Národní tým v první půli duelu o zlato jen obtížně zachytával útoky soupeřů, kteří předváděli na turnaji nejkomplexnější ragby. Do přestávky si proto Holanďané vypracovali patnáctibodový náskok.

Po změně stran se domácí dvacítka osmělila a začala hru vyrovnávat. O tom nejlépe svědčí fakt, že druhou čtyřicetiminutovku vyhrála 15:12. To však na celkové vítězství nestačilo.

Přesto se trenér Česka Daniel Beneš po utkání pouze usmíval.

 „Jsem hrdý na naše hráče, kteří Holanďany opravdu potrápili," dmul se pýchou dvaatřicetiletý kouč.

 „Rozhodovaly maličkosti. Šlo o to držet soupeře kopy daleko od našeho háčka. Nehrát s nimi na naší polovině. Dovedou totiž vytvořit veliký tlak na protivníky a donutit je k chybám. To se jim třikrát za zápas povedlo a bylo to," pokračoval lodivod, který byl se stříbrem spokojený.

 „Druhá příčka je úspěchem. Nedosáhli bychom na ní ale bez našich skvělých fanoušků. Jim patří veliký dík za neutuchající podporu po celé mistrovství," dodal.

Bronz si z české metropole odvážejí mladí Ukrajinci, kteří v zápase o medaile smetli nevýrazné Švýcarsko 36:5. Pátá příčka patří Moldavsku, jež v posledním vystoupení na šampionátu přehrálo slabé Maďarsko 55:28. Sedmé je Lucembursko, které si na závěr vyšláplo na Lotyšsko 28:7. To tak obsadilo poslední příčku.

Marek Loutocký: Finále jsme všichni oddřeli

OPORA českého mužstva Marek Loutocký.Na pražském evropském šampionátu dvacetiletých ragbistů Češi opět prokázali, že patří k lepším celkům Starého kontinentu. Výkony některých hráčů v čele se sparťanem Markem Loutockým, který ve finále položil první pětku domácích, jsou velikým příslibem pro budoucnost české reprezentace na seniorské úrovni.

Marku, jak došlo k vaší pětce?
Po trestném kopu. Míč jsem vzal a dotlačil skrz obranu až k pětce.

Proč Češi položili ve finále jen dvě pětky?
Holandsko mělo moc dobrou obranu, když už jsme jí prošli, tak jsme nedokázali zakončit.

Přesto se zdá být prohra 15:27 přijatelná. Odborníci prorokovali padesátibodový výprask.
To jsem sice neslyšel, podle mě tu ale podobný názor koloval. Holanďané měli za sebou dva zápasy, které vyhráli velikým rozdílem.

Co chybí českému celku k síle Holandska?
Dynamika, rychlost hry, musíme celkově zlepšit herní plán.

Jste spokojený se stříbrnou medailí?
Ano, navýsost spokojený.

Přestože jste opět druzí?
To sice jsme. Důležité ale je, že jsme zápas oddřeli a nechali na hřišti úplně všechno.

Jak jste vnímal cestu šampionátem, kterou jste zahájili výhrou nad Moldavskem 29:7?
Moldavsko nás hodně překvapilo, protože jsme si po zkušenosti z osmnáctek mysleli, že bude mnohem slabší. Nakonec jsme se ale vydali ze všech sil a vítězství doslova vydřeli.

I se švýcarským národním týmem jste nakonec uspěli, po výsledku 19:8.
I tentokrát jsme si hodně věřili a opět z toho byl těžký zápas. V útoku jsme ale byli přeci jen rychlejší, a proto jsme slavili.

Co jste si říkali před finále?
To, že je Holandsko favorit, který bude jistě na koni. Právě toho jsme chtěli využít. Stejně tak jsme věděli, že soupeř neumí hrát pod tlakem, jen ho do něj dostat.

Jak se vám líbila atmosféra na šampionátu?
Bylo super hrát doma, před vlastními diváky. Těch navíc chodilo hodně a vytvořili velmi dobrou atmosféru, která nás hodně nakopla.

Bylo vše jen pozitivní? Nesvazovala vás přítomnost rodiny a přátel?
Jen pozitivní, zvýšenou nervozitu jsem nepociťoval.

Co bude dál s českým týmem?
V současné dvacítce je hodně mladých hráčů, včetně mě. Troufnu si říct, že více než polovina bude pokračovat i za rok. Zbytek půjde pracovat do áčka.

Jste extraligovým hráčem Sparty. Odpočinete si vůbec?
V podstatě ne. Za týden už na nás čekají poháry, a pak extraliga. I v ní chceme minimálně do finále.

Česká republika Holandsko 15:27 (0:15)
Body Česka: Loutocký 5, Ullman 5, Kohout 5.
Česko: Elis, Zemanovič, A. Schweitzer O. Schweitzer, Vohánka, Brtníček, Doupovec, Loutocký Školař, Samet, M. Sadílek, Schlögl, Kohout, Jaroš, Z. Sadílek, Ullman, Černohorský, Charvát, Holba, Bartůněk, Švejda, Šmiták, Uhlíř, Smiřický, Vávra, Petřina. Trenér Beneš.