Ve druhém díle přichází řada na jednu z největších olympijských nadějí Petra Nováka, který patří ve svých 27 letech do nejužšího reprezentačního kádru. Pod vedením trenéra Marka Švece má za sebou řadu nadějných výkonu i výsledků. V loňském roce obsadil ve váhové kategorii do 75 kilogramů na světovém šampionátu v Taškentu 11. místo po dvou výhrách a osmifinálové prohře. Své odhodlání konkurovat absolutní světové špičce dokázal na začátku letošního roku, když v Paříži na Grand Prix postoupil až do finále.

„Byl to asi můj nejpovedenější turnaj v sezoně, opravdu se mi dařilo. A na začátek roku mi výkony dodaly i potřebné sebevědomí," vzpomíná Novák na pařížské stříbro. Výsledky poté už tak výrazné nebyly, i když zápasnicky na tom byl Petr Novák zjevně lépe a lépe.

„Letos jsem prohrál až moc zápasů těsně, většinou o jediný bod. Asi nejvíc mi v paměti utkvěla porážka z posledního turnaje v Polsku na konci července, kde jsem proti domácímu borci vedl ještě 30 sekund před koncem 3:0 a byl jsem na tom fyzicky evidentně lépe. Tedy 'vyhraný zápas'. Jenže pak u mě nastal nepochopitelný zkrat, byl jsem dvakrát penalizovaný za faul a ještě prohrál 3:4. Taková utkání zůstávají dlouho v hlavě a hodně mrzí. Zapomínat ale na ně nechci, každá podobná prohra musí být poučením pro příště, aby se chyby neopakovaly a výsledek byl opačný," líčí borec, který bude mistrovství světa prakticky zahajovat, spolu s reprezentačním kolegou Matoušem Morbitzerem nastoupí na žíněnku hned první den, tedy 7. září. Cíle má postavené vysoko:

„Kvalifikovat se na olympiádu je můj sen, cokoliv jiného než umístění do pátého místa bude pro mě zklamáním. Medaile by byla třešničkou na dortu. Jde ale o sport a konkurence je v naší váze obrovská. Jasný favorit není, adeptů na medaili hodně."

Příprava před mistrovstvím světa byla podle Petra Nováka mimořádně kvalitní. „Závěrečné dva měsíce jsem strávil po soustředěních v zahraničí. Trénovali jsme v Polsku, v Maďarsku, poslední dva týdny v Coloradu. Skvělé je, že mám neustále jiné sparingpartnery, setkávám se s různými styly," pochvaluje si český reprezentant, který finišuje také s úpravou váhy:

„Jako tradičně jsem měl tři týdny před turnajem sedm kilogramů přes limit. Ale to je už rutina. Momentálně se cítím jako nikdy dřív, jsem si jistý, že takovou formu jsem ještě neměl. Snad se podaří ji prodat," uzavírá.

Ve čtvrtečním Pražském deníku naleznete medailonek bratra Petra Nováka – Michala, který bude Českou republiku reprezentovat ve váhové kategorii do 59 kilogramů.