Kdo je Jan Josef?Nový kouč Dukly se narodil 28. března 1969 v Železném Brodu. Tam také začínal s házenou. V době vysokoškolských studií se posunul do slovanského Martina na čtyři sezony. Největších úspěchů dosáhl v Dukle, kde za tři roky slavil dva mistrovské tituly. Dalších sedmnáct let strávil v Německu, kde hrál na úrovni třetí nejvyšší soutěže. Poté u našich sousedů trénoval, a to jak děti, tak dorostence, tak muže. Jméno Jana Josefa je dále spojeno s Jičínem, kde odehrál jednu extraligovou sezonu a společně s bratry Babákovými dva roky trénoval. Nyní je bývalý český reprezentant v metropoli: „Do Dukly přicházím s úkolem navázat na práci, kterou započali v posledních kolech nadstavby Jiří Kotrč a Daniel Čurda. Rád bych pracoval s mladými hráči, pomohl k jejich růstu a vtiskl týmu atraktivní herní tvář. Sleduji také výkonnostní cíle. Chceme hrát o medaili, nejlépe o zlatou. Všechno mimo první tři příčky je pro nás neúspěch," neskrývá Jan Josef, se kterým si budete moci přečíst exkluzivní rozhovor v pátek 25. července. Pochopitelně na stránkách vašeho Pražského deníku.

Jak hodnotíte ročník 2013/14?
Sezona byla z padesáti procent úspěšná. Dokázali jsme totiž naplnit jeden z cílů, zvítězili jsme v Českém poháru. Naposledy se nám to podařilo v roce 2010. Tedy úspěch. V extralize byl splněný základní cíl, tedy postup do nejlepší šestky. Šlo ale pouze o základní cíl. Ve chvíli postupu mezi elitu jsme si stanovili nejdůležitější cíl, což byl zisk jedné z medailí, který jsme bohužel nesplnili. Skončili jsme až čtvrtí. Tváří v tvář těchto dvou výsledků hodnotíme sezonu standardně. Nebyla ani úspěšná, ani neúspěšná nebo dokonce tragická.

Co jste udělali proto, aby byla ta další úspěšnější?
Rozhodli jsme se pro novou koncepci. To, co jsme budovali cirka sedm let a neslo to své ovoce, je nutné rozdmychat. Vnést do týmu změny.

Ta první musí přijít na postu hlavního trenéra.
Ano, ta byla jasná. Tři kola před koncem soutěže jsme odvolali Pavla Pauzu a jeli jsme v provizorním režimu Jiří Kotrč a já. Jirka tým nechtěl vést, proto jsme hledali nového hlavního kouče. To byla těžká práce, uvažovali jsme i o zahraničním trenérovi. Nakonec jsme se rozhodli pro bývalého trenéra Jičína Honzu Josefa.

Proč padla volba právě na Jana Josefa?
Z několika důvodu. Velice dobře se zná s Jiřím Kotrčem, který u týmu bude pokračovat v roli asistenta. Mají podobný náhled na házenou, oba staví hru na dobré obraně, kvalitním přechodu do rychlého útoku, což jsou věci, které nám v poslední době chyběly. Už dlouho se trápíme v postupném útoku a potřebujeme jejich počet snížit. Tato dvojice nám proto přijde jako ideální. Honza je trenér, který si dodělává licenci A, tedy nejvyšší trenérské vzdělání, má zkušenosti ze zahraničí. No a je to navíc bývalý duklák. My jsme konzervativní klub, stavíme na tom, že bychom chtěli mít v týmu lidi, kteří mají duklácké srdce.

Jaká je situace ve hráčském kádru? Tři roky po sobě je úvodní otázka jasná. Zůstane kapitán týmu, brankář Tomáš Petržala?
Tomáš je stěžejním hráčem našeho týmu, proto jsem rád, že mohu oznámit fanouškům dobrou zprávu, že prodloužil smlouvu o další sezonu a zůstává. Dokázali jsme odrazit určité velké nabídky. Za to je potřeba poděkovat především jemu. My už jsme na hranici našich možností, na které on kývl. Tomáš za náš klub nejenom hraje, ale také rozjel práci s mládeží. Za rok si sedneme a uvidíme, jak se vše vyvíjelo. Pokud bude spolupráce klapat, tak se Tomáš nebrání dlouhodobější spolupráci.

To, že Petržala zůstává, je dobré pro Duklu. Co pro něj?
Můj názor je takový, že pokud by měl přestoupit v rámci české extraligy, pak je pro něj setrvání dobré. Pokud by měl přestoupit do zahraničí, jde o krůček zpět. Dostat ale v současné situaci na hráčském trhu, který je přesycený,  kvalitní nabídku, je složité.

Kdo odchází z kádru Dukly?
Podstatné odchody vidím tři. Končí Kamil Piskač, Radek Mráz a Vojtěch Šik. K tomu nebudeme moci počítat s Vojtou Bělohlavem, který odjíždí studovat do Barcelony.

Proč končí Kamil Piskač?
Z výkonnostních důvodů. Je to přeci jenom starší hráč. Náš názor byl takový, že v loňské sezoně už neodváděl to, co bychom si představovali. Navíc za ním máme mladého pivota, do kterého vkládáme velké naděje a tím je Víťa Reichl. Ten si zaslouží šanci. Kamil v poměru cena a výkon byl pro nás drahým hráčem a rozhodli jsme se mu dát šanci, aby si začal budovat novou kariéru.

Radek Mráz je v ideálním házenkářském věku.
To ano. Radkovi u nás vypršela smlouva. Vzhledem k tomu, že je na jeho postu veliký přetlak, měli bychom tam čtyři hráče, tak jsme se rozhodli mu novou nenabídnout. Potřebujeme omladit kádr a dva z adeptů na pravou spojku jsou členy mládežnických reprezentací. Vsadí tedy na ně. Tito kluci jdou neustále výkonnostně nahoru. U Radka se nám zdálo, že stagnoval. Otázkou je, jestli se dostal na svůj strop nebo ne.

Jak to bylo s Vojtěchem Šikem?
Vojtovi také končila smlouva. U něj jde o čistě pragmatické důvody. Je po operaci achilovky a na vrcholovou zátěž už to s největší pravděpodobností nebude, už vůbec ne na to, aby u nás trénoval šestkrát týdně.
K odchodům bych chtěl ještě doplnit, že jak Kamil, tak Radek, tak Vojta odvedli za dobu, co v Dukle působili skvělé služby. Výrazně se podepsali na úspěších a my se s nimi chceme důstojně rozloučit před některým podzimním extraligovým zápasem.

Kdo by je měl nahradit?
Omladíme, přicházejí tři dorostenečtí reprezentanti. Jsou to všechno spojky.  Dva z nich zasáhli už do loňské nadstavby, a to střední spojka Filip Březina a pravá spojka Dieudonné Mubenzem. Z Kobylis kupujeme levou spojku Daniela Kývalu. Kluci budou pendlovat mezi starším dorostem a mužskou extraligou. Za béčko hrát nebudou, jelikož jsme ukončili jeho činnost. Nikoho dalšího hledat nebudeme. Kádr se nám jinak jeví jako konsolidovaný.

Proč jste se rozhodli ukončit činnost béčka, které předloni po dlouhých letech snahy postoupilo s velikou slávou do 1. ligy?
Osud béčka je pro nás trochu zklamáním. Bylo to těžké rozhodnutí. Dlouho nám trvalo se do 1. ligy dostat, podařilo se nám jí udržet. Všechno jsme dělali kvůli určitým ročníkům, juniorským reprezentantům, kterých ale mezi muže došlo jen šest a v současné době pokračují dva. V takové chvíli nemá cenu tým držet.

Jak to bude letos s evropskými poháry?
I v tomto ohledu mám dobrou zprávu. Po letech budeme hrát poháry. Jako vítěz toho českého jsme se přihlásili do Challenge Cupu a mezinárodní házenkářská federace EHF naši účast v něm potvrdila. To je pro nás veliký krok. Potřebujeme se srovnávat se zahraničím. Jen tak se nám ve vedení klubu, ale i hráčům, více otevřou oči. Naše extraliga není špatným měřítkem, ale neukazuje potenciál házené, který se razí ve světě.

Kde budete poháry hrát?
S největší pravděpodobností na pražské Slavii. Není to ale stoprocentní. Termíny v Edenu jsou nabité.