Půjde o největší masový závod v Česku - aktivně se ho zúčastní rekordních 15 411 běžců. Z toho přijede skoro devět tisíc ze zahraničí. Celkově do Prahy dorazí zástupci ze 115 zemí světa. Největší počet je z Německa, Británie a Španělska.

„Očekáváme úchvatný start letošní sezony. Tolik lidí ze zahraničí jsme tu ještě neměli. Společně s účastníky přicestují také jejich rodiny nebo přátelé, takže pražský půlmaraton bude velkým přínosem pro českou ekonomiku,“ zdůraznil prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Pražské běhy jsou oblíbené po celém světě

V minulém roce zde startovalo téměř 12 tisíc běžců, nyní se kapacity rozšířily o další tisíce. Z Pražského 1/2Maratonu se stal jeden z nejvíce oblíbený závodů v celé Evropě. „Zájem je rekordní, denně nás kontaktují lidi a ptají se na možnost registrace. Bohužel už musíme odmítat, protože přes zvýšený počet bychom nebyli schopní garantovat hladký průběh celé akce,“ vysvětlil Capalbo.

Díky této masové účasti je letošní 1/2Maraton Praha po Berlínu největším závodem ve střední a východní Evropě! „Jenom to dokazuje, jak jsou pražské běhy oblíbené po celém světě,“ dodal prezident.

Zatímco závod mužů má největšího kandidáta na prvenství v osobě úřadující mistra světa Sabastiana Kimaru Saweho z Keni, mezi ženami patří k největším favoritkám etiopské reprezentantky Nigsti Haftu Tesfayová a Gete Alemayechu Teklemichaelová a Keňanky Jesca Chelangatová a Vivian Jepkemei Mellyová.

Poběží i maratonský mistr světa z roku 1995

Nejlepší Evropankou je vítězka půlmaratonu v Ankaře z loňského roku Sultan Haydarová. Čeští diváci do cíle určitě poženou Terezu Hrochovou, která v únoru na maratonu v Seville splnila olympijský limit a v Praze bude jistě pokukovat po nejrychlejším českém rekordu závodu Evy Vrabcové-Nývltové (1:11:01). RunCzech přichystal pro 24. ročník 1/2Maratonu Praha řadu novinek. Kromě navýšeného počtu registrací na 15 500 běžců se bude nově startovat na Bubenském nábřeží vedle populární lávky HolKa u Holešovické tržnice.

Na jednu z nejhezčích tratí světa, která je součástí prestižního seriálu evropských půlmaratonů SuperHalfs, se vydá i Španěl Martin Fiz, jehož si atletičtí fanoušci pamatují jako maratonského mistra světa z roku 1995.