Dnes se seznámíme s Pavlem Powadou, třiadvacetiletým borcem ve váze do 80 kilogramů. Nadějný člen reprezentačního týmu trenéra Marka Švece má za sebou úspěchy v kadetských a juniorských kategoriích, opravdu výrazně ale o sobě dal mezi muži vědět letos, a sice na mistrovství republiky.

„Domácí šampionát pro mě byl jednoznačně nejlepším a nejpovedenějším turnajem sezony. V loňském roce se mi nepovedl, nyní jsem si to ale vynahradil více než dostatečně. V mé váze startoval na mistrovství i zkušený Petr Novák, který jinak reprezentuje o váhu níže. A nechyběl ani Oldřich Varga, jeden z mých největších soupeřů u nás. I v této konkurenci jsem dokázal získat svůj druhý titul mistra republiky za poslední tři roky, navíc jsem je oba porazil. Lepší turnaj jsem opravdu nezažil," vzpomíná nadšeně Pavel Powada.

Mistrovství republiky bylo pro něj okořeněno tím, že dokázal poprvé ze čtyř vzájemných zápasů porazit tréninkového kolegu Petra Nováka, navíc ve finále celé soutěže a na lopatky!

„Rád na utkání vzpomínám. Cenné na vítězství je, že nešlo o náhodu nebo souhru šťastných okolností. Zápasil jsem ten den velmi dobře a i ve finále jsem od začátku podával výborný výkon, vytvářel jsem si šance a chodil do chvatů. A pak se mi podařilo, při Petrově nerozvážném útoku, zaskočit ho a zápas ukončit," popisuje svůj nejlepší souboj sezony Pavel Powada.

Zatímco Petr Novák ve váze do 75 kilogramů jednoznačně pomýšlí na kvalifikaci na olympijské hry, ambice mladého Powady jsou před vrcholnou soutěží o poznání nižší: „Osobně bych rád postoupil přes první kolo, což bude nejdůležitější. A pak skončit v první polovině startovního pole, samozřejmě čím výše, tím lépe."

Powada má letos za sebou také mistrovství Evropy do třiadvaceti let, na které vzpomíná s trpkými pocity. V prvním kole totiž nestačil na soupeře ze Švédska, a jak sám říká, vlastními chybami se připravil o dobré umístění.

„Hned na začátku zápasu jsem Švédovi daroval svou nepozorností a zbrklostí šest bodů, což mohl být sám o sobě skoro konec střetnutí. Pak se mi ale podařilo ztrátu dohnat, jenže následoval další pokles koncentrace a ulétnutí na chvat přímo na záda. Veliká škoda, Švéd se pak téměř probojoval do finále," vystihuje Powada nepovedený turnaj v Polsku. Nyní už ale myslí na Las Vegas, kde sice nebude patřit mezi favority, ale z minulosti ví, že talent a zápasnické umění mu nechybí. Při troše štěstí může potrápit a třeba i porazit nejlepší.

V sobotním Pražském deníku naleznete medailonek Artura Omarova, který zápasí v kategorii do 85 kilogramů.