Před víc nežměsícem vytvořila Keňanka Joyciline Jepkosgeiová časem 1:04:52 světový rekord v půlmaratonu. O pět týdnů později měla našlápnuto ke skvělému výkonu na dvojnásobné trati její krajanka Valary Aiyabeiová. Celý závod běžela v čele jen s vodičem. A mimochodem, při zmíněném půlmaratonu doběhla čtvrtá.

Druhá doběhla Etiopanka Berisová 

V první polovině nedělního závodu si vypracovala dvouminutový náskok a její mezičasy naznačovaly, že by se mohla časem nad 2:16 zařadit na druhé místo historických tabulek.  Jenže s přibývajícími kilometry a zvyšující se teplotou v české metropoli postupně zpomalovala.

Nakonec jí ale čas 2:21:57 stačil na překonání šest starého traťového rekordu. „Závod jsem začala rychle, jenže tempo se mi nedařilo udržovat. Mosty a vítr nás brzdily, ale s výsledkem a rekordem jsem moc spokojená,“ usmívala se v cíli na Staroměstském náměstí vítězka. Druhá doběhla (2:22:15) Etiopanka Amane Berisová.  Závod mužů dokonale ovládli jejich krajané, kteří skončili na prvních třech místech. Nejrychlejší byl nakonec v čase 2:08:47 Gebretsadik Abraha. 

„Byl to náročný závod, ale na posledních deseti kilometrech jsem měl dost sil, abych mohl zrychlit,“ vykládal za cílem Etiopan, který se až těsně před závěrečným úsekem v Pařížské třídě dostal před krajana Bazu Worku a porazil ho o pouhou sekundu.

Tituly pro Pecha a Pastorovou

Souboje elitních atletů se uskutečnily v konkurenci 10 600 amatérských vytrvalců z 88 zemí. Při neúčasti českých vytrvaleckých jedniček Jiřího Homoláče a Evy Vrabcové se prosadili běžci druhého sledu.  Když očekávaný favorit Vít Pavlišta nevydržel nasazené tempo, doběhl si pro domácí titul Petr Pechek, který trať  o délce 42,195 kilometru zdolal v čase 2:21:22. 

„Jsem maximálně spokojený, nejen ze vítězství, ale i z času. Chtěl jsem být rychlejší než loni, to se povedlo. Moc děkuju fanouš-kům za podporu,“ liboval si. Mezi ženami se usmálo štěstí na Petru Pastorovou, která se od prvních kilometrů vzdalovala svým soupeřkám a v cíli se jí časomíra zastavila na metě 2:46:34. „Prakticky po celou dobu závodu jsem běžela sama, na konci mě pak trochu zpomalil vítr. Hodně mi pomohla atmosféra, ta byla neopakovatelná,“ pochvalovala si novopečená mistryně.