„Zkoumali jsme rozdíly ve vzdálenosti na sportoviště v délce jednoho, pěti a patnácti kilometrů a podle očekávání jsou markantní. Analýza potvrdila i výraznou závislost zdatnosti na ekonomických ukazatelích. Zjednodušeně řečeno, děti sportují, když na to mají rodiče peníze, chápou sport jako významný a mají ho takzvaně po ruce,“ vysvětluje Tomáš Perič, odborník na sport mládeže.

Financování bývá složité

Sporty, které mají tu výhodu, že jsou v popředí zájmu a čeští reprezentanti v nich sbírají úspěchy, se mohou těšit širší členské základně. „K nám do oddílu chodí nejen místní děti, ale stahují se i z okolních vesnic, protože jsme široko daleko jediný veslařský klub,“ říká trojnásobný olympijský medailista ve veslování Ondřej Synek.

„Ze svého okolí vím, že když sportování dětí nefinancuje sama rodina, bývá to hodně složité. Je tedy důležité, aby samospráva v jednotlivých regionech sport systematicky podporovala,“ doplňuje jej Zuzana Hejnová, dvojnásobná atletická mistryně světa.

Najdeme další Synky, Hejnové či Samkové? 

Z územních rozpočtů jde na tělovýchovnou a zájmovou činnost o dvě miliardy méně než před šesti lety. „Měla jsem štěstí, že jsem z hor, ale i tak bylo pro rodiče nákladné mě podporovat. Na ledovec bych se nikdy nedostala, moji první sezonu za mě zaplatili trenéři,“ vzpomíná olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková.

Analýza tak ukázala řadu zajímavých informací, ale další Synky, Hejnové či Samkové najdeme pouze za předpokladu, že se tok financí do mládežnického sportu razantně zvýší. Tomu se snaží napomáhat i spolupráce ČOV se společností Sazka.