Nebývá zvykem, aby se čeští fotbalisté měřili se zástupci Premier League či Primera División a jen zřídkakdy na sebe narazí tuzemští házenkáři s bundesligovými.

Dukla hrála na výsledek 

Ano, Coburg není Chelsea nebo Real, okupuje až sedmnáctou příčku soutěže, ovšem té nejprestižnější. Proto jen bezbřehý optimista doufal ve vyrovnané střetnutí. „Hráli jsme na výsledek," přiznal po porážce 27:29 manažer Dukly Daniel Čurda. „Chtěli jsme zanechat takový dojem, abychom se mohli do Německa vrátit," vysvětlil.

Rozdíl ve skóre Čurdu potěšil. Tím spíše, že ho Pražané dosáhli proti kompletnímu soupeři. „Domácí si zápas pochvalovali. Mile jsme je překvapili, což řekl i jejich trenér Gorr," chlubil se. Největší rozdíl spatřoval v síle: „V rychlosti a tlaku spojek. V extralize si můžete v obraně občas odpočinout. V Německu nikdy."

Další příležitost i pro mladíky mohou rychle následovat

Další vystoupení v zemi našich západních sousedů nedopadlo pro Duklu ideálně, přestože se postavila druholigovému celku. „Zahráli si ale všichni," našel Čurda důvody vysoké porážky od Aue 25:36, při níž běhali po hřišti také nedávní i současní junioři David Krouský, Vojtěch Patzel nebo Josef Hozman. „Poznali, na čem musí pracovat. Místo v kádru áčka automaticky neznamená, že jste skvělý házenkář. Vypovídá jen o tom, že jste dostal šanci," uvedl Čurda.

Další příležitosti pro mladíky mohou rychle následovat. Do Prahy totiž dorazily nabídky na přestup reprezentačního dua Milan Kotrč a Daniel Kývala. „Registrujeme konkrétní zájem německých a maďarských klubů," přikývl Čurda. Jejich jména neprozradil, jen to, že jde o týmy z první a druhé ligy. A znovu srovnání s fotbalem, v němž se o bundesligové nabídce moc nediskutuje.

Zahraniční angažmá si Kotrč zaslouží 

„V házené je všechno jinak. Rozhodně nezbohatneme," usmál se Čurda. V případě Milana Kotrče, kterému v létě končí smlouva, by dokonce klub neinkasoval nic. „Rozhodně mu ale nechceme bránit. V Dukle svoje odvedl, zahraniční angažmá si zaslouží," řekl na adresu osmadvacetiletého křídla.

Daniel Kývala má kontrakt ještě na rok a půl. „Za něj bychom peníze dostali. Sledujeme ale i jiné cíle. Je ve věku, kdy potřebuje hrát. Nový klub mu musí garantovat i určité minuty v zápase," dodal Čurda.

O Kotrčovi se rozhodne do konce týdneMimořádnou vstřícností k novinářům oplývá elitní křídlo Dukly Milan Kotrč. O svém přestupu mezi německou elitu ale hovořit nechtěl. „V Dukle jsem jedenáct let. Rozhodně v ní nestrádám, změna by mi ale neuškodila," uvedl. „Nějaká nabídka je. Nechci ji zakřiknout," pokračoval hráč, kterého by Německo lákalo z mnoha důvodů. Například kvůli české reprezentaci, v níž by rád hrál podstatnější roli. „Kvalita soutěže je znát. Díky přestupu bych se mohl zlepšit a nároďáku pomoci." Nebo kvůli financím: „Samozřejmě bych dostal víc peněz. Nehrajeme fotbal, byl bych ale spokojený." Ještě, než se Kotrč rozloučil, zdůraznil, že z Dukly neutíká, a prozradil, že bude vědět více do konce týdne. „Dřív než v létě určitě neodejdu," slíbil fanouškům.

Pozor na styl a počet minut, radí koučOsmnáct sezon odehrál v zahraničí Jan Filip. Začínal v Düssel-dorfu, oblékal dresy italského Conversana, německých velkoklubů Nordhornu a Rhein-Neckar Löwenu nebo švýcarského St. Gallenu. Trenér reprezentace je tím nejpovolanějším, kdo může radit. „Pro národní tým je důležité, aby hráči odcházeli do ciziny. Kvalita nejvyšších evropských soutěží i druhé německé je někde jinde," řekl bez okolků. „Je ale třeba myslet i na styl, jakým klub hraje, kdo ho trénuje a jestli v něm dostane hráč příležitost," nabídl klíč. „Nesmí se odejít brzy. Známe příklad házenkáře, který se dostal do významného týmu a už se potácí čtyři roky po dalších štacích," vzpomenul Filip nejspíše Michala Kasala a na adresu Daniela Kývaly dodal: „Dvacet už ale není vyjukané mládí."

Čtěte také: Návrat v pravý čas. Sviták vede Duklu na Plzeň