V kategorii žen uspěla Denisa Stodůlková, jež protnula cílovou pásku o minutu dříve, než Jana Jiroušová a takřka pět minut před Janou Matláškovou.

Karlštejnský závod ale patřil i výkonnostním a handicapovaným sportovcům. Ve startovním poli, které čítalo 1600 bikerů, jsme mohli zahlédnout paralympionika Michala Starka, který obsadil na třiatřicetikilometrové trase třinácté místo v kategorii čtyřicátníků.

Stejně tak se ze všech koutů Chuchelského závodiště, kde byl umístěn start a cíl závodu, ozýval nepřetržitě dětský smích.

Hynek: Teď se budu věnovat regeneraci a partnerce, opravuji partnerce a regeneraci

Za svůj domácí závod může směle označit Tour České spořitelny Praha-Karlštejn biker Kristián Hynek. Trasa totiž vede v přímé blízkosti jeho bydliště, v jednom místě je Hynek dokonce necelých pět set metrů od domova. A tak vítězí a vítězí. Letos se mu to podařilo popáté z šesti pokusů.

Kristiáne, s jakou taktikou jste šel do závodu?

Snažil jsem se co nejdříve rozdělit startovní pole. Dnes se jelo pekelné tempo. Já jsem ale chtěl z pekelného tempa ještě zrychlovat a vedoucí skupinu maximálně zredukovat.

Kdy jste odjel ostatním?

Relativně brzy. Tuším, že někde okolo Mořiny. Od té doby jsem si držel své tempo a vypracoval si slušný náskok.

Zaznamenal jste už páté vítězství na této trati. Můžete své výhry porovnat?

Velmi těžko. Zažil jsem ročníky, kdy zde vládlo úmorné vedro, i ty při kterých pršelo a bylo všude hodně bláta. Asi neřeknu nic nového, když prozradím, že pro mě byla nejvýznamnější první výhra.

V jakém stavu byla letošní trať?

Místy bylo trochu bláto. Poslední tři dny ale skoro nepršelo, tedy byla takřka ideální.

Tímto závodem jste se dostal do druhé poloviny seriálu Kolo pro život. Jaká byla první půlka?

Skvělé je především to, že opět přibylo závodníků. Přeje nám počasí, jsem první, všechno je tedy skvělé (směje se).

Díky závodu Praha-Karlštejn jste se nemohl zúčastnit republikového mistrovství v cross country. Jak moc složité bylo oželet start na šampionátu?

Přiznám se, že jsem se několik týdnů připravovalprávě na mistrovství v cross country.Jako jezdecstájeČeská spořitelna-Specialized jsem ale musel dát přednost týmovým zájmům. Věřím, že se v příštím roce Český svaz cyklistiky a organizátoři seriálu Kolo pro život dohodnou na rozdílném termínu.

Co vás nyní čeká?

Pět dní volna, kdy na kolo sednu tak maximálně dvakrát na hodinku. Jinak se budu věnovat regeneraci a partnerce. Pak už bude vše směřovat k říjnovému mistrovství světa v cyklistickém maratónu, které je pro mě vrcholem sezony.

Trváte na pořadí regeneraci a partnerce?

(směje se) Opravuji na partnerce a regeneraci.

S jakým cílem pojedete na říjnové mistrovství světa v cyklistickém maratónu?

Ambice mám jen ty nejvyšší. Chci se poprat o jednu z medailí. Troufám si tvrdit, že není nereálné ani zlato.

Praha-Karlštejn Tour České spořitelny, výsledky hlavního závodu na 50 km mužů:

1. Kristián Hynek (Česká spořitelna-Specialized) 1:36:36

2. Václav Ježek (Alpine Pro-Author) +3:05

3. Tomáš Vokrouhlík (BMC-Savo) +3:10

Stodůlková: Čekala jsem lepší čas

Bravurně zvládla těžký výjezd v novém úseku karlštejnské tratě jednadvacetiletá bikerka Denisa Stodůlková. Právě zde byl započat základ jejího zaslouženého prvenství.

 „Věděla jsem, že zde vzhledem k tomu, že se jede i republikové mistrovství v cross country, nebude největší konkurence. Říkala jsem si proto, že bych měla vyhrát. Na trať jsem šla s taktikou rychle rozhodnout a své soupeřky brzy setřást," popisovala v cíli šťastná vítězka Denisa Stodůlková.

 „Čekala jsem ale o něco lepší čas, než 2:10:25 hodiny," pokračovala cyklistka, jež má medailové ambice v celém seriálu Kolo pro život.

 „Chtěla bych skončit do třetí příčky. Ovšem bude to těžké. Jana Kyptová a Jitka Škarnicová budou asi nad mé síly. Budu se jim ale snažit cestu k triumfu překazit," dodala odhodlaně Stodůlková.

Praha-Karlštejn Tour České spořitelny, výsledky hlavního závodu na 50 km žen:

1. Denisa Stodůlková (Česká spořitelna-Specialized) 2:10:25

2. Jana Jiroušová (RCR Česká Třebová) +1:01

3. Jana Matlášková (Galaxy Cyklošvec Písek) +4:56

Stark: Jsem fakt spokojenej!

Handicapovaný cyklista Michal Stark si zajel v rámci tréninku na paralympiádu v Londýně třiatřicetikilometrovou trasu, v níž obsadil fantastické třinácté místo v kategorii čtyřicátníků.

 „Jsem fakt spokojenej. Trasa se mi moc líbila. Jen dvakrát jsem slezl z kola na pár poskoků, jinak to bylo bez problémů. Kdybych dvakrát lehce nezabloudil, tak jsem mohl být v cíli možná o deset minut dřív. Před Londýnem jsem měl jet hrubou sílu, což jsem tady myslím splnil," smál se spokojený Stark.

Jankovská: Budu mistryně světa

Nejen špičkovými výkony cyklistických reprezentantů žilo chuchelské závodiště. V jednom z doprovodných závodů zvítězila pětiletá Ema Jankovská. Šlo o kláníděvčat od tří do pěti let.

Emo, jak ses dostala k cyklistice?

Kvůli mámě a tátovi.

Pocházíš z cyklistické rodiny?

Jo, jezdíme všichni na kole.

Jakou si zvolila taktiku?

Vyhrát.

Vyhrálas už dříve nějaký závod?

Jo, jinej pro život.

Máš nějaké cyklistické cíle?

Jo, budu mistryně světa.