Rekordní účast 244 týmů, start nejúspěšnějšího švýcarského celku, druhého mužstva základní části elitní švédské ligy, představení absolutní domácí špičky a české hvězdy v zahraničních klubech.

Taková lákadla nabízí florbalový Czech Open, nejpopulárnější klubový turnaj planety. Odehraje se ve dvanácti pražských halách a finále hostí navýsost důstojné prostředí holešovické Tesla Areny.

„Aby si v něm zahrál některý z domácích týmů, moc reálné není,“ odhadl trenér JM Chodov Lukáš Procházka. „Ve chvíli, kdy jsem viděl soupisky některých týmů ze Švýcarska nebo Švédska, vím, že kvalita bude na jejich straně.“

Černý kůň turnaje

Největší šance z českých zástupců se přisuzují šampionům z Vítkovic. Svou kvalitu i výborné znalosti metropolitních hal by měl uplatnit Tatran Střešovice. „Cílem je určitě postup ze skupiny, případné semifinále, to by byl skvělý vrchol,“ pravil za vicemistra jeho kapitán Milan Fridrich.

Za černého koně z extraligových výběrů může platit třetí nejúspěšnější celek loňské sezony SSK Future. „Šance nedokážu odhadnout, protože jsme pořád v přípravě,“ upozornil na aktuální tréninkovou fázi všech českých mužstev kapitán Future Dan Šebek. „Domácí týmy mají šanci hlavně ze začátku turnaje, dokud Švédové a Švýcaři nejsou tolik rozehraní.“

Loni šahali po zlatu

Loňský účet českých celků se rovnal trojnásobnému zastoupení ve čtvrtfinále. Hráči Tatranu to dokonce dotáhli na senzační stříbrnou pozici a sahali po prvenství. To v historii Czech Open slavili naposledy právě oni v roce 1999.

„Myslím, že české kluby se těm švédským a švýcarským každý rok přibližují,“ vysledoval Fridrich. „Mezi osmičkou by letos mohly být tři až čtyři.“

Kapitán Tatranu a zároveň národního týmu se na turnaji setká s řadou reprezentačních kolegů. Trenér švýcarského Grünenmattu Tomáš Trnavský přiveze Chrápka a Sikoru, hrající kouč Rychenbergu Radim Cepek se představí po boku kanonýra Skalíka.

Favorité přijedou ze Švédska

Favorité celého turnaje přicestují ze Švédska. K papírově nejsilnějším patří Täby, Dalen či Pixbo, kterým by měl zavařit švýcarský mistr Wiler-Ersigen.
Czech Open se znovu pro většinu evropských klubů stává ostrým vstupem do sezony. Hráčům pomalu končí období náročných tréninků a přichází herní příprava na blížící se ligovou sezonu.

Třeba česká nejvyšší soutěž startuje pět týdnů po turnaji. „Czech Open je pro nás vždycky dobré znamení, že už se nebude jenom běhat,“ usmál se Fridrich.

CZECH OPEN 2009

 • Sedmnáctý ročník florbalového Czech Open startuje duely ve skupinách v hale Sparty na Letné.čtvrtek 13. až neděle 16. srpna
 • 5 kategorií, 244 týmů ze 16 zemí
 • 4000 hráčů, téměř 700 utkání
 • 12 pražských hal
 • Finále elitní kategorie mužů se odehraje v holešovické Tesla Areně, v neděli od 15.30 hodin.
 • Vstupné na jednotlivé hrací dny činí 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti; čtyřdenní permanentka stojí 300, resp. 150 korun
 • Přenosy na program Nova Sport a na webu videosport.cz
 • Kategorie MUŽI ELITE

 • 16 týmů (z toho 8 zahraničních, ze Slovenska, Švédska a Švýcarska)
 • Pražské týmy: Tatran Střešovice, SSK Future, JM Chodov
 • Prémie pro vítěze: 100 tisíc Kč
 • Předešlí vítězové: 12x Švédsko, 2x Česko, 2x Finsko