Také osmačtyřicetiletý Řek má nač navazovat. S podceňovaným Oberwartem dosáhl v posledních dvou sezonách rakouské ligy na zlatou a stříbrnou medaili a zahrál si i EuroCup. K ostrému soutěžnímu utkání usedne na lavičku pražského celku poprvé zítra večer (18.00), kdy USK přivítá Olomoucko.

Je těžké vystřídat úspěšného kouče?

Není podstatné, co se dělo doteď. Řeším, co se bude dít. Chceme být úspěšní a k tomu vše směrujeme.

Neobáváte se srovnání?

Není možné vzpomínat. Tým se obměnil a bude úplně jiný. Opět se omladil. Začíná nová etapa. Musíme vytvořit zdravé jádro českých hráčů a vhodně je doplnit cizinci. To považuji za výzvu. Velmi podobnou úlohu jsem měl ve svém posledním angažmá.

Proč opustil trenér ověnčený vavříny Rakousko?

Všechny věci se točí v kruhu, dobré i špatné. Dosáhli jsme na výborné výsledky. Spoustu lidí jsme překvapili, vybudovali tým z mladých rakouských hráčů. Dostali se ale na své maximum. Rád bych zůstal, odešel ale hlavní sponzor, změnila se týmová filozofie. Raději buduji, než jen chodím do práce pro peníze. Bez cíle a vize mě to nebaví. S USK letos asi nebudeme hrát o medaile, výzvy zde ale považuji za atraktivní.

Kapitán Mareš si pochvaloval pohodu na trénincích, prý příliš nekřičíte. Řeka bych si představoval ohnivého…

Na emoce ještě dojde. Především zápasy pořádně prožívám. Dovedu být hlasitý i nepříjemný. U týmu jsme si stanovili několik jasných pravidel. Hlavním je disciplína. Tu mají hráči zřetelně pod kůží a dá se na ní stavět. Potřebuji je dostat na svou stranu, aby vždy věřili v možnost výhry. Jedině pak pro ni udělají sto procent.

Přechod z Rakouska do Česka vás nejspíš nepřekvapil. Co vás ale zarazilo při příchodu do střední Evropy?

Rozdílů je spousta. Přijel jsem ale za prací, snažil jsem se zůstat stranou, neadaptovat se. Držel jsem se své filozofie, prosazoval ji bez ohledu, jestli jsem v Řecku, nebo v Rakousku.

A vaše filozofie zní?

Všichni by měli brát basketbal jako svou druhou největší prioritu. Nejde o hobby, ale životní postoj a poslání.

První prioritou je?

Rodina.

Nezarazilo vás něco v české mentalitě?

Určitá míra skepticismu. Někteří lidé z širšího okruhu klubu například nevěří, že je sázka na mladé správná a může mít úspěch. Ani po loňské sezoně je nepřesvědčíte, že se vedle výchovy dá dosáhnout také na výsledky. Cesta je samozřejmě složitá, ale nutná.

Jedna věc je víra, druhá podmínky. Můžete se tu přiblížit řeckému standardu?

Nedokážu posoudit situaci v ostatních českých klubech. Nic podstatného k mé práci tu ale nepostrádám. V Řecku je basketbal sport číslo jedna. Jsou tam velké kluby, které jsou výkonnostně i zázemím někde jinde, a ty druhé. Finanční situace v Řecku není právě růžová. Proto jsem ze země odešel.

Jak velkou jste měl šanci zasáhnout do výběru kádru?

Měl jsem možnost vybrat si cizince dva nové Američany a Alexandera Madsena. Toho jsem sledoval a viděl, jak je prospěšný. České nováčky jsem převzal z mládežnického systému klubu. Mým úkolem bylo posoudit, kdo může nastoupit hned a kdo dostane šanci až později.

Poodhalíte důvody, proč jste si vybral oba Američany?

Jedna věc je poslechnout si agenty a druhá ověřit si fakta. Už několik let pracuji s Američany, kteří přicházejí poprvé do Evropy. Mají velkou motivaci, chtějí nakopnout své kariéry. Třeba James Nunnally se mnou začínal a teď hraje za Fenerbahce. Rozhodující jsou pro mě samozřejmě schopnosti a charakter. Proto jsem si o obou ověřoval mnoho informací a důkladně s nimi hovořil.

Co konkrétně očekáváte od Quentina Petersona a Cadariana Rainese?

Petersonovou největší předností je rychlost, hbitost a dravost. A čekám od něj body. Raines je silný a vysoký pivot. V těsné blízkosti koše by měl být neocenitelný.

Do ligy vstoupíte s nejmladší rozehrávačskou dvojicí Ondřej Sehnal a Jakub Tůma. Dvacet a devatenáct let nejde o příliš velký risk?

Kdybych se bál, usiloval bych o dalšího rozehrávače. Věk není podstatný, důležité je, jestli si věříte a pracujete na sto procent. To pak ocení fanoušci i novináři. Jsme jediný prvoligový klub v Praze, všichni bychom na to měli být náležitě hrdí. Mladí, staří všichni máme šanci splnit si své sny.

Zkušených basketbalistů napočítáme ve vašem týmu (s přivřenýma očima) pět. Loni střídaly opory jen minimálně. Jak to bude letos?

Byl bych rád, aby byla rotace co největší. Už jenom proto, že ordinuji rychlý basketbal a potřebuji dostat soupeře pod tlak. A bránit budeme po celém hřišti. Utkání se rozhodují až v závěru, kdy je třeba vyvinout maximální energii. Střídání jsou pro náš styl nutností.

Nadto jste se přihlásili do Adria Cupu. Pořádné sousto. Nezaskočí vám?

I proto musíme používat všech patnáct členů týmu. Jestli máme hrát poháry, jsme řešili už v Oberwartu. Čas ukázal, že jsme se rozhodli správně. Zvlášť pro mladíky je důležitá konfrontace. Očekávání jsou zde veliká. Věříme, že se neztratíme a podaří se nám postoupit ze skupiny. Adria Cup ideálně naváže na mládežnický program USK.

V konkurenci slovinského Laška, Vídně a Prievidzi tedy chcete postoupit ze skupiny A Adria Cupu. A v Kooperativa NBL? Náš expert tipoval, že skončíte devátí.

Jsem šťastný za váš tip. Když jsem přišel do Oberwartu, byli jsme podle mínění jedné místní sázkové kanceláře poslední s kurzem na titul 1 ku 1000. Když jsme poté slavili, mrzelo mě jediné, že jsem si tehdy nevsadil. (směje se)

Změny v USKOdešli: Mladen Primorac (Brno), Jaromír Bohačík (Nymburk), Pavel Grunt (Děčín), Lukáš Feštr (Děčín) Jan Hájek (studium v USA), Kryštof Chaloupka (konec kariéry), Petr Šafarčík (Kolín) a kouč Mirsad Alilovič.

Přišli: Quentin Peterson (Virginia), Cadarian Raines (Apollon Limassol), Jan Zídek, David Žikla, Radek Farský, Jakub Tůma (všichni mládežnický program USK) a kouč Chris Chougaz.

Nejbližší los

Kooperativa NBL
USK Olomoucko 4. 10. 18.00, USK Děčín 7. 10. 17.30, USK Opava 18. 10. 17.30, Pardubice USK 21. 10. 17.00, USK Brno 28. 10. 17.30.

Adria CupPrievidza USK 25. 10. 18.00, Vídeň USK 7. 11. 19.30, Laško USK 24. 11. 18.00, USK Laško 20. 12. 18.00, USK Vídeň 10. 1. 18.00, USK Prievidza 17. 1. 18.00.