Matěj Kozubek očima trenéra Jana Srba„Matěj jel na mistrovství republiky z plné přípravy, proto jsme nevěděli, jak dopadne. Doufali jsme v medaili, o zlatu jsme ale jen snili. Cíl pro světový šampionát máme jasný, chtěli bychom, aby Matěj skončil v první polovině startovního pole. Přihlášených je 35 závodníků. Patnáctá příčka by tak byla skvělá. Matěj by si ji za svou cílevědomost a píli zasloužil. Vyčítám mu jen to, že nechce vůbec odpočívat."

 „Na mistrovství jsem odjížděl s cílem poprat se s čelem závodního balíku. Loni jsem skončil třetí, a tak jsem chtěl být alespoň o příčku lepší. Konkurence byla veliká, respekt jsem měl hlavně z Víti Ingedulda a Ondry Baumrta," popisoval Matěj Kozubek, který následně poodkryl také svou račickou taktiku.

 „Nechtěl jsem za sebou táhnout celý balík. Spíš se zhruba deset kilometrů vyvézt a pak zaútočit," vysvětlil plavec, kterému zamýšlený postup dokonale vyšel.

 „První půlku závodu se taktizovalo. V té druhé jsme na čele zbyli už pouze dva, já a Víťa Ingeduld. Různě jsme kličkovali, chvíli vedl on a pak já," líčil plavec, který si připravil rozhodující nástup na metu 2,5 kilometru před cílem.

 „Při průplavu do posledního kola jsem se rychle občerstvil a vyrazil kupředu. Taktika byla jasná, plaval jsem zkrátka, co to šlo," usmíval se Kozubek, na kterého následně dolehla drobná krize.

 „Dvě stě metrů před koncem už jsem měl toho vážně dost. Věděl jsem ale, že mám náskok. Ten mě „nakopl" a „donesl" do cíle," doplnil mistr republiky, na kterého v té době čekala už pouze oslava.

 „Nijak bujará oslava nebyla. Vyhrát mistrovství republiky je sice hezké, mým letošním vrcholem je ale jednoznačně mistrovství světa juniorů," narážel na maďarský šampionát, na nějž odjíždí Kozubek už zítra.

 „Příprava byla velmi tvrdá. Probíhala po celé prázdniny, počet soustředění bych snad ani nespočítal, proto nevím, kolik jsem naplaval kilometrů. Na každém z nich jich bylo okolo šedesáti. Tedy dvě stě, tři sta," tipuje si závodník, jemuž by mělo balatonské prostředí vyhovovat.

 „Podle mých informací by tam měla mít voda okolo dvaceti stupňů, tedy stejně, jako
v Račicích. Přesně takovou mám rád. Na rozdíl třeba od plavců z teplejších končin Italů, Řeků nebo Španělů," myslí si česká naděje, která zůstává před závody lidově řečeno nohama na zemi.

 „Doufám, že se ve startovním poli neztratím a udržím se až do cíle v hlavním balíku závodníků. Spokojený bych byl s umístěním okolo patnáctého místa," nastínil před akcí, jejíž největší favority je třeba hledat mezi závodníky z Chorvatska, Ruska, Francie nebo Ameriky.

Výsledky 20 kilometrů muži
1. Matěj Kozubek – Bohemians Praha 4:07:19,1
2. Vít Ingeduld  – Plavání České Budějovice 4:08:36,5
3. Ondřej Baumrt – Slavia Chomutov 4:15:37,7