„Radost máme obrovskou. Jde o odměnu za těžkou práci pro celý realizační tým i pro všechny ragbisty," culil se zadák Česka Jan Rohlík.

 „Na soustředění šla od prvního tréninku naše forma nahoru, postupně jsme se zlepšovali, byli jsme trpěliví. Věřili jsme, že Moldavanům budeme minimálně rovnocenným soupeřem. Povedlo se dokonce víc. Přehrát je, a to je naprosto skvělé," pokračoval emotivně.

 „Sešly se všechny podmínky. Byl krásný den, suchý terén a balón. Přišlo hodně diváků, kteří nás hlasitě povzbuzovali. Od příchodu trenéra Putry pracujeme na určitém herním systému, který jsme konečně dodrželi. V tom vězel klíč k úspěchu," doplnil.

A jak vše viděl samotný kouč Česka Tomasz Putra?

 „Se vším souhlasím. Oproti předešlému utkání dokázal náš tým dodržet taktiku po celý zápas, a to se vyplatilo. Musíme zůstat nohama na zemi, toto je jen začátek, čeká nás ještě hodně práce," řekl.

Stejskal: Trenér Putra v nás probudil větší chuť a bojovnost

ALEŠ STEJSKAL.Excelentní výkon předvedla v zápase s Moldavskem tříčtvrtka Česka Aleš Stejskal. Francouzský krajánek oddílu HS Macon dokázal proti favoritům položit hned dvě pětky.

Aleši, na soustředění před duelem s Moldavskem jste jeli s vědomím, že už divizi 1B nemůžete zachránit. Jak moc to bylo demotivující?
Řekli jsme si, že je to zápas o čest. To znamená, že jsme k němu přistoupili snad ještě zodpovědněji než k těm předešlým. Hráli jsme doma a za každou cenu jsme se chtěli s divizí i domácími fanoušky rozloučit vítězně.

S jakou taktikou jste šli do utkání?
Věděli jsme, že je hra Moldavska stereotypní. Že mají všechno postavené na velikých hráčích v roji. Naše taktika byla proto jasná. Chtěli jsme hrát co nejvíce do šířky od jejich vysokých ragbistů a prosadit se především rychlostně.

Taktika zjevně vyšla. Roj Moldavska se prosadil za osmdesát minut pouze jednou.
To nás těší, tvrdá práce se vyplatila. Na celém soustředění jsme dřeli na obraně. Tu jsme oproti předešlému prohranému zápasu v Německu naprosto změnili. Tentokrát jsme byli méně roztažení. Prostor jsme zahustili a tím se nám podařilo Moldavany ubránit. Pětky, které jsme obdržely, přišly až v závěru, při zvýšené únavě týmu.

Pojďme na to pěkně popořádku. Úvod vám vyšel náramně.
Celou divizi, až na zápas v Německu, jsme měli problémy s prvními poločasy. Proto jsme si před Německem řekli, že to musíme změnit, no a propadli tam pro změnu ve druhé půli. Nicméně v té první jsme drželi krok. Tentokrát se nám vstup podařil zase. To je mimořádně důležité. Pokud prohráváte, všechno se na mezinárodním poli těžko dohání.

Bylo to fyzicky náročné. Nebáli jste se, že po změně stran odpadnete, tak jak to prorokovaly tribuny okolo hřiště?
Nemůžeme uvažovat jako diváci. Takovéto zápasy, pokud se v nich vede a člověk se dostane psychicky nahoru, se hrají takzvaně na krev. V nich ani nejde fyzicky odejít. To vám srdce nedovolí. Prostě jsme to vydrželi.

Jak se nyní fyzicky cítíte?
Na to se mě ani neptejte. (směje se) Nedá se říct, že bych se cítil zbitě. Kontaktu naštěstí nebylo tolik. Jsem ale pořádně uběhaný. To je příjemná daň za to, že jsme hráli tak, jak jsme chtěli.

Položil jste dvě pětky. Jde o vaše životní utkání v dresu české reprezentace?
Co se bodů týče, tak jednoznačně. A asi, i pokud nebudeme počítat pětky.

Která byla hezčí?
Obě. První byla více individuální a ta druhá týmovější. Vážím si ale obou. Pokud bych ale vše hodnotil z pohledu z tribuny, tak budu hlasovat pro tu druhou. Na patnácti metrech jsme si přihrávali ve čtyřech hráčích. Musím se pochválit, to se nám vážně povedlo. (směje se)

Která byla snadnější?
Jednoznačně ta první. Dostal jsem krásný pas a musel už jen doběhnout a položit. To šlo úplně samo.

Český tým položil šest pětek, což se mu nepodařilo osm let. Jde o signál, že bude odteď dávat všem takové příděly?
To nevím, určitě je ale vidět, že se příchodem trenéra Putry něco změnilo. On v nás probudil větší chuť a bojovnost. To je veliké plus.

Česká republika – Moldavsko 37:19 (15:0)

Body: Stejskal 10, Jursík 7, Rohlík 5, Pailodze 5, Havel 5, Jirman 5 – Orghean 5, Chirila 5, Gargalic 5, Felston 4.

Závěrečné kolo divize 1B: Ukrajina – Polsko 29:28, Švédsko – Německo 20:45.

1. Německo10 8 0 2 +218 39
2. Moldavsko10 7 0 3 +39 34
3. Ukrajina 10 5 0 5 0 24
4. Polsko 10 5 0 5 +25 22
5. Švédsko 10 3 0 7 114 14
6. Česká republika 10 2 0 8 168 11