Pokud bude vše probíhat dle plánu, jezdci mají za tři týdny dorazit do Paříže. Co když ne? I černý scénář není úplně vyloučen. Původně se spekulovalo, že by k závodníkům nepustili fanoušky. Jenže to Francie odmítla.

„Tour de France se nepojede za zavřenými dveřmi,“ vzkázal šéf podniku Christian Prudhomme. 107. ročník se tak uskuteční s omezeným počtem diváků ke startu a cíli má být vpuštěno jen 5000 fanoušků (pro první dvě etapy jen tisíc). S rouškou samozřejmě.

Stín koronaviru ale bude přítomen pořád a všude. S pelotonem pojede mobilní laboratoř. V hotelích budou mít týmy určená místa, odděleně budou jíst. Nikdo nesmí být pozitivní.

InfografikaZdroj: Deník„V tuhle chvíli musíme být vděční, že můžeme v největším závodě světa startovat. Klasická fanouškovská podpora bude chybět, ale situace je prostě taková,“ poznamenal Roman Kreuziger.

Český cyklista loni obsadil 16. místo (a jeho pátá příčka z roku 2013 je dodnes nejlepším českým výsledkem). Druhým tuzemským zástupcem na startu bude Jan Hirt, Zdeněk Štybar vypadl ze sestavy na poslední chvíli (oficiálně kvůli zranění)…

Obtížná trasa 

Všichni ale budou myslet hlavně na závodění. A letos připravili organizátoři dost těžkou trasu. „Je spíš pro vrchaře než pro sprintery,“ řekl Cedric Vasseur, generální manažer týmu Cofidis. „Rozhodovat se může v horské časovce s cílem na Planině krásných dívek.“

Tam budou cyklisté muset v závěrečných osmi kilometrech „přelézt“ 500 výškových metrů.

A favorité? Nejvíc se při neúčasti Britů čtyřnásobného vítěze Chrise Frooma i předloňského šampiona Gerainta Thomase věří Slovinci Primoži Rogličovi.

O něco menší ambice má loňský král Kolumbijec Egan Bernal. Jenže favoritů je víc. Například jeho krajan Nairo Quintana, který byl už dvakrát druhý a jednou třetí.

Co myslíte: kdo přijede ve žlutém do Paříže?