Vše je z pohledu českého výběru jasné, pokud uhrají Bělorusové alespoň bod v zápase s Polskem. V takovém případě už Češi nemohou postoupit. Pokud ale potvrdí Poláci papírové předpoklady, stačí domácím výhra nad Ukrajinou, která je v minitabulce tříbodových posune o jeden přesný zásah do dalšího kola soutěže. Dost ale spekulacím.

Ve střetnutí se severními sousedy začali Češi famózně. Ve druhé minutě Trávník zavezl míček do kruhu, přihrál Seemanovi, jenž se neukvapil, přistrčil nekrytému Piterákovi, který zajistil domácím vedení – 1:0.

Radost vydržela na tvářích fanoušků pouze čtrnáct minut, pak Poláci využili Juszcakem trestný roh – 1:1.

Tři střely šly na gólmana Tomáše Hanuse v prvním poločase. Chytil až tu poslední. Proti obloučku Strykowskiho, který se před ním zjevil zcela nehlídaný devět minut před poločasem, zkrátka neměl nárok – 1:2.

Druhá půle a v ní opět slávistický brankař. V úvodní desetiminutovce zasahoval hned třikrát. Nebýt jeho, bylo by rozhodnuto.

Takto mohli Češi vyrovnat. Babický zatáhl po levé straně, nahrál do kruhu, kde stál David Vacek, jenž vyrovnal – 2:2.

To chyběla do konce střetnutí plná čtvrthodina. Po čtyřech minutách a dalším trestném rohu Miroslawa Juszcaka, však ubíhala domácím reprezentantům příliš rychle – 2:3.

Česko – Polsko 2:3 (1:2)

Česko: T. Hanus (Chrpa) – Jahoda, M. Hanus, Jaroš, Bernátek, Vudmaska, Soukup, Bureš, Piterák, Lehovec, Babický, Peřinka, Seeman, Kyndl, Vacek, Trávník, Capouch. Trenér Faust.

Branky: Piterák, Vacek – 2x Juszcak,Strykowski.

Tabulka prvního kola kvalifikace o MS po dvou odehraných zápasech:

1. Polsko 6 bodů/skóre 8:2

2. Bělorusko 3/6:6

3. Ukrajina 3/5:9

4. Česko 0/3:5

Vacek:  Zlepšujeme se zápas od zápasu

Svou první branku v prvním kole kvalifikace na mistrovství světa vstřelil v duelu s Polskem slávistický útočník David Vacek. Jeho vyrovnávací gól na 2:2 Čechům ale nakonec nepomohl.

Davide, do zápasu jste vstoupili skvěle.

Dlouho jsem to nezažil. Takové akce zkoušíte celé utkání a povede se jedna, maximálně dvě. Tentokrát to Danovi vyšlo už ve druhé minutě. Škoda, že to nestačilo.

V utkání s Polskem vás oproti úvodnímu vystoupení zdobilo podstatně vyšší nasazení. Proč přišlo až dnes?

Na to se těžko odpovídá. Možná proto, že byli Poláci hladovější než Bělorusové. Člověka to strhne k lepšímu výkonu. Myslím si, že se zlepšujeme zápas od zápasu. Zítra by tak měla naše forma kulminovat.

Do poločasu jste i přes dobrý úvod opět prohrávali. Co to zapříčinilo?

Bohužel se nám stále nedaří blokovat trestné rohy soupeřů. Poláci z ojedinělé akce vyrovnali. Pak jsme měli zbytečně vyloučeného hráče a soupeři to hned potrestali.

Prvních deset minut druhé půle jste se nedostali z vlastní poloviny. V čem byli v této fázi Poláci lepší?

Podstatně jistěji drželi balonek. My jsme ho lacino pouštěli, přihrávali si na obsazené hráče. Proto nás Poláci dokázali vcelku snadno přehrát.

Přišlo vyrovnání. Jak se vše seběhlo?

Míček jsme zatáhli po levé straně. Na zadní lajně se uvolnil Martin Babický a vlastně takovou slepou přihrávkou dal balonek do místa, kde musí vždycky stát nějaký útočník. Tentokrát jsem tam byl já.

Proč jste přišli o remízu?

Šlo opět o nepokrytí trestného rohu, po ojedinělé akci Poláků, kteří v té době byli málo nebezpeční. Musím se přiznat, že jsem si už myslel, že výsledek nepustíme. A najednou se po naší chybě v rozehrávce dostali soupeři až k trestnému rohu.

Jak moc budete fandit Polákům v zápase s Běloruskem?

Hodně. Mám všechno dobře spočítané. Věřím, že Poláci Bělorusko porazí a my pak postoupíme na úkor Ukrajiny.

Jak na Ukrajinu?

Dobře ji známe, je to podobný soupeř jako Bělorusko. Musíme hodně držet balonek, nechat je lítat. Hlavně ale doufám, že nám konečně začnou vycházet trestné rohy.