Přitom… V Tokiu už jednou tento sportovní svátek zažili – a vedro v roce 1964 opravdu nebylo. Vysvětlení je prosté: olympiáda se konala až v říjnu.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Jenže doba se změnila a světu vládnou televizní společnosti. Konání největšího sportovního svátku v prázdninovém čase je považováno za ideální z pohledu atraktivity. Sportovní kalendář není tak nahuštěný jako na podzim, a to zvyšuje šance, že olympijské závody bude sledovat větší množství fanoušků.

„Olympiáda by neměla exkluzivitu,“ uznal sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf olympijské mise Martin Doktor s tím, že za mořem by „podzimní“ hry musely bojovat o pozornost diváků s americkými sporty a v Evropě zase s fotbalem.

Jak se bude řešit horko

Sportovci se tak mají nač těšit. Organizátoři už kvůli extrémnímu horku a vysoké vlhkosti vzduchu radši upravili časový program soutěží. Začátek maratonů posunuli na šestou hodinu ranní a chodecká padesátka odstartuje ještě o 30 minut dřív. Tokijská radnice zvažuje různé způsoby ochrany diváků (instalování rozprašovačů vodní mlhy, stany po cestě na sportoviště a klobouky zdarma).

Český olympijský výbor připravuje sportovce na úmorná vedra. V Tokiu budou mít k dispozici chladicí vesty a bazénky. S ohledem na počasí je navrhované i oblečení Alpine Pro (odlehčený materiál se síťovými prvky). Připravovanou kolekci testuje například skifař Ondřej Synek, který chodí v olympijském tričku do sauny.