Úsměvy vyvolávalo předsezonní prohlášení kapitána USK Michala Mareše. „Po základní části chceme do skupiny A1," líčil. „Mužstvo zůstalo pohromadě, dozrálo, třetí rok ho připravuje stejný trenér," argumentoval.

Na sérii vítězství navázala porážka 

Asi zapomněl na sílu a finanční zázemí Opavy, Prostějova, Svitav, Kolína či Ústí, napadalo novináře i fandy. Dlouho to vypadalo, že budou mít pravdu. Na sérii vítězství navázala nečekaná porážka. Jsou mladí, tíhu těžkých zápasů psychicky neunesou, šel jeden hlas.

Ještě před čtyřmi koly drželo postupové trumfy Ústí. Soupeři ze dna tabulky, výhoda vzájemného souboje na domácí palubovce… To USK čekala elita: Prostějov, Kolín a Pardubice.

Kouč Severočechů udělal výjimku 

A pak do ústecké poločasové kabiny dorazila zpráva: Pražané přehráli i Pardubice. O dvanáct bodů dokázali deklasovat jediné letošní přemožitele suverénního Nymburka.

„Pokud bychom se o tom dozvěděli až po zápase, v Jindřichově Hradci bychom nezaváhali," přiznal kouč Severočechů Antonín Pištěcký. Za normálních okolností by své hráče peskoval, udělal ale výjimku: „Viděl jsem, jak jsou dole, nemohl jsem na ně křičet."

Tréninky byly ostřejší než před tím 

Karty se nicméně obrátily. Ústí pro udržení naděje muselo přestřílet Pražany o 16 bodů! Na chodbách Folimanky vládla pohoda. „Vylétlo nám sebevědomí," popisoval Mareš: „Tréninky byly sice ještě ostřejší než předtím. Nikomu to ale nevadilo. Věděli jsme, o co hrajeme." Jeho slovům odpovídal už úvod severočeské bitvy. Žádné alibistické zbavování se míče, vtipné kombinace až do koše a rychlé vedení o 6 bodů.

Místo biče cukr

Domácí dřeli, jejich projev ale postrádal lehkost. Pokud se prosadili, tak díky individuální kvalitě. „Hráli jsme týmověji," poznamenal Mareš. Lavička USK duelem žila. O čemž svědčí nejen technická chyba pro ni, ale také nezvyklé chování trenéra. Mirsad Alilovič preferuje bič nad cukrem, tentokrát ovšem otočil pořadí.

Rozehrávač Lukáš Fešt zbytečně fauloval a šel střídat. Místo spršky koučových slov se ale dočkal povzbuzujícího poplácání. „Takový je. Bičuje nás. Když jde ale do tuhého, cítíme jeho podporu," uvedl na adresu lodivoda Mareš.

Nemoc vystřídalo zranění 

Nervydrásající koncovka se konala. Basketbalisté Ústí dotáhli skóre a šli dokonce do vedení. Kdykoli si ale mohli vytvořit náskok, zkolabovali. „Poztráceli jsme dvacet míčů, což je průšvih," litoval Pištěcký: „Nenechme se mýlit rozdílem skóre, vyhrál lepší tým."

Basketbalisté USK se objímali a nejvíce mačkali Mladena Primorace. Vytáhlý pivot přišel do Prahy před sezonou. Obrovská očekávání ne a ne naplnit. Nemoc totiž vystřídalo zranění a zase přišla nemoc.

O temínu nechtěl nejlepší hráč zápasu hovořit 

V Ústí ale zabral a nastřílel skvělých 24 bodů. „Už se cítím fit," usmál se Bosňan. „Koukat se na kluky z tribuny bylo pro mě hrozné. Jsem rád, že jsem jim jejich trpělivost konečně vrátil."

O termínu nejlepší hráč zápasu hovořit nechtěl. „Ještě nekončíme, naše cíle jsou výš." Což potvrdil i kapitán z Folimanky. „Teď chceme postoupit do semifinále," vyhlásil Mareš. A nastalo hrobové ticho. Nikdo už se ale jeho výroku nepoškleboval.

Čtěte také: Basketbalisté USK Praha si výhrou v Ústí zajistili první šestku