Uklidnění hned na úvod: Krčmář se vyhýbá svému sportu. „Ve smlouvě mám podepsáno, že na biatlon nesmím sázet,“ vzkázal stříbrný olympijský medailista, který je velkým příznivcem fotbalové Sparty.

Důležité je i to, že omezení jsou daná nejen jeho smlouvou, ale také zákonem.

Podle právních předpisů sice profesionální sportovec může hrát proti bookmakerům, ale… „Každý sázkař by měl mít na paměti, že existuje zákonný zákaz sázek osobám, které se přímo podílejí na sázkové příležitosti anebo které mohou ovlivnit její výsledek,“ uvedl Václav Sochor, mluvčí sázkové kanceláře Tipsport.

Pokud by tedy někdo sázel na sebe/proti sobě (v případě biatlonu se na první dobrou nabízí vyhledávaná příležitost na počet sestřelených terčů), hrozí mu pokuta až 500 tisíc korun a trestní řízení kvůli podvodu. A pozor, odhalení takového prohřešku je otázkou ne minut, ale vteřin.

Kontrolní mechanismy mají firmy propracované do detailu a spolupracují i mezi sebou.

Bookmakeři jsou v tomto ohledu na informace logicky skoupí, ale podle informací Deníku se nejčastěji řeší podezřelý vývoj zápasu vzhledem k výši kurzu. Jakmile analytici zaznamenají podezřelou výši vkladu, dochází k dalšímu prověřování.

„Nedávno jsme odhalili konkrétní situaci ve stolním tenise, kde naše podezření potvrdila policie, došlo na náhradu škody a další konsekvence, jakkoliv se nejednalo o významnější obnos,“ řekl Petr Šrain, tiskový mluvčí sázkové kanceláře Fortuna.