Na podzim koupil většinový podíl chuchelského závodiště miliardář Radovan Vítek, a tak pro diváky i pořadatele půjde o dvojnásobnou premiéru.

Již při první návštěvě zaregistrují milovníci dostihů částečné změny. „Například rekonstruovanou restauraci. Tím se ale zdaleka neskončí. Chtěl bych rozptýlit obavy a nepodložené informace, že se v Chuchli budou stavět jakési paneláky. Úplný opak je pravdou,“ prohlásil na prahu sezony nový ředitel závodiště Martin Pecka.

Dostihy v Chuchli.

„Chuchle zůstane pro koně. Plánujeme postupně vybudovat moderní areál, který bude sloužit dostihovému i jezdeckému sportu,“ naznačil ředitel budoucí rozšíření koňského spektra. Příznivce dostihového sportu čeká letos v Praze osmnáct dostihových dnů.

Zahajuje se tuto neděli Gomba handicapem, sezona skončí 28. října Cenou prezidenta. Nejvýznamnějším dostihem rovinové sezony je České derby, které se letos poběží 24. června a je dotováno částkou 2,5 milionu korun.

Nebojte se sázet

K dostihům patří neodmyslitelně sázky. Ani návštěvníci, kteří přijdou do Chuchle poprvé, nebo nechodí příliš často, se nemusí ničeho obávat. I když nemají potřebné znalosti, váhání není na místě. Dokazuje to příklad z úvodního dne letošní sezony v Lysé nad Labem.

V hlavním dostihu byl v šestičlenném poli první v cíli kůň s kursem 17:1 (!), a to rozhodně nebyl ten, který by měl podle papírových předpokladů a tipů odborníků zvítězit. Ale o tom dostihy jsou. Říká se tomu věčná nejistota turfu, což jsou právě momenty, které dělají dostihy zajímavými a přitažlivými.

Pohoda s dětmi

Výše vstupného se proti loňsku nezměnila. Navíc návštěvníci, kteří mají takzvanou lítačku a současně jsou držiteli platného plnocenného (3650 Kč) ročního/365denního kuponu MHD, za vstup neplatí.

Pokud se chystáte na dostihy s dětmi, buďte bez obav, že by se nudily. Nejenže má mládež do patnácti let vstup zdarma, ale je pro ni připravena spousta zábavy. K nejoblíbenějším patří projížďky na Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi. Legendární chuchelští poníci nesli na svých hřbetech děti, které jsou už dospělými příznivci ušlechtilých koní.

A přinesou-li děti oblíbeným poníkům jako odměnu za jízdu mrkvičku nebo jablíčko, mají zážitek dvojnásobný. Připraveny jsou i další atrakce: skákací hrad, houpačky i zcela nové herní prvky. Ratolesti se zabaví, i když se přižene horší počasí. Dětský koutek Hříbátka se nachází v zázemí sázkové haly a rodiče mohou sledovat své potomky z přilehlé kavárny.

V sobotu i ve čtvrtek

Do areálu je možné dostat se různými způsoby autem, městskou dopravou i vlakem. A právě poslední způsob dopravy je stále víc populární. Třeba i proto, že se vyhnete zácpám na silnicích. Spoje jezdí do Chuchle po půl hodinách, cesta z Hlavního nádraží trvá patnáct minut a výstup je pouhých 200 metrů od hlavní brány závodiště.

Říká se, že každé pravidlo má své výjimky, a to platí i o pražské sezoně. Běhá se obvykle v neděli, ale v kalendáři se najdou dvě výjimky. Jednou je Evropský pohár žokejů, který se koná v sobotu 22. září. Ještě větší neobvyklost nabízí květnový program.

Běhat se bude totiž i ve čtvrtek 24. května, a to už od 11 hodin. Důvodem je skutečnost, že tento dostihový den přenáší do své sítě francouzská sázková společnost PMU, která vyžaduje různé časy. Na pražské dostihy si tak mohou vsadit i ve Francii. Domácí diváci sice nejsou s termínem a časem moc spokojeni, ale pro český turf to přináší určitý zisk i prestiž.

Gomba handicap

Jak již bylo zmíněno, tradičním hlavní dostihem této neděle bude 91. Gomba handicap primátorky hlavního města Prahy na 1200 metrů. Na startu bude celkem jedenáct koní včetně Anitschky (jezdec Michal Hrouda), svěřenkyně Tomáše Šatry, jediného pražského trenéra, jehož kůň se dostihu zúčastní. A co o ní sedmasedmdesátiletý trenér, který vstupuje do 48. sezony, prozradil?

„Gomba handicap je vždycky velkou neznámou. Loni jsme se s klisnou zúčastnili, ale skončila v poli poražených. Nesla vysokou váhu 61,5 kilogramu, nyní bude mít o devět a půl kilo míň, což jí dává určitě šance. I na vítězství, ale adeptů na nejvyšší umístění je tolik, že si jen málokdo troufne tipnout vítěze,“ přemítal Tomáš Šatra.

Ve startovní listině jsou mj. i obhájce loňského triumfu Master of Gold, kterého opět povede trojnásobný polský šampión Szczepan Mazur, a vítěz Evropského poháru žokejů Million Ultimate Fight, jehož sedlo premiérově obsadí žokej Radek Koplík. První dostih startuje ve 14 hodin