skupina kluků kolem patnácti šestnácti let.

Na co si v Minsku pod novým trenérem a v takřka ideálním zdravotním stavu troufáte?
Bylo by krásné, kdyby se dostavily výsledky. Takhle zdravý jsem totiž nebyl už čtyři roky, což ale mělo i negativní dopad. V květnu jsem měl tolik energie, že jsem se paradoxně přepracoval a unavil právě proto, že jsem byl zdravý a ve slušné formě. Jen jsem si toho moc naložil a na Světovém poháru v Kecskemétu pak nezvládl kvalifikaci. Nešlo ale o nic dramatického. Už jsem se z toho vyhrabal a jsem dobře připravený. Minsk je jedna z nejdůležitějších akcí sezony. Budu se snažit o co nejlepší výsledek. Dobrým znamením je, že začínám pociťovat nervozitu. Tu jsem v minulosti postrádal.