„Na kluky jsem pyšný,“ usmíval se trenér Daniel Čurda. „Jestli někdo považuje Kaunas za lehkého soupeře, mýlí se. Náš mladý tým se s jho agresivitou vypořádal. A toho si cením.“

Do Edenu zavítalo zkušené mužstvo, alespoň co se věkového složení týče. A notně sebevědomé. Litevci se netajili tím, že už se vidí v další fázi poháru, rozhodli se ušetřit prostředky a sehrát oba duely na české půdě.

I jejich přístup k prvnímu zápasu byl řekněme vlažný. To Pražané hráli jako o život. „Nechci říct, že nás podcenili. Jejich agresivita v sobotu a neděli se nedá srovnat,“ všiml si kanonýr Dukly Matěj Klíma.

Vzadu famózní gólman Petržala, jenž chytal s třiapadesátiprocentní úspěšností, vpředu duo Křístek (tvůrce hry) a Klíma (střelec). Sečteno a podtrženo: sedmigólové vítězství. „Fantastický výkon v obraně. Vždyť jsme dostali jen dvacet gólů,“ pochvaloval si Čurda.

„Postup se zrodil v sobotu. Náskok nám dal klid. Pořád jsme si ale opakovali, že není rozhodnuto,“ prozradil Klíma.

Neděle byla drsná

Nedělní utkání příliš mnoho krásy nepobralo. Litevci hráli v obraně slušně řečeno od podlahy. „Řezali nás. Taková už je ruská házená,“ mávl rukou Čurda. „Důležité bylo udržet nervy na uzdě. Za žádnou cenu neoplácet,“ potvrdil Klíma. „Nezlomili jsme se, proto postupujeme.“

Dukla se tak může těšit na los Challenge Cupu. Fanoušci věří, že se odrazí k lepším výkonům také v extralize, kde týmu zatím patří až desátá pozice. „Získali jsme zkušenosti i sebevědomí. Nepochybuji, že se zlepšíme,“ vysvětloval Klíma.

Čurda byl v prognózách opatrnější. „Uvidíme,“ pokrčil rameny. „Před sezonou jsme si ale dali tři cíle. A druhý z nich jsme právě splnili,“ doplnil.

Dukla - Kaunas 27:20 a 28:28
První duel nejvíce branek: Klíma 6, Harabiš, Křístek a Reichl po 4 Stankunas 6, Jankauskas, Jovaisas a Juozatis po 4. Diváci: 300.
Druhý duel nejvíce branek: Kastner 7, Klíma 5, Patzel a Šůstek po 4 Jovaisas 10, Jankauskas 7, Stankunas 4. Diváci: 300.
Rozhodčí po oba dny: Beqiri, Krasniqi (Kosovo).