„Zatím jsem ve stadiu, kdy neskáču z plného rozběhu, ale jen ze šestnácti kroků,“ upřesnil handicap Janáček, který skončil druhý zdoláním 560 cm. To halový vicemistr světa z roku 2004 Adam Ptáček improvizoval s náčiním. Na Strahov si přivezl jen měkké tyče pro nižší výšky.

„Na svých karbonových tyčích jsem zatím neměl možnost trénovat, ale u těch měkkých jsem se zase neměl rukou o co opřít,“ popsal atlet pražské Dukly své trable.

V průběhu závodu Ptáček měnil tvrdost i délku tyčí, aby se ke klíčovému pokusu rozběhl s vypůjčenou.

„Využil jsem právě karbonové tyče Honzy Kudličky,“ prozradil nevídanou rošádu, která ho za výkon 570 cm katapultovala na světový šampionát.

Shodnou hodnotu měl Ptáčkův stříbrný skok na MS pod střechou před třemi lety. Šestadvacetiletý tyčkař se zároveň vyhoupl na čelo letošních evropských tabulek po bok Němce Lobingera a Rusa Lukjaněnka.

Vrcholy sezony českých tyčkařů ale mají teprve přijít. Po zítřejší skokanské exhibici na Václavském náměstí se Ptáček i Janáček představí 13. června na Odložilově memoriálu.

„To bude první závod se stoprocentně vyladěnou formou, také budeme doma na Julisce a sejde se solidní mezinárodní konkurence,“ těší se na mítink EAA Janáček.

„Dnes to nebylo naplno a ještě bez těch tyčí, takže když se to sejde, bude to super,“ vzkázal soupeřům český rekordman Ptáček.

Pozornost na Praze Academice přitahoval i tyčkařský sektor na protilehlé straně stadionu. V soutěži žen ladily formu už jisté účastnice MS v Ósace. Výkonem 430 cm porazila Kateřina Baďurová reprezentační kolegyni Pavlu Rybovou (410).

„Holky braly mítink v rámci tréninku,“ poznamenal ke svým svěřenkyním kouč Boleslav Patera.

Nejrychlejší čas roku na 100 m překážek 13,31 zaběhla Petra Seidlová z domácího USK.

Své letošní maximum překonal Štěpán Tesařík, když čtvrtku překážek zdolal za 50,45.

Kvalitní zahraniční běžci prověřili Michala Šnebergera. Český mílař testoval připravenost na 800 metrů. V čase 1:49,41 doběhl třetí za Fouadem Rtaimatem a Kyrylem Masunovem.