Vicemistr Evropy 2007 se před třemi roky rozloučil s vrcholovou kariérou. Na zápas ale nezanevřel, poctivě nastupoval do německých týmových soutěží. Jeho letošní bilance z dresu RSK Gelenau je obdivuhodná, čtrnáct výher a čtyři porážky.

Davide, co vás přimělo k návratu?

Možnost kvalifikovat se na olympiádu. Ze zápasu jsem nevypadl, sice jsem se stal amatérským sportovcem, ale stále jezdil soutěžit do Německa. Díky tomu trénuji šestkrát týdně a cítím, že mi výkonnost zhruba zůstala.

Stačí trénovat šestkrát týdně?

Nejde o malou porci, moji reprezentační kolegové ale trénují dvakrát až třikrát denně. Díky věku už musím brát věci rozumně. Zase mám zkušeností na rozdávání.

Zintenzivnil jste nyní přípravu?

Ne, už vím jak trénovat a co mé tělo potřebuje. Mám z čeho čerpat a šest jednotek za týden mi stačí.

Proč jste vlastně skončil? Splnila pauza vaše očekávání?

Po olympijských hrách v Londýně už jsem byl psychicky unavený. Život vrcholového sportovce se na mě podepsal. Musel jsem si odpočinout.

Co vám řekli doma, když jste je seznámil se svým comebackem?

Pokud mluvím o partnerce, podpory jsem moc nenašel. Samozřejmě ji chápu, máme malou holčičku. Ani mě netěší, že budu více na cestách než doma. Nadšení přišlo ze strany mé části rodiny. Všechno v životě je dvousečné.

Pokud se vám nepodaří postoupit do Ria z první (druhé) kvalifikace, chystáte se na další. Zvládne zápřah osmatřicetileté tělo? Nebylo by na místě počkat si na poslední závody a na prořídlé startovní pole?

Soutěž není až tak fyzicky náročná. Daleko více se nadřete v tréninku. Samozřejmě podstupujete psychické vypětí, které bych ale měl při svých zkušenostech ustát. Byla by škoda připravit se o dvě šance. Navíc mi každý turnaj pomůže dostat se do zápasnického tempa, což teď potřebuji. Jiné by bylo, kdybych musel shazovat spoustu kil. Problém s váhou nemám.

Zápasil jste v Německu. Půjde pro vás o výkonnostní skok?

V Německu se utkáváte s medailisty z různých mistrovství. Lepší destinace v Evropě neexistuje. Proto jsem se také vracel, tříletý výpadek rozhodně nemám.

Na olympiádě jste už třikrát byl. Proč jdete do čtvrtého boje?

Řecko-římský zápas je vyloženě olympijský sport. Nic se v něm nebere, jen olympijská medaile. Rád bych se zapsal do dějin českého sportu. Dostat se pod pět kruhů je adrenalin, atmosféra na olympiádě je neopakovatelná. Jde o něco, co chce každý z nás znovu a znovu zažít.

Byl jste devátý na olympiádě a druhý v Evropě. Co stavíte výš?

Trochu popřu, co jsem před chvíli řekl. Devátého místa jsem dosáhl na své první olympiádě, byl jsem mladý a nepochyboval, že své postavení překonám. Medaile z Evropy ale cinká. Vážím si jí o něco více.

Cítíte naději splnit své přesvědčení ze Sydney a překonat tamní umístění?

Pokud se na olympiádu probojujete, máte šanci. V každé váhové kategorii se na ní dostane jen dvacet zápasníků. Vyhrajete jednou a jste v desítce, podruhé v pětce… U nás neplatí nasazování, proto ohromně záleží na losu. V prvním kole se můžete utkat s dvojnásobným mistrem světa nebo klukem z africké kvalifikace.

Kudy do Brazílie?Tři možnosti má Davida Vála i ostatní čeští reprezentanti ke kvalifikování se do Ria. První přijde na řadu v Srbsku ve dnech 15. a 16. dubna, kam se sjedou nejlepší Evropané kromě šťastných majitelů letenek, kteří si je zajistili už na zářijovém mistrovství světa. Pouze finalisté v každé z šesti vah se probojují pod pět kruhů.

Podobně obtížné řešení má rébus dvou světových kvalifikací. V pátek 22. dubna se zájemci střetnou v Mongolsku. Z postupu se budou radovat první tři v každé váze. Následovat bude týden 'volna' a v pátek 6. května se poslední letenky rozdají mezi finalisty na turnaji v Turecku.

Čtěte také: Zápasnice usilují o Rio. Letenky visí vysoko a jsou drahé