Cílem pořadatelů je rozhýbat na 150 tisíc dětí z minimálně tisícovky škol, řekl na čtvrteční tiskové konferenci marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Olympijský víceboj zahrnuje osm disciplín zaměřených na rychlost, hbitost, ohebnost, silovou vytrvalost, rovnováhu, výbušnost i sílu. Pro národní olympijský výbor je cestou, jak přitáhnout děti k pohybu. Tesař připomněl znepokojující data, že v Česku pravidelně sportuje jen 28 procent dětí a počet obézních dětí je ve srovnání s rokem 1995 pětinásobný.

Na rozdíl od výběrových akcí zaměřených na soutěžení, do nichž se zapojují především sportovně nadanější žáci, by měl Olympijský víceboj zapojit všechny. „Je zaměřen na děti, které se nehýbou. Na ty, kteří při výběrových akcích zůstávají sedět na lavičce," uvedl Tesař. Na jaře se ho na 79 školách zúčastnili všichni žáci.

Nově spojení s projektem OVOV

V průběhu školního roku mohou děti úkoly plnit opakovaně, takže pak mohou porovnávat své výkony. Nově se Olympijský víceboj spojil s projektem Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV), který před pěti lety spustili olympijští šampioni v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle. V jeho rámci děti i dospělí získávají body za výkony v deseti disciplínách. Na základě jejichž součtu pak mohou být oceněni bronzovým, stříbrným nebo zlatým odznakem. Školy navíc mohou soutěži v okresních, krajských a ty nejlepší v národním kole.

Všechny děti zapojené do Olympijského víceboje získají individuální analýzu svých sportovních schopností. Její součástí bude doporučení vhodného sportu i kontakt na oddíly v blízkosti bydliště.

Ambasadoři z řad úspěšných olympioniků

Atraktivitu Olympijského víceboje zvyšují také ambasadoři z řad úspěšných olympioniků. Po stříbrných olympijských medailistech kajakáři Vavřinci Hradilkovi a biatlonistce Veronice Vítkové, kteří byli ambasadory při pilotním ročníku, se do této aktivity letos zapojila řada dalších sportovců. Jsou mezi nimi například šampioni z her v Londýně veslařka Mirka Knapková, moderní pětibojař David Svoboda, trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Martina Sáblíková a úspěšné plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová.

Prvních 500 škol, které se do Olympijského víceboje zaregistrují, dostane zdarma balíček sportovního náčiní nezbytného ke splnění disciplín. „Věřím, že během několika minut bude tato kvóta naplněna," poznamenal Tesař.